O konieczności oszczędzania wody każdy z nas słyszał już wielokrotnie. W dobie coraz większych zmian klimatycznych i kurczących się zasobów naturalnych troska o nasze środowisko staje się naszym obowiązkiem. Wprowadzanie zmian dotyczy każdej strefy naszego życia. Dziś przyglądamy się, co można zrobić, żeby nasza łazienka była bardziej ekologiczna.
Statystycznie najwięcej wody w naszych domach zużywamy podczas codziennych kąpieli. Myśląc o łazience i ekologii, nasze pierwsze skojarzenie skierowane jest w stronę baterii wannowych, prysznicowych, wszędzie tam, gdzie leje się woda – i bardzo słusznie!
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu baterii łazienkowych? Poza kwestiami wizualnymi, warto przyjrzeć się komponentom baterii. Istotną kwestią są perlatory, rodzaje głowic, ograniczki wody – mówi ekspert łazienkowy Domni.pl Adam Ptasiński.
Perlatory, ograniczniki i termostaty
Ekologiczna bateria łazienkowa powinna być wyposażona w perlator, który odpowiednio napowietrzy strumień wody. Dzięki perlatorom powietrze zwiększa objętość wody, zmniejszającej jej realny przepływ. Takie rozwiązanie jest niezbędne zwłaszcza przy bateriach umywalkowych, czyli tam, gdzie najwięcej razy w ciągu dnia odkręcamy i zakręcamy wodę.
Baterie wyposażone w ogranicznik pozwalają na zmniejszenie zużycie wody bez względu na ciśnienie w instalacji. Część baterii posiada regulowany ogranicznik strumienia przepływu, który umożliwia nam dopasowanie przepływu do naszych potrzeb.
Rozwiązaniem, które możemy potraktować jako inwestycję, są baterie z termostatem. Odpowiednia głowica sprawia, że temperatura wody, która wypływa z naszego kranu, jest stała. Dzięki temu rozwiązujemy problem regulacji temperatury i marnowania wody, zanim uzyskamy odpowiednią temperaturę – twierdzi Adam Ptasiński.
Szybki prysznic
Najczęstszym sposobem na ograniczenie zużycia wody jest zmiana naszych codziennych kąpieli na szybki prysznic. Przeciętnie podczas kąpieli zużywamy od ok 150–200 litrów wody. Podczas brania prysznica zużywamy średnio 8–12 litrów na minutę.
Jeśli jesteśmy fanem długich kąpieli i nie wyobrażamy sobie łazienki bez wanny, możemy spróbować ograniczyć ich częstotliwość, starając się częściej wybierać prysznic. Podczas zakupu możemy także zwrócić uwagę na pojemność wanny – im mniejsza, tym szybciej się zapełni.
Ciekawym, coraz powszechniejszym wyborem, zwłaszcza do małych łazienek, są wanny z parawanem – kompromisowe rozwiązanie, godzące fanów kąpieli i szybkiego prysznica. Parawan zamontowany na rancie wanny tworzy wygodną, komfortową przestrzeń – podsumowuje ekspert portalu Domni.pl.
Na wpływ kosztów zużycia wody do codziennych kąpieli, poza ilością, wpływa także temperatura wody. Im cieplejsza, tym jest większy koszt jej podgrzania, a tym samym rachunek za wodę.
Oszczędne spłukiwanie
Poza ekologicznymi bateriami w ekologicznej łazience warto zwrócić uwagę na miskę WC, wyposażenie toalety. W naszych łazienkach standardem staje się stelaż podtynkowy z systemem spłukującym podzielonym na dwie części. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na pojemność spłukiwania, przykładowo opis 3/5 l oznacza, że do wyboru mamy 3 i 5 litrów. Na rynku dostępne są stelaże z minimalnymi pojemnościami, np. 2/4 litra, czy modele z możliwością regulacji ilości wody. Poza odpowiednim stelażem należy wybrać odpowiednią miskę WC, przystosowaną do spłukiwania małą ilością wody.
Na całkowite zużycie wody w domu wpływ mają zarówno nasze nawyki, jak i zaawansowane technologicznie wyposażenie. Odpowiednio dobrane baterie czy ceramika łazienkowa mają same plusy – oszczędzamy wodę, zmniejszamy rachunki i dbamy o dobro naszej planety.
Poznaj inne, inspirujące i ważne #tematy związane z urządzaniem i remontowaniem domu lub mieszkania.