1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Czym jest zero waste?

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Zero waste to termin, z którym w ostatnich latach spotykamy się bardzo często. Jego założeniem jest takie prowadzenie gospodarstwa domowego, aby produkować jak najmniej odpadów i w pełni wykorzystywać kupowane produkty. Jak wprowadzić zasady zero waste do swojego domu?

Reguły zero waste komunikują nam, w jaki sposób mamy postępować, aby minimalizować ilość odpadów produkowanych przez gospodarstwo domowe i dokonywać mądrych wyborów, które nie będą miały negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Jak zastosować zero waste w praktyce?

Co to znaczy zero waste?

Od dawna wiemy, że nasze codzienne zachowania mają negatywny wpływ na środowisko naturalne. Produkujemy mnóstwo śmieci, kupując rzeczy, których nie potrzebujemy i nie zastanawiając się, w jaki sposób zredukować liczbę produkowanych śmieci. Masa plastikowych odpadów pokrywa wysypiska śmieci, mnóstwo plastikowych odpadów pływa też w oceanach. Aby zwiększyć świadomość ludzi i wpłynąć na ich zachowanie, podejmowane są działania, które mają na celu wyeliminowanie odpadów i ochronę środowiska naturalnego. Wiele osób zastanawia się, , ponieważ termin ten zyskał w ostatnich latach dużą popularność. Idea zero waste i less waste została rozpowszechniona przez Beę Johnson, autorkę książki „Zero waste home”, w polskiej wersji znanej jako „Pokochaj swój dom”. Autorka krok po kroku pokazuje, jakie działania podjęła, aby żyć zgodnie z ideą zero waste. W jej domu praktycznie nie produkuje się odpadów, a na zakupy zawsze zabiera ona własne opakowania. Wiele produktów spożywczych, kosmetycznych czy z działu chemii domowej przygotowuje samodzielnie. Zasady, które wprowadziła w swoim domu, całkowicie ograniczają konsumpcjonizm i wiele osób nie byłoby gotowych, aby wdrożyć je w swoim domu.

Bea Johnson zainspirowała jednak wiele osób do eliminacji wytwarzania odpadów. Unikanie powstawania odpadów to dobry krok do wypracowania lepszych nawyków. Obowiązek segregacji odpadów i obowiązek kompostowania odpadów organicznych wdraża wiele osób, jest to więc dobry początek zmian. Ruch zero waste to odpowiedź na szerzący się na całym świecie konsumpcjonizm, który ma negatywny wpływ na środowisko. Wiele zakupów robimy impulsywnie, nie zastanawiając się nad tym, że produkty z krótką datą ważności nie zawsze zostaną wykorzystane i niepotrzebnie się zmarnują. Kupujemy też wiele produktów, których wcale nie potrzebujemy i ostatecznie lądują one na wysypisku. Idea zero waste ma nas zachęcić do zastanowienia się nad swoim postępowaniem i dokonania zmian.

Jakimi zasadami kieruje się ruch zero waste?

Ruch zero waste stworzył zasady, które mają nas skłonić do odpowiedzialnego zachowania. Pierwszym krokiem jest odmawianie przyjmowania produktów, które zostały wyprodukowane ze szkodą dla środowiska. Są to wszelkie ulotki, które od razu lądują w koszu, czy też plastikowe, jednorazowe opakowania. Bardzo ważne jest też ograniczenie konsumpcji produktów, które nie są nam niezbędne do życia. Dotyczy to między innymi produktów o niskiej jakości, które szybko się zużywają. Dzięki mądrym wyborom ograniczamy powstawanie odpadów. Kolejną zasadą, którą należy stosować, jest ponowne wykorzystywanie posiadanych produktów. Produkty zero waste to takie produkty, które wykorzystamy ponownie – np. słoiki do przechowywania suchych produktów czy też na przetwory. Niepotrzebne ubrania warto oddać potrzebującym, zamiast wyrzucać je na śmietnik. Należy też pamiętać o dokładnym sortowaniu odpadów, aby mogły one zostać wykorzystane ponownie. Z kolei posiadacze przydomowych ogródków powinni kompostować odpady, zamiast wyrzucać je na śmietnik.

Jak wdrożyć zasady zero waste w swoim domu?

Wiele osób obawia się, że stosowanie zasad zero waste w swoim domu będzie wymagało wielu wyrzeczeń, na które nie są gotowi. Jednak warto zacząć od małych kroków, które wcale nie utrudniają życia. Idąc na zakupy, zawsze należy zabierać własne torby wielorazowe, aby nie kupować niepotrzebnie jednorazowych reklamówek. Ekologiczne woreczki świetnie sprawdzają się też do pakowania owoców i warzyw, nie musimy więc używać foliówek, których podczas codziennych zakupów marnujemy ogromne ilości.

O zasadach zero waste trzeba też pamiętać w kuchni. Aby nie marnować żywności, kupuj tylko to, czego potrzebujesz, a szczególną uwagę zwróć na produkty z krótką datą ważności i kupuj je tylko wtedy, gdy wiesz, kiedy i do czego je zastosujesz. Wiele produktów, które wyrzucamy, można też wykorzystać. Np. z liści rzodkiewki czy marchewki można przygotować pesto, a kilkudniowy chleb będzie świetny do zrobienia bułki tartej czy też pysznych grzanek. Zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach, warto postawić na dzbanek filtrujący i bidon z filtrem, który sprawi, że nie będzie konieczności kupowania butelek, gdy jesteśmy poza domem. Również kosmetyki zero waste cieszą się coraz większą popularnością. Są one produkowane z naturalnych składników i mają ekologiczne opakowania, które całkowicie nadają się do recyklingu. Wdrożenie prostych zasad to nie tylko korzyści dla środowiska, ale też dla portfela, ponieważ dokonując racjonalnych wyborów zakupowych, możemy dużo zaoszczędzić.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze