1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Ekologia

Circular Text Hub – targi mody cyrkularnej i tkanin z drugiego obiegu

(Fot. materiały prasowe)
Wszyscy zgodzimy się z tym, że konsumpcjonizm to największy wróg planety. Dlatego tak ważne jest promowanie mody w obiegu zamkniętym. Circular Text Hub to pierwsza w Polsce inicjatywa, która łączy targi tkanin z drugiego obiegu oraz mody cyrkularnej.

Badania podają, że w samym 2020 roku światowa produkcja włókien tekstylnych wynosiła 109 mln ton! Z czego pamiętajmy, że tylko mniej niż 1 proc. materiałów trafia do recyklingu.

Przemysł tekstylny cały czas stoi przed wyzwaniem redukcji nadwyżek produkcji, a co za tym idzie śladu węglowego. I tu na arenę wkracza cyrkularność – koło zamachowe w łańcuchu produkcji i redukcji deadstocku, czyli sezonowych linii odzieżowych i pozostałości po produkcji, które nie trafiają już do sprzedaży. Moda cyrkularna to moda, która „zatacza koło”. Czyli działa zgodnie z ideą: zamiast wyrzucać – oddaj, sprzedaj, przerób.

– Magazynowanie pozostałości sezonowych oraz poprodukcyjnych prowadzi do zalegającego martwego zapasu, który często jest wysyłany na wysypiska śmieci lub spalany. W ramach Circular Tex Hub chcemy zachęcić marki do transparentnego zarządzania procesem produkcji oraz ekologicznej transformacji, która w długoterminowej perspektywie wesprze globalny cel mówi Paulina Kulik, współorganizatorka, Strategic Partnership Manager w Circular Tex Hub.

Targi te to wydarzenie nie tylko dla entuzjastów zrównoważonej i ekologicznej mody, lecz dla wszystkich, którzy są otwarci na zmiany. Jak mówi Julia Kaleta, współorganizatorka wydarzenia oraz założycielka i dyrektor kreatywna projektu Atlas of Sustainable Colours: – Chcemy przyciągnąć uwagę aktywnych projektantów, lokalnych marek modowych, studentów projektowania oraz użytkowników odzieży. Odwiedzając wydarzenie, dowiesz się, czym jest deadstock i upcykling, poznasz twórców mody cyrkularnej i zainspirujesz się kreatywnością projektantów.

Circular Tex Hub powstało w odpowiedzi na problem nadprodukcji tekstyliów i ubrań oraz w celu propagowania rozwiązań dla branży odzieżowej i tekstylnej. Podczas targów mody cyrkularnej i deadstocku będzie można kupić projekty tworzone metodą upcyklingu oraz odkupić tkaniny od polskich marek odzieżowych: Pavonada, Juia Kromolnicka, Xomehko, Saint Warsaw, Starseeds x Navada, Tigly’s, Robert Kuta.

A to nie wszystko – odbędzie się także panel dyskusyjny, w ramach którego zostaną poruszone tematy, jakie stoją przed przemysłem modowym i tekstylnym w związku z wdrażaniem strategii ekonomii cyrkularnej. Celem dyskusji jest wyłonienie kluczowych kroków i niezbędnych wskazówek przez zaproszonych ekspertów reprezentujących różne strony branży, które będą niezbędne do długofalowego rozwoju polskiej branży modowej i tekstylnej. Panel dyskusyjny poprowadzi Katarzyna Zajączkowska z odpowiedzialnamoda.pl

W panelu wezmą udział eksperci:

 • Zosia Zochniak, Ubrania do Oddania
 • Karina Sobiś, CEO & Founder of E-Garderobe
 • Magdalena Bornos-Paciorek, Industry Manager, Google
 • Agnieszka Oleksyn-Wajda, Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska
 • Aleksandra Zawadzka, autorka książki „Moda Vintage”, redaktorka Elle.pl
 • Marta Karwacka, Deloitte
 • Jackob Buczyński, projektant Jackob Buczyński (upcykling)
 • Michał Suchora z partii Zieloni
 • Przemysław Feliga, ESG w marce 4F
 • Magdalena Zbrzeska, CCC

A na koniec odbędzie się upcyklingowy konkurs dla projektantów – CTH Awards: Waste Changer. Jego ideą jest pokazanie efektów wdrażania koncepcji cyrkularnych na etapie procesu projektowego.

To wszystko już 22 maja 2022 roku w godzinach 10:00–18:00. Miejsce: Samo Centrum Wszechświata, ul. Chłodna 29, Warszawa. Oczywiście wstęp wolny.

(Fot. materiały prasowe)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze