1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Ekologia

Piszemy zieloną przyszłość każdego dnia

(Fot. materiały partnera)
Światowy Dzień Ochrony Środowiska to dobry pretekst, by zrewidować codzienne nawyki i zacząć szukać rozwiązań ekologicznych. Zielona przyszłość planety zależy od każdego z nas. Na szczęście coraz więcej firm myśli podobnie i daje nam wybór. Świadomość posiadania alternatywy – to pierwszy krok w dobrą stronę.

Aż 62 proc. użytkowników z pokolenia Z (12–25-latków) deklaruje, że woli kupować od zrównoważonych marek. Identyczne preferencje ma zbliżony odsetek millenialsów (urodzeni między 1980 a 2000 rokiem). Konsumenci coraz bardziej świadomie wybierają marki, które stawiają na produkty i opakowania wielokrotnego użytku, nadające się do recyklingu lub kompostowania. Ekologicznych rozwiązań przybywa, także w ofercie artykułów szkolno-biurowych.

Badania nad bezpośrednim wpływem swoich wyrobów na środowisko naturalne BIC – producent popularnych artykułów szkolno-biurowych i maszynek do golenia, rozpoczął w 1994 roku od analizy cyklu życia produktu. Przyglądano się surowcom, zużyciu energii i wody, ilości wytwarzanych odpadów oraz procesowi utylizacji. Pierwsze wnioski doprowadziły firmę do realnych zmian.

(Fot. materiały partnera)

W 2020 roku w laboratoriach BIC przetestowano 24 alternatywne surowce, 11 rodzajów tworzyw sztucznych z recyklingu, 10 materiałów hybrydowych i 3 pochodzące z zasobów odnawialnych. Do dzisiaj znacząco ograniczono ilość plastiku używanego w opakowaniach. Zmniejszając grubość plastikowych torebek i opakowań blistrowych o 15 proc. do 20 proc. oraz usuwając plastikowe tacki do transportu masowego, w samych tylko zakładach BIC w Atenach i Meksyku, w 2020 roku udało się wyeliminować 150 ton plastiku! Ponad 97 proc. opakowań kartonowych BIC już teraz jest wytwarzanych z surowców pochodzących z recyklingu lub z certyfikowanych źródeł. A plany firmy są ambitne. Do 2025 roku:

  • 100 proc. opakowań produktów BIC będzie nadawało się do ponownego użycia, recyklingu lub kompostowania,
  • 100 proc. opakowań papierowych i kartonowych będzie pochodziło z certyfikowanych źródeł i/lub recyklingu,
  • 100 proc. plastikowych opakowań będzie wolnych od polichlorku winylu (PVC),
  • 75 proc. materiałów użytych do produkcji opakowań plastikowych będzie nadawało się do ponownego przetworzenia.
(Fot. materiały partnera)

Wszyscy, którzy w swoich wyborach kierują się ekologią, znajdą w ofercie BIC alternatywne rozwiązania. Długopisy, ołówki, kredki, markery, kleje czy korektory z linii BIC ECOlutions zostały wykonane w 50 proc. do 100 proc. z materiałów powtórnie przetworzonych oraz opatrzone certyfikatem ekologicznym NF Environnement (NF 400). Zaprojektowano i wyprodukowano je w sposób, który pozwala chronić zasoby naturalne.

Długopisy, ołówki, kredki, markery, kleje i korektory z linii BIC ECOlutions.

Za stan środowiska naturalnego dzisiaj i w przyszłości jesteśmy odpowiedzialni wszyscy, tu i teraz – nie za rok czy 10 lat – działać musimy natychmiast. Uświadomienie sobie tego faktu, to początek właściwej drogi. Wymieniając ołówek czy długopis na wytworzony z surowców wtórnych, każdy może stać się częścią większego dzieła. Przecież wspólnie piszemy zieloną przyszłość naszej planety.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze