1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Ekologia

Rusza projekt Plaża PGE – poznaj moc bałtyckiego wiatru

II edycja wydarzenia „Plaża PGE – poznaj moc bałtyckiego wiatru” rozpoczyna się 8 lipca w Ustce. W kolejnych tygodniach Plaża PGE odwiedzi Łebę, Sasino i Lubiatowo. (Ilustracja: materiały prasowe)
II edycja wydarzenia „Plaża PGE – poznaj moc bałtyckiego wiatru” rozpoczyna się 8 lipca w Ustce. W kolejnych tygodniach Plaża PGE odwiedzi Łebę, Sasino i Lubiatowo. (Ilustracja: materiały prasowe)
W ramach projektu „Plaża PGE – poznaj moc bałtyckiego wiatru” w czterech nadmorskich miejscowościach powstaną strefy edukacyjne, gdzie będzie można zgłębić wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii, a w szczególności morskiej energetyki wiatrowej. Wydarzenie potrwa od 8 lipca do 16 sierpnia.

Projekt „Plaża PGE – poznaj moc bałtyckiego wiatru” powstał, by promować budowę morskich farm wiatrowych oraz edukować w obszarze prowadzonych przez PGE działań z zakresu ochrony środowiska i promocji postaw ekologicznych. Od 8 lipca do 16 sierpnia, w 4 nadmorskich miejscowościach: Ustka, Łeba, Lubiatowo i Sasino, powstaną specjalne strefy informacyjno-edukacyjne.

Morska energetyka wiatrowa jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów energetyki odnawialnej (OZE) na świecie. Budowa morskich farm wiatrowych w Polsce przyniesie korzyści w wielu wymiarach: ekonomicznym, środowiskowym, społecznym oraz dla bezpieczeństwa energetycznego. Morska energetyka wiatrowa stanowi źródło zeroemisyjnej energii, wpłynie na zmniejszenie zapotrzebowania na import energii elektrycznej oraz poprzez ograniczenie emisji CO₂ zapewni wsparcie transformacji energetycznej Polski w gospodarkę niskoemisyjną.

Za realizację programu morskiej energetyki wiatrowej w Grupie PGE odpowiada powstała w styczniu 2019 roku spółka PGE Baltica. Do 2030 roku wybuduje ona morskie elektrownie Baltica 2 i Baltica 3, składające się na Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy ok. 2,5 GW, a po 2030 roku zbuduje elektrownię wiatrową Baltica-1 o mocy blisko 1 GW.

W ramach projektu „Plaża PGE – poznaj moc bałtyckiego wiatru” przewidziano kilka stref tematycznych:

  • strefa interaktywnej edukacji, gdzie dzięki okularom VR uczestnicy przeniosą się do wnętrza turbiny wiatrowej lub korzystając z infokiosku z cyklem interaktywnych prelekcji – poznają opowieści o korzyściach, jakie niesie wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Energorower pozwoli wytworzyć energię elektryczną za pomocą własnych mięśni.
  • strefa wiedzy, gdzie będzie można dowiedzieć się 10 najważniejszych rzeczy o morskich farmach wiatrowych oraz zobaczyć skalę turbin wiatrowych w otoczeniu innych rozpoznawalnych obiektów, takich jak: PGE Narodowy czy wieża Eiffla.
  • strefa warsztatów i zabawy, gdzie wykorzystując prostą mechanikę i ciekawą formę wielkoformatowych gier i atrakcji, takich jak – Cornhole, czyli gry polegającej na rzucaniu woreczkiem do otworu wyciętego w specjalnej platformie, zręcznościowej gry ruchowej Twister czy gry planszowej, będzie można pogłębić wiedzę na temat morskich farm wiatrowych.
  • strefa sportowa, w ramach której będzie dostępne wielkoformatowe boisko, na którym odbywać się będą turnieje – siatkówki plażowej, piłki nożnej lub przeciągania liny. Każdy weekend to także dodatkowe akcje specjalne, jak np. wizyty gwiazd sportu wspieranych przez PGE.

Gdzie można będzie znaleźć Plażę PGE?

  • Ustka – wejście na plażę nr 5: 8-17.07
  • Łeba – wejście na plażę za hotelem Łeba: 20-26.07
  • Lubiatowo – wejście na plażę nr 44: 07-7.08
  • Sasino wejście na plażę nr 51 (Stilo): 10-16.08

I edycja projektu „Plaża PGE – poznaj moc bałtyckiego wiatru” odbyła się w 2021 roku i zgromadziła ponad 11 tysięcy zarówno mieszkańców jak i turystów spędzających wakacje nad polskim morzem.

Szczegółowe informacje o projekcie znajdziecie na stronie projekplazagkpge.pl

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze