1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Ekologia

Ekonewsy – warto wiedzieć

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Co miesiąc dostarczamy garść „zielonych newsów”. Bądźmy bardziej czuli dla naszej planety.

Zdrowa słodycz

Stymuluje gojenie się ran, wspiera skuteczność antybiotykoterapii, działa przeciwzapalnie. Co jeszcze potrafi miód manuka? Badania trwają.

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

Miód – zwłaszcza jesienią i zimą, często w towarzystwie cytryny i imbiru – to eliksir na odporność albo lekarstwo przy przeziębieniu. Miodów w Polsce wybór mamy spory. Ale jest jeden miód, wytwarzany, dosłownie, na drugim końcu świata, bo w Nowej Zelandii, który warto znać i z niego korzystać – nie tylko do herbaty. To miód manuka.

Za jego niezwykłe właściwości odpowiedzialne są metyloglioksal (MGO), leptozyna (glikozyd występujący wyłącznie w miodach pochodzących z roślin z gatunku Leptospermum) oraz związki fenolowe – przeciwutleniacze. Miód manuka ma silne działanie przeciwbakteryjne, co jest szczególnie ważne dziś, gdy mamy do czynienia z coraz większą ilością szczepów antybiotykoopornych. Co prawda nie stosuje się go zamiast antybiotyku, ale podawanie miodu w czasie antybiotykoterapii zwiększa jej skuteczność. Działa też przeciwwirusowo (na przykład hamuje replikację wirusa grypy) i przeciwgrzybiczo. Wspomaga leczenie ran i odleżyn (można kupić opatrunki z manuką), a także stopy cukrzycowej.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Debata o wilkach

Takiej debaty chce przewodnicząca sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Urszula Pasławska. Dotyczyć ma „zarządzania populacjami drapieżników w Polsce”. Co kryje się pod słowem „zarządzanie”? Ekolodzy nie mają wątpliwości. Polowanie. Zwłaszcza że przewodnicząca sama jest myśliwą. Poluje, by, jak mówi, jej dzieci jadły zdrowe mięso. Klimat, wydawałoby się, takiej debacie sprzyja. W listopadzie ubiegłego roku Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wezwał do obniżenia ochrony wilków w Europie. Ale jednocześnie ministrowie środowiska 12 państw europejskich (w tym Niemiec, Hiszpanii, Austrii, Portugalii) napisali wspólny list, w którym jednoznacznie sprzeciwiają się takim pomysłom. Niestety, polskiego ministra w tym gronie nie było.

Nasze drogie elektrośmieci

Od – drobiazg – 20 zł do 5 tysięcy. Tyle może nas kosztować wyrzucenie elektrośmieci… do śmieci. Czyli niezgodnie z przepisami.
Gdzie więc wyrzucać? Baterie do specjalnych pudełek w sklepach, na wielu osiedlach stanęły też pojemniki na żarówki czy telefony komórkowe. A starą lodówkę zabierze firma, która przywiezie nowo kupiony sprzęt. Warto zasad przestrzegać nie tylko z obawy przed grzywną. Elektrośmieci zawierają substancje toksyczne. Jeśli te przedostaną się do gleby czy wód gruntowych, zapłacimy wszyscy.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Strefa czystego transportu

Ma zacząć obowiązywać w Warszawie w 2024 roku. Obejmie większość Śródmieścia, fragmenty Woli, Ochoty, a po drugiej stronie Wisły – Saską Kępę, część Pragi-Północ i -Południe. W pierwszym etapie ograniczony zostanie wjazd do SCT pojazdów benzynowych niespełniających normy Euro 2 (starszych niż 27 lat) i tych z silnikiem Diesla niespełniających normy Euro 4 (starszych niż 18 lat). Później, co dwa lata, zwiększane będą wymagania dotyczące standardów emisji spalin dla aut w strefie. Z pewnymi wyjątkami – dotyczą one samochodów służb ratowniczych, pojazdów zabytkowych, samochodów specjalnych, jak śmieciarki, i aut osób z niepełnosprawnościami. Pomysł nie jest nowy. W Europie stref czystego transportu jest ponad 320. My dopiero zaczynamy: nowe przepisy obowiązywać będą od lipca przyszłego roku w Krakowie, przymierza się do nich Wrocław, teraz dołącza Warszawa.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze