1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Felietony
  4. >
  5. Na talerzu: wyhoduj sobie pokarm

Na talerzu: wyhoduj sobie pokarm

Katarzyna Błażejewska-Stuhr (Fot. Krzysztof Opaliński)
Katarzyna Błażejewska-Stuhr (Fot. Krzysztof Opaliński)
Ogrodolecznictwo, czyli hortiterapia, to nic innego jak terapia poprzez prace w ogrodzie. Korzyści to duma ze swoich działań (ostrzegam, porażki również będą, ale to normalne), poprawa nastroju, no i dobre jedzenie!

Niedługo zacznie się sezon na prace w ogrodzie, zachęcam was zatem do pogrzebania w ziemi. Jeśli nie macie działki czy ogrodu, to nic nie szkodzi. Parapet też jest okay. Albo w wersji mikro – słoik! Bo czyż nie jest to idealny moment na wzbogacenie swojej diety o składniki odżywcze z kiełków? A więc od najmniejszej skali:

  1. Zrób kiełki w słoiku. Weź litrowy słój, wsyp do niego łyżkę, dwie nasion do kiełkowania lub fasolek czy innych nasion strączkowych, zalej wodą i zostaw na osiem–dziesięć godzin. Przecedź kiełki, słoik zakryj gazą objętą na szyjce słoika gumką recepturką i odstaw w widne miejsce, ale nie na słońcu. Dwa razy dziennie bardzo delikatnie przelewaj kiełki wodą. Po trzech dniach będziesz mieć kiełki, które należy jeść w całości. Są bombą odżywczą. Poza białkiem, zdrowymi tłuszczami, minerałami, takimi jak: żelazo, cynk, wapń, magnez i potas, cynk czy selen, zawierają też witaminy z grupy B oraz witaminy C i A, E, D, K. I dużo przeciwutleniaczy.
  2. Wyhoduj natkę pietruszki i szczypiorek. Wystarczy, że weźmiesz korzeń pietruszki, na którego górze widzisz przebijające się zielone łodyżki. Utnij wierzch pietruszki kilka centymetrów od końca rośliny, wstaw do wody i czekaj. Możesz też włożyć do doniczki kiełkującą cebulę lub cały korzeń pietruszki, zostawiając nad powierzchnią centymetr rośliny. Podlewaj je regularnie, a potem obcinaj nożyczkami świeżą zieleninę.
  3. Wysiej sałatę, koperek, pietruszkę naciową, szczypiorek oraz rzodkiewki w skrzynce. Wystarczy balkonowa, jak na pelargonie. Ścinaj kilka centymetrów nad ziemią i czekaj, aż odrosną. To także świetny pomysł na uprawę ziół. Zadbaj o to, by słońce nie spaliło twoich upraw.
  4. W większej doniczce możesz uprawiać na balkonie pomidorki koktajlowe, poziomki czy truskawki. Pokusić się można nawet o ogórki czy paprykę, ale najpierw przygotuj ich rozsadę w mniejszych doniczkach w domu. Pamiętaj, aby na dnie miały otwory umożliwiające odpływ nadmiaru wody, wsyp pod ziemię keramzyt, który umożliwi cyrkulację wody.
  5. Jeżeli masz kawałek ziemi – to możesz wszystko! Na początkowe wiosenne uprawy polecam inspekt – nie musisz wcale mieć szklarni, wystarczy odrobina folii, dzięki której utrzymasz nieco wyższą temperaturę i wilgoć upraw.

A po co to wszystko? Wartości odżywcze, świeże dodatki do potraw to jedno. Ale jaka jest radość, gdy obserwujesz pracę swoich rąk! Gdy widzę, że nasionko, które wkładam do ziemi – potem rozsadzam do większej doniczki, podlewam, skraplam, odganiam pasożyty, nawożę – rośnie, to moja twarz się sama uśmiecha. To kolejny powód. Sprawczość. Ale jest też wiele badań mówiących o tym, że bakterie w ziemi uwalniają się do naszego nosa podczas prac ogrodniczych i poprawiają nastrój i odporność! To także wspaniałe i zdrowe (zwłaszcza jeśli działamy na powietrzu) hobby, niemalże forma medytacji, która także jest pożądana i korzystna dla naszego mózgu, skupienia, dobrego samopoczucia i odpoczynku. I zbliżamy się do natury – bez której nie możemy przecież żyć. Same plusy!

Pomiędzy tymi jadalnymi roślinami możecie posiać kwiatki. Ucieszą oczy, uradują nos i będą świetnym barem dla owadów! Medicus curat, natura sanat – lekarz leczy, a natura uzdrawia.

Katarzyna Błażejewska-Stuhr, dietetyczka kliniczna, psychodietetyczka. Autorka bloga kachblazejewska.pl, współautorka książki „Kobiety bez diety. Rozmowy bez retuszu”, Burda Media Polska.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze