1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Felietony

Na talerzu: uwaga, nikiel!

Katarzyna Błażejewska-Stuhr (Fot. Krzysztof Opaliński)
Katarzyna Błażejewska-Stuhr (Fot. Krzysztof Opaliński)
Może dostawać się do naszego organizmu różnymi drogami, także w jedzeniu. A kiedy się dostanie, często uczula. Jak rozpoznać zespół alergii na nikiel? Czego unikać?

Nikiel jest metalem mającym zastosowanie w takich dziedzinach, jak: elektrotechnika, medycyna, jubilerstwo czy przemysł motoryzacyjny. Ale oczywiście nie z tego względu o nim dziś piszę! Jest on niewielkim, ale istotnym składnikiem naszej żywności. To mikroskładnik odżywczy niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, między innymi zwiększa aktywność hormonalną oraz bierze udział w metabolizmie tłuszczów.

Nikiel może dostawać się do naszego organizmu różnymi sposobami – przez drogi oddechowe, układ pokarmowy i skórę. Co oznacza, że często nie do końca mamy na to wpływ. A duże dawki niklu lub długotrwały z nim kontakt mogą powodować różnorodne skutki uboczne, w tym alergię. Problem ten od końca lat 90. był coraz powszechniejszy. Jednak odkąd Parlament Europejski przyjął tak zwaną dyrektywę niklową, która zabrania dodawania niklu w uczulających ilościach do produktów powszechnie dostępnych i mających codzienny kontakt ze skórą (biżuteria, oprawki okularów, zamki w ubraniach), znacznie zmniejszyła się liczba osób nadwrażliwych na ten pierwiastek.

Nietolerancja czy alergia na nikiel znacznie częściej występuje u kobiet (ponieważ różnica jest cztero-, pięciokrotnie większa, przypisywane jest to najczęściej noszeniu biżuterii, która może ten metal zawierać). Ogólnoustrojowa nietolerancja może się objawiać na wiele sposobów. Jednym z objawów nadwrażliwości na nikiel jest alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Na nie dietą wpłynąć nie możemy (choć unikanie alergenu w diecie może obniżyć wrażliwość organizmu). Czasami obserwuje się także połączoną alergię na nikiel, kobalt i chrom.

W przypadku ogólnoustrojowego zespołu alergii na nikiel (SNAS) objawy najczęściej są niespecyficzne (nieżyt oczu i nosa, pokrzywka, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, bóle i zawroty głowy). Po diagnozie warto poznać produkty bogate w pierwiastek, aby ich unikać. Należą do nich:

  • skorupiaki, ryby: śledź, tuńczyk, makrela, sardynka,
  • owies (w każdej postaci i formie),
  • sery topione i niektóre margaryny,
  • owoce: wiśnie, owoce konserwowane i suszone, gruszki,
  • warzywa: pomidor, szpinak, kukurydza, ziarno soi i produkty ją zwierające (tofu), warzywa konserwowane, szparagi, fasola, brokuły, ciecierzyca, soczewica, groszek,
  • kakao, czekolada, migdały (marcepan), orzechy – szczególnie orzechy ziemne, proszek do pieczenia,
  • soki owocowe, kawa, herbata zielona, herbata czarna, kakao, piwo, wino (szczególnie czerwone),
  • koncentrat pomidorowy, keczup, sos sojowy

Zawartość niklu w tej samej żywności różni się w zależności od miejsca jej pochodzenia (choćby ze względu na skład gleby). Mniej go jest w produktach ekologicznych. Ważny jest też sezon, najmniej niklu jest w roślinach w środku lata, więcej wiosną i jesienią. Sama roślina może mieć także zmienną zawartość w różnych częściach – na przykład więcej metalu jest w liściach niż łodydze i korzeniu. Stare liście zawierają więcej niklu niż liście młode. Unikać należy opakowań z dodatkiem tego metalu (puszki). W przypadku silnej alergii lepiej unikać picia wody z kranu lub zbadać „swoją wodę”, by mieć pewność, że nie dokładamy sobie nadmiaru niklu.

Produkty bezpieczne ( jeśli pochodzą ze sprawdzonego źródła) to:

  • owoce: jabłka, morele, figi, maliny,
  • warzywa: awokado, burak, ogórek, ziemniak, bakłażan,
  • ryż, mąka kokosowa.

Katarzyna Błażejewska-Stuhr, dietetyczka kliniczna, psychodietetyczka. Autorka bloga kachblazejewska.pl, współautorka książki „Kobiety bez diety. Rozmowy bez retuszu”, Burda Media Polska.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze