fbpx

2015 Nagroda specjalna: Anda Rottenberg

2015 Nagroda specjalna: Anda Rottenberg

Historyk sztuki, krytyk, kurator sztuki i publicystka. W latach 1993–2001 dyrektor Państwowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie. Laureatka nagrody specjalnej Kryształowych Zwierciadeł 2015.
Anda RottenbergHistoryk sztuki, krytyk, kurator sztuki i publicystka. W latach 1993–2001 dyrektor Państwowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie. Wielokrotnie obejmowała funkcję kustosza polskiego pawilonu na międzynarodowych wystawach, m.in. na biennale w Wenecji, Stambule i São Paulo. Od 1966 publikuje w polskich tygodnikach, m.in. w „Kulturze” i „Polityce”. Jest autorką popularnych serii artykułów naukowych, esejów zamieszczanych w krajowych i zagranicznych wydawnictwach poświęconych sztuce.

Nagrodę otrzymała za niestrudzoną walkę, jaką od lat toczy w obronie sztuki i prawa artysty do nieskrępowanej wypowiedzi. Za liczne wystawy, wywołujące żywy dyskurs, nie tylko artystyczny. Za popularyzowanie polskiej sztuki za granicą. Za niepoddawanie się przeciwnościom losu i przekuwanie ich w siłę do działania. Za pasję, konsekwencję i osobowość.