fbpx

2014 Nagroda specjalna: Janusz Gajos

2013: gala rozdania nagród Kryształowych Zwierciadeł

Aktor teatralny i filmowy, obecnie związany zawodowo z Teatrem Narodowym w Warszawie. Laureat nagrody specjalnej Kryształowych Zwierciadeł w 2014 roku.

Pedagog – wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Uhonorowany m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, licznymi Wiktorami, Złotymi Kaczkami, Orłami. Z zamiłowania fotograf, na łamach magazynu „Zwierciadło” prezentuje swój fotoblog. Ma na koncie kilka wystaw.

W ogłoszonej przez tygodnik „Polityka” ankiecie na najważniejszych aktorów XX w. znalazł się w pierwszej trójce (za Łomnickim i Holoubkiem).

Nagrodę specjalną otrzymał za aktorstwo najwyższej próby, którego efektem są czasem poruszające, czasem zabawne, ale zawsze wyraziste role. Za to, że nieustannie nas zaskakuje – wprawia w zadumę, prowokuje do myślenia, rozśmiesza. Za skuteczne wymykanie się z szufladek i prostych klasyfikacji, czyli za podejmowanie odważnych decyzji oraz unikalną w tym zawodzie wszechstronność. Za podążanie własną drogą, na której jest miejsce i czas na pasje i życie.