1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Czy wiesz, co robi Brian Dettmer?

Czy wiesz, co robi Brian Dettmer?

Amerykański artysta Brian Dettmer wykona rzeźbę z magazynu „Zwierciadło”. Proces powstawania tego dzieła sztuki zostanie uwieczniony na filmie. Papierowa rzeźba będzie symbolizować to, co w magazynie jest niezmienne – ducha, wartości, myśl przewodnią.

Papierowe rzeźby są jednym z najnowszych nurtów w sztuce współczesnej. Pierwsza zbiorowa wystawa książek przetworzonych w dzieła sztuki odbyła się w 2009 roku. W waszyngtońskim Bellevue Arts Museum zaprezentowano 31 prac różnych artystów.

Rzeźby z książek tworzone są różnorodnymi technikami. Począwszy od wycinania poprzez sklejanie, podpalanie, zginanie, malowanie, kolaże, prace introligatorskie, inkrustowanie, wiercenie, dodawanie innych przedmiotów, itp.

Brian Dettmer, który przygotuje rzeźbę ze „Zwierciadła”, jest jednym z bardziej znanych reprezentantów tej dziedziny sztuki. Na początku swojej kariery tworzył tradycyjne obrazy, później zaczął eksperymentować z kolażem i te doświadczenia w 2000 r. doprowadziły go do stworzenia pierwszych rzeźb z książek. Proces twórczy Briana w dużej mierze opiera się na swoistej formie medytacji, szukania rozwiązań podsuwanych przez zawartość książki, w której rzeźbi. Artysta z codziennych, zapomnianych przedmiotów wydobywa w ten sposób nowe, niebanalne znaczenia.

 

Więcej nt. artysty znajdziecie obecnie na

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze