1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Letnia trasa koncertowa Młodej Polskiej Filharmonii

Młoda Polska Filharmonia, młodzieżowa orkiestra działająca pod opieką Fundacji Zwierciadło, rusza w letnią trasę koncertową, która odbędzie się w dniach 1-3 sierpnia 2014r. Muzycy zagrają w Poznaniu, Kazimierzu Dolnym oraz Warszawie. Trzydziestoosobowa orkiestra pod batutą Adama Klocka zaprezentuje aranżacje muzyki filmowej polskich kompozytorów, najsłynniejsze utwory z superprodukcji kina amerykańskiego oraz przeboje muzyki pop. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.

W programie letniej trasy koncertowej Młodej Polskiej Filharmonii publiczność usłyszy najpiękniejsze utwory superprodukcji kina amerykańskiego znane z filmów „E.T”, „Gwiezdne Wojny”, „Władca Pierścieni”, „Jurassic Park” oraz „Piraci z Karaibów”. Wśród muzyki filmowej królować będą również utwory skomponowane przez słynnych polskich kompozytorów: Wojciecha Kilara („Portret Damy”, „Dziewiąte Wrota”), Zbigniewa Preisnera („Podwójne życie Weroniki”), Abla Korzeniowskiego („W.E.”) oraz Zygmunta Koniecznego. Natomiast dodatkowo w repertuarze popowym publiczność Poznania i Warszawy usłyszy przeboje Coldplay, Procol Harum, Miley Cyrus, Goo Goo Dolls, Jamesa Morrisona oraz Comy i Marka Jackowskiego.

Na scenie z uzdolnioną muzycznie młodzieżą wystąpi Michał Szyc, znany szerszej publiczności z takich programów jak Szansa na Sukces, X-Factor, czy The Voice Of Poland. Na basie zagra Patryk Stachura na stałe współpracujący z najbardziej znanymi polskimi artystami, a na perkusji Paweł Dobrowolski, współtwórca płyty nagrodzonej Fryderykiem 2006 za najlepszą płytę w kategorii „Jazzowy album roku”. Autorką specjalnych aranżacji na orkiestrę jest Aleksandra Tomaszewska, dwukrotna laureatka I Nagrody Konkursu Kompozytorskiego „Komeda Jazz Festiwal”. Wszystkie koncerty Młoda Polska Filharmonia zagra pod batutą Adama Klocka – dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej oraz dyrektora artystycznego Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Adam Klocek jest również pomysłodawcą i współtwórcą płyty „Night in Calisia", która zdobyła Grammy 2013 w kategorii „Najlepszy album dużego zespołu jazzowego".

„Udział w projekcie Młoda Polska Filharmonia to dla młodych muzyków wyzwanie i ważny etap w rozwoju artystycznym. Tym razem zmierzą się z zadaniem, jakim są koncerty plenerowe oraz repertuar, którego na co dzień nie grają – specjalnie zaaranżowane dla naszej orkiestry przeboje muzyki pop oraz słynne utwory muzyki filmowej. Mamy nadzieję, że taki repertuar zaskoczy i zachwyci zarówno wielbicieli muzyki pop, jak również publiczność sal koncertowych” – powiedział Adam Klocek,dyrektor artystyczny Młodej Polskiej Filharmonii

Harmonogram letniej trasy koncertowej Młodej Polskiej Filharmonii:
  • 1 sierpnia 2014r. (piątek), godz. 19:00 - koncert w Poznaniu, w Parku Starego Browaru
  • 2 sierpnia 2014r. (sobota), godz. 19.30 - koncert muzyki filmowej na Rynku w Kazimierzu Dolnym w ramach Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi"
  • 3 sierpnia 2014r. (niedziela), godz. 19.00 - koncert finałowy w Warszawie, w Amfiteatrze w Łazienkach Królewskich
Letnie trasy koncertowe Młodej Polskiej Filharmonii cieszą się dużym zainteresowaniem publiczności. Dotychczas obejrzało nas już ponad 20 tysięcy osób. Mamy nadzieję, że tym razem będzie podobnie i uda nam się zafascynować publiczność niestandardowym repertuarem orkiestry w wykonaniu młodych, pełnych entuzjazmu muzyków. Organizując od kilku lat koncerty plenerowe, zaszczepiamy miłość do klasycznych wykonań znacznie szerszej publiczności niż ta, która bywa w filharmoniach na co dzień. Nasz letni repertuar to propozycja na spędzenie wieczoru dla wszystkich, którzy cenią wspaniałą muzykę w świetnym wykonaniu” – powiedziała Tamara Surman, prezes Fundacji Zwierciadło.

Młoda Polska Filharmonia od początku swojej działalności jest wspierana przez przedstawicieli środowiska muzycznego zarówno związanego z muzyką klasyczną, jak i nowymi brzmieniami. Jako pierwszy projekt poparł światowej sławy kompozytor Zbigniew Preisner, komponując utwór specjalnie na potrzeby trasy koncertowej Młodej Polskiej Filharmonii  w 2011. Projekt wspierają także Kayah, Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Marita Albán Juárez, Robert Kubiszyn, Aga Zaryan, Magda Navarrete. Młodych artystów ceni również Grzegorz Turnau – od kwietnia 2013r. Orkiestra Kameralna Młodej Polskiej Filharmonii bierze udział w trasie koncertowej Grzegorza Turnaua i Zakopowera „Po drodze". Najbliższy koncert  z tego cyklu planowany jest pod koniec listopada 2014r.

Informacje o koncertach:

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze