1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

20. rozdanie nagród Kryształowych Zwierciadeł

Co łączy Ewę Błaszczyk, Leszka Możdżera, profesora Cezarego Szczylika, Wojciecha Smarzowskiego i Macieja Stuhra? To laureaci Kryształowych Zwierciadeł. W poniedziałek 25 maja 2015r. – kolejna gala z okazji przyznania corocznych nagród. Uhonorujemy wybitne osobowości świata nauki, kultury i życia publicznego: Tomasza Kota, Artura Rojka, Dorotę Masłowską i Rafała Betlejewskiego. Nagrodę specjalną otrzyma Anda Rottenberg. Uroczystość rozdania kryształowych statuetek odbędzie się w przepięknej scenerii ogrodów Pałacu Królikarnia w Warszawie.

Tradycją magazynu Zwierciadło od 20. lat jest wyróżnianie i nagradzanie Ludzi Dialogu, tych „którzy łączą a nie dzielą”. Kapituła w składzie: Henryka Krzywonos-Stycharska, Agnieszka Glińska, Rafał Olbiński i Roman Gutek wyróżnia osoby, które w sposób istotny przysłużyły się polskiej kulturze i życiu społecznemu.

W tym roku statuetki otrzymają: aktor Tomasz Kot m.in. za mistrzowskie role, którymi podbija serca widzów i zachwyca krytyków, muzyk Artur Rojek za stworzenie OFF Festivalu, a także za autorskie, płynące prosto z serca piosenki, i pisarka Dorota Masłowska za zdrowy dystans do siebie i świata. Nagrodę odbierze również performer, artysta parateatralny Rafał Betlejewski, który został doceniony za akcję Pokolenie 1600. Polegała ona na próbie przeżycia za emeryturę w wysokości 1600 złotych miesięcznie i miała na celu zwrócenie uwagi na problem obecnych i przyszłych emerytów w Polsce.

Nagrodę Specjalną otrzyma kuratorka sztuki i publicystka Anda Rottenberg za „niestrudzoną walkę, jaką od lat toczy w obronie sztuki i prawa artysty do nieskrępowanej wypowiedzi”. W 2007 roku, z okazji 50. jubileuszu pisma, odbyła się uroczysta gala, w trakcie której pierwszy raz wręczono „Kryształowe Zwierciadło Nagrodę Specjalną”. Otrzymał ją prof. Władysław Bartoszewski m.in. za nadzwyczajną umiejętność prowadzenia dialogu, za to, że przywracał wiarę w istnienie autorytetów, w sens życia w prawdzie i w zgodzie z wartościami.

W trakcie gali zostanie wręczona również nagroda „Kryształki Zwierciadła”. Czytelnicy magazynu przyznają ją młodym ludziom, którzy mają już na koncie pierwsze interesujące projekty i wciąż nabierają rozpędu. Fotograf Mateusz Baj został nominowany za niepodważalny talent i umiejętność wydobywania piękna z pozornie zupełnie zwyczajnych scen. Andrzej Bargiel, narciarz wysokogórski, został doceniony za entuzjazm, z jakim zdobywa szczyty i o tym opowiada, a także za odwagę w realizowaniu swoich marzeń. Fotograf Paweł Bownik został wyróżniony za oryginalność spojrzenia i konsekwencję w podążaniu własną artystyczną ścieżką. Dr Anna Czarnecka za dokonania naukowe, a także za podejście do pacjenta. Natomiast Marta Miłkowska, która m.in. zbudowała w Kenii szkołę dla kilkuset dzieci, otrzymała nominację za mądre pomaganie innym, a także za skuteczność w działaniu i zapał do pracy. Wśród zeszłorocznych nominowanych był operator filmowy Łukasz Żal, który w tym roku otrzymał dwie nominacje do Oscara, Nagrody Akademii Filmowej, za zdjęcia do filmów: “Ida” i „Joanna”.

W przyjemny, muzyczny nastrój wprowadzą gości: Justyna Steczkowska, Stanisław Soyka, oraz duet: Marek Napiórkowski i Artur Lesicki. Artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Młodej Polskiej Filharmonii pod batutą dyrektora artystycznego i dyrygenta orkiestry Adama Klocka. Od zeszłego roku Orkiestra zagrała m.in. w Zabrzu, Wrocławiu, Poznaniu i Kazimierzu Dolnym, a podczas jesiennej trasy koncertowej ponad 2-tysięczna publiczność nagrodziła występy młodych muzyków owacjami na stojąco. Młoda Polska Filharmonia, która jest projektem Fundacji Zwierciadło, to jedyna w Polsce młodzieżowa orkiestra dotowana z prywatnych funduszy.

Tegoroczną galę Kryształowych Zwierciadeł poprowadzi sprawdzony duet: redaktor naczelna „Zwierciadła” Katarzyna Montgomery i Marcin Prokop.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze