1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Festiwal „Kino Dzieci” 2015 rozpoczęty

Dziś rozpoczęła się 2.edycja Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Festiwal w 18 polskich miastach potrwa do 4 października. W Warszawie projekcje odbywają się będą w kinach Muranów i Praha oraz 15 lokalnych kawiarniach.

Tegoroczna odsłona odbywa się pod hasłem „Zanurzmy się w filmie”, a program festiwalu jest podzielony na sekcje. W sesji konkursowej znalazło się osiem pełnych metraży, niepokazywanych wcześniej w polskich kinach.

Wśród filmów konkursowych jest między innymi norweska animacja „Hokus-pokus, Albercie Albertsonie", której główny bohater doskonale znany jest polskim czytelnikom serii książek (Wydawnictwo Zakamarki) autorstwa Gunilli Bergström. Autorka będzie gościem tegorocznego festiwalu. Kolejne konkursowe propozycje to m.in. „Magiczne święta Kacpra i Emmy", nagrodzona w Annecy brazylijska animacja „Chłopiec i świat" czy holenderski film „Życie według Nino".

Szczególne miejsce w tegorocznym festiwalu zajmie kinematografia niemiecka. Sekcja przygotowana została we współpracy z Goethe-Institut. Oprócz współczesnych filmów aktorskich i zestawu krótkich animacji,  w jej ramach prezentowana będzie również twórczość Lotte Reiniger(1899–1981), czyli animacje oparte na tradycjach chińskiego teatru cieni, które podczas festiwalu wyświetlane będą na seansach z muzyką na żywo.

W sekcji krótkich metraży można obejrzeć m.in. nominowane do Oscara filmy „Ja i mój rower" oraz „Boogaloo i Graham".

Na festiwalu pokazane zostaną również hity ubiegłorocznej edycji zebrane w sekcji Panorama. Drugą edycję zakończy bal przebierańców.

Szczegółowy program projekcji i wydarzeń towarzyszących na 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze