1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Fundacja Serdecznik i jej „Oddział Bajka”

Zobacz galerię 10 Zdjęć
"Oddział Bajka - Wędrująca Szpitalna Biblioteka" jest projektem realizowanym przez Fundację Serdecznik z Poznania. W ramach projektu Fundacja buduje, wyposaża i przekazuje nieodpłatnie szpitalom w całej Polsce mobilne "wędrujące" biblioteki nazwane przez dzieci Bajkowozami.

Bajkowóz zaprojektowany został w formie dwóch kolorowych kamieniczek na kółkach, wyposażonych w ponad 100 starannie wyselekcjonowanych książek (o charakterze edukacyjnym, relaksacyjnym, terapeutycznym) i szufladki skrywające "magiczne" przedmioty, zadania i sekrety.  W ramach projektu Fundacja szkoli też z zakresu twórczej pracy z książką osoby, które na co dzień prowadzą zajęcia z Bajkowozem i małymi pacjentami w szpitalach. Otrzymują one także zestawy gotowych scenariuszy zajęć i warsztatów z książką. Ideą projektu jest ułatwienie dzieciom dostępu do literatury oraz stworzenie "wokół" Bajkowozów wirtualnych Oddziałów Bajka - przestrzeni do pracy i  zabawy, wypełnionej uśmiechem i nadzieją, gdzie wszystko jest możliwe. Od 2014 roku Bajkowozy trafiły do 31 szpitali i ośrodków leczniczych dla dzieci w całej Polsce.

Ambasadorammi projektu są pisarze i autorzy książek dla dzieci - Roksana Jędrzejewska-Wróbel; Łukasz Wierzbicki; Marek Kamiński oraz Krystyna Adamczak.

Fundacja Serdecznik działa od października 2009 roku. Jest organizacją pozarządową stawiającą sobie za cel realizowanie, propagowanie i popieranie idei oraz przedsięwzięć zmierzających do rozwoju kultury, sztuki i zdrowego stylu życia.

Z warsztatami artystyczno-edukacyjnymi docieramy wszędzie tam, gdzie jest potrzebna nasza pomoc!

W ramach projektu LABORATORIUM SZTUKI regularnie prowadzimy zajęcia dla osób z Poznania zagrożonych wykluczeniem społecznym - w świetlicach socjoterapeutycznych, w ośrodku dla niesłyszących dzieci i młodzieży, w Domu Readaptacji Społecznej dla eksmitowanych matek z dziećmi oraz w Domu Dziecka na Swobody.

Realizując projekt ODWIEDZINY SZTUKI wnosimy radość do poznańskich szpitali (przy ul. Szpitalnej, Przybyszewskiego oraz Krysiewicza) organizując cykliczne warsztaty artystyczne dla małych pacjentów.

Prowadzimy pracownię plastyczną ARTYSTART, w której rozbudzamy i rozwijamy talenty plastyczne wszystkich grup wiekowych: dzieci, dorosłych i seniorów.

W ramach projektu ODDZIAŁ BAJKA – WĘDRUJĄCA SZPITALNA BIBLIOTEKA Fundacja Serdecznik buduje i przekazuje bezpłatnie szpitalom dziecięcym w całym kraju Bajkowozy – wyposażone w książki oraz akcesoria przydatne do prowadzenia animacji i warsztatów dla dzieci przebywających na oddziałach szpitalnych. Otwieramy drzwi „w nieznane” i ułatwiamy odnajdowanie dróg rozwiązywania dziecięcych problemów pomagając dzieciom i ich rodzinom w czasie choroby.

Obecnie działa 31 ODDZIAŁÓW BAJKA.

Partnerami w realizacji projektu są: Garvest Sp. z o.o.,  Zespół Szkół nr 110 przy Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu, Wydawnictwo Zakamarki, Wydawnictwo Media Rodzina, Wydawnictwo Dwie Siostry, Wydawnictwo EneDueRabe, Wydawnictwo Widnokrąg, Rodan  Agencja Reklamowa Sp.z o.o Sp.k

Zaufali nam również: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Grupa Allegro Sp. z o.o., Marmorin Sp. z o.o., Kludi Armaturen Sp. z o.o..

"Zwierciadło" również zaufało Fundacji Serecznik i wspiera w działaniach projekt Oddział Bajka.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze