1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

"Wiersze w Metrze" promują polską poezję na świecie

4 lipca o godz. 17 rusza kolejna edycja stołecznego projektu „Wiersze w Metrze”, rozpoczętego w 2008 r. z inicjatywy British Council oraz Instytutu Książki. Tegoroczna akcja wpisuje się w cykl wydarzeń organizowanych w ramach Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.

Współczesna poezja polska będzie prezentowana w ośmiu stolicach Europy i Azji. Do 17 lipca wiersze będą dostępne w Warszawie, potem  trafią do użytkowników kolejek podziemnych m.in. w Madrycie, Paryżu, Brukseli i Tokio. Inspiracją przedsięwzięcia stały się analogiczne akcje prowadzone w innych krajach,  z których londyński przegląd poezji w metrze odbywa się nieprzerwanie od ponad 20 lat.

Wśród wybranych autorów są przedstawiciele różnych generacji.  Będziemy mogli czytać fragmenty m.in. utwory noblistów: Czesława Miłosza i Wisława Szymborska, nestorów poezji polskiej: Julii Hartwig i Tadeusza Różewicza, a także młodych twórców: Jacka Dehnela i Tomasza Różyckiego.

Zdaniem Jacka Dehnela „Wiersze w metrze” nawiązują do najstarszej tradycji „zapisywania” przestrzeni miejskiej, którą ostatnie lata oddały ja przekazowi komercyjnemu – reklamom.  – To dla mnie jedna z tych akcji, które przywracają wspólną przestrzeń sprawom istotniejszym niż to, który mamy wybrać proszek do prania albo gdzie kupić majtki – mówi poeta.

Wydarzenie jest organizowane pod patronatem honorowym Prezydenta m.st. Warszawy – Hanny Gronkiewicz-Waltz i Ministra Spraw Zagranicznych – Radosława Sikorskiego.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze