1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty od 3 sierpnia!

Podwójny kochanek François Ozona otworzy, 120 uderzeń serca Robina Campillo zamknie 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. W festiwalowym konkursie 12 polskich premier, między innymi Serce miłości, Menashe, Photon i Ptaki śpiewają w Kigali.

17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się we Wrocławiu w dniach 3-13 sierpnia 2017 roku. Zostanie na nim pokazanych 200 filmów pełnometrażowych z ponad 50 krajów, spośród których 138 będzie miało swoje polskie, a 4 światowe premiery. Seanse będą się odbywały w Kinie Nowe Horyzonty oraz na wrocławskim Rynku. Po raz dwunasty gospodarzem wydarzenia jest miasto Wrocław, po raz piętnasty sponsorem tytularnym festiwalu jest T-Mobile Polska S.A. Festiwal otworzy 3 sierpnia polska premiera pokazywanego w canneńskim konkursie Podwójnego kochanka François Ozona. Twórca kultowych Ośmiu kobiet tym razem zabiera widzów w tajemniczy świat seksu i psychoanalizy. Na zakończenie festiwalu zostanie zaprezentowany laureat canneńskiego Grand Prix 120 uderzeń serca w reżyserii Robina Campillo – film dotykający tematu walki z AIDS w latach 90. jest porywającym portretem młodości, która zagląda w oczy śmierci, poruszającym dramatem oraz mocnym i ważnym filmem politycznym.

W tegorocznym Międzynarodowym Konkursie Filmowym Nowe Horyzonty pokazanych zostanie premierowo 12 filmów, które wyróżniają się poszukiwaniem nowych form wyrazu, bezkompromisowością oraz odwagą w mówieniu o ważnych tematach. Wśród nich znalazły się trzy filmy polskie: portret jeden z najbardziej oryginalnych par polskiej sceny artystycznej Wojtka Bąkowskiego i Zuzy Bartoszek Serce miłości Łukasza Rondudy; epickie spotkanie sztuki z naukami ścisłymi w formie eksperymentalnego wykładu Photon Normana Leto; oraz transgresyjna podróż przez traumę i żałobę Ptaki śpiewają w Kigali Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze (nagroda za najlepsze role dla Jowity Budnik i Eliane Umuhire na festiwalu w Karlowych Warach). W konkursie znalazły się również filmy z Meksyku (Niesamowite, ale prawdziwe Michela Lipkesa, Wszystko inne Natalii Almady), Francji (Makala Emmanuela Grasa), USA (pierwszy od czasów wojny film nakręcony w środowisku brooklyńskich chasydówMenashe Joshuy Z. Weinsteina), Niemiec (Western Valeski Grisebach, Obraz niemożliwy Sandry Wollner), Danii (Zimowi bracia Hlynura Pálmasona), Serbii (Wszystkie miasta Północy Dane Komljena) oraz Bośni i Hercegowiny (Trzy kobiety Sergio Floresa Thoriji). Grand Prix festiwalu przyzna Jury, w skład którego weszli zeszłoroczny laureat (Ostatnie dni miasta) Tamer El Said, izraelska reżyserka Hadas Ben Aroya, polska aktorka Agnieszka Podsiadlik, argentyński reżyser Gastón Solnicki (będzie miał we Wrocławiu swoją retrospektywę) oraz brazylijski producent i programer festiwalowy Gustavo Beck. Swoją nagrodę jak co roku przyzna również festiwalowa publiczność.

W festiwalowych sekcjach pojawią się premierowo w Polsce odkrycia i przeboje ze światowych festiwali, m.in. tegoroczny laureat Złotej Palmy z Cannes The Square  Rubena Östlunda, zdobywca Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji Kobieta, która odeszła Lava Diaza, wyczekiwany Happy End Michaela Haneke, zbierające znakomite recenzje podczas festiwalu Sundance A Ghost Story Davida Lowery’ego oraz Manifesto Juliana Rosefeldta z Cate Blanchett, a także nagradzane na tegorocznym Berlinale: Dusza i ciało (Złoty Niedźwiedź), Félicité Alaina Gomisa (Wielka Nagroda Jury), Po tamtej stronie Akiego Kaurismäkiego (Srebrny Niedźwiedź za najlepszą reżyserię) i Fantastyczna kobieta Sebastiána Lelio (Srebrny Niedźwiedź za najlepszy scenariusz). Pokazane zostaną głośne i nagradzane na tegorocznym MFF w Cannes filmy: Na pokuszenie Sofii Coppoli (nagroda za reżyserię), W ułamku sekundy Fatiha Akina (nagroda za najlepszą rolę kobiecą dla Diane Kruger), Niemiłość Andrieja Zwiagincewa (Nagroda Specjalna Jury), Córki Abril Michela Franco (Nagroda Jury „Un Certain Regard”), czy Bliskość Kantemira Bałagowa (nagroda FIPRESCI „Un Certain Regard”).

Nie zabraknie także polskich filmów, w tym głośnego Twój Vincent Doroty Kobieli i Hugh Welchmana – pierwszej pełnometrażowej animacji zrealizowanej techniką malarską. Widzowie festiwalu jako pierwsi zobaczą Dzikie róże Anny Jadowskiej ze wspaniałą rolą Marty Nieradkiewicz, Syna Królowej Śniegu Roberta Wichrowskiego z Michaliną Olszańską i Franciszkiem Pieczką oraz 13 powrotów Wiktorii Szymańskiej.

Gośćmi festiwalu będą między innymi wybitni irańscy filmowcy: Mohsen Makhmalbaf (pokaże okaleczone, trzymane przez irańską cenzurę przez 26 lat na półce Noce nad Zayanderud) oraz Mohammad Rasoulof (we Wrocławiu będzie polska premiera jego filmu Uczciwy człowiek – nagrodzonego w sekcji Un Certain Regard w Cannes). Wśród gości pojawią się także między innymi węgierski mistrz Kornel Mundruczó (pokazywany w Cannes Księżyc Jowisza), David Lowery (A Ghost Story), Denis Côté (pokaże najnowszy dokument Gładka skóra), chilijska aktorka Daniela Vega (tytułowa Fantastyczna kobieta z filmu Sebástiana Lelio), Sakari Kousmanen i Sherwan Haji (aktorzy z filmu Po tamtej stronie Akiego Kaurismäkiego), kanadyjski filmowiec Bruce LaBruce (Misandrystki), wybitny litewski reżyser Šarūnas Bartas (pokaże premierowo litewsko-polską koprodukcję Szron z Vanessą Paradis i Andrzejem Chyrą),tegoroczny laureat festiwalu w Rotterdamie za Sexy Durga Sanal Kumar Sasidharan oraz nagrodzony w Locarno za reżyserię Ornitologa Portugalczyk Jõao Pedro Rodrigues.

W programie festiwalu znalazły się również retrospektywy dwóch wybitnych europejskich twórców: zmarłego w zeszłym roku mistrza francuskiej nowej fali Jacques’a Rivette’a oraz intrygującego niemieckiego operatora i reżysera, wieloletniego współpracownika Béli Tarra Freda Kelemena (będzie gościem festiwalu). Z tej okazji ukażą się dwie książki: Sekretny świat Jacques’a Rivette’a pod redakcją Rafała Syski oraz wywiad-rzeka Fred Kelemen. W blasku ciemności autorstwa Małgorzaty Sadowskiej. Specjalne miejsce poświęcono również Nowemu Kinu Izraela – żywej, dynamicznie rozwijającej się, zaskakującej świeżością rozwiązań fabularnych, zaangażowanej i nieustająco konfrontującej się z otaczającym światem kinematografii. Sekcji filmowej będzie towarzyszyła wystawa izraelskich artystów wizualnych Homefront w Galerii BWA Studio. Mini-retrospektywę będzie miał także doskonale znany festiwalowej publiczności Hong Sang-soo. W ramach  Hong Sang-soo X 4 można będzie zobaczyć wszystkie filmy Koreańczyka, jakie miały premierę w ciągu ostatniego roku: Twoja i nie tylko twoja (Toronto), Samotnie na plaży pod wieczór (Berlinale), Aparat Claire i Dzień po (Cannes).

W czasach narastających społecznych i politycznych napięć, eksplodujących w największej od lat fali demonstracji, twórcy festiwalu zdecydowali się  przyjrzeć związkom kina i polityki. Zadamy pytanie o to, na czym polega rewolucyjny potencjał filmowego medium i czy kamera może być skutecznym narzędziem walki. Tytuły, które znalazły się w sekcji Kino Protestu przywołają ducha dawnych buntowników i zaprezentują współczesne strategie kina zaangażowanego. Temat oporu, niezgody na zastaną rzeczywistość, pojawi się zresztą w różnych sekcjach festiwalu: w niewielkich odkryciach, w największych przebojach i będzie obecny także poza kinowymi salami.

Dodatkowo odbędą się imprezy towarzyszące, np. wykład otwarty Marka Lautmana z firmy Intermission Film, zatytułowany „Film Trailers”, organizowany przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, British Council i Creative Europe Desk Polska w ramach Creativity Talks. Wykład odbędzie się 8 sierpnia 2017 w godzinach 14:00-15:00 w Arthotel we Wrocławiu. Mark Lautman opowie o sztuce tworzenia zwiastunów filmowych.

Mark Lautman reprezentuje Intermission Film, agencję kreatywną, która zajmuje się między innymi opracowywaniem zwiastunów filmowych na rynek anglosaski oraz międzynarodowy. W ich portfolio znajdują się zwiastuny do filmów: nagrodzonego Oscarem „Syna Szawła, „Służącej”, „Lady M.”, “Amy”, „Mulholland Drive”, „Donnie Darko” i wielu innych.

Pełny program festiwalu wraz z opisami pojawi się na stronie 12 lipca o godzinie 12.00. Sprzedaż biletów na seanse i koncerty i w kasie Kina Nowe Horyzonty rozpocznie się 19 lipca, godzina 12.00.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze