1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Dakh Daughters freak cabaret na WOMEX!

Dakh Daughters to aktorski kabaret osobliwości i jedno z najbardziej niezwykłych, prowokujących i elektryzujących zjawisk artystycznych na Ukrainie – siedem młodych kobiet wyglądających jak aktorki z czarno-białych, niemych filmów, z bielonymi twarzami, przydymionymi oczami i krwistoczerwonymi ustami.

Na scenie „córki” nie milkną ani na chwilę, przetaczając się przez nią niczym huragan. Grają na 15 instrumentach, śpiewają, krzyczą, tańczą i wykonują różnego rodzaju szalone akrobacje, tworząc spektakularne, zaskakujące widowisko. Wszystko po to, by prowokować publiczność i wciągnąć ją do zabawy, łączącej ludyczność, pop, kicz i wyrafinowaną salonowość.

Dziewczyny z Dakh Daughters Band angażują się aktywnie w działalność na kijowskim EuroMajdanie, zarówno poprzez występy muzyczne, jak i aktywnie wspierając protestujących i niosąc pomoc w  grupach wolontariuszy. Rewolucyjny wydźwięk koncertów Dakh Daughters Band stał się w Kijowie swoistym orężem w dążeniu do wolności.

- Rwijcie kajdany - nawoływały z głównej sceny kijowskiego Euromajdanu, by po koncercie płakać przed kamerami, mówiąc: - Nie należy niszczyć, tylko się wzajemnie kochać. Kochać, czyli pomagać sobie wzajemnie, rozumieć, wspierać. Nie poprzestały na jednorazowym występie. Zostały wolontariuszkami. Wydawały posiłki, roznosiły leki, organizowały zbiórkę pieniędzy. W wywiadach podkreślają, że Majdan zjednoczył ludzi z różnych warstw społecznych, że zlikwidował między nimi bariery.

Nie przypadkiem największą popularnością cieszy się na YouTubie ich utwór pt. "Rozy (Donbas)". W tej kompozycji Dakh Daughters połączyły pierwsze cztery wersy Sonetu XXXV Williama Szekspira z ludową pieśnią ukraińską. Poszczególne wersy są puentowane mocnym, wykrzyczanym nam prosto w twarz słowem "Donbas" - symbolem rosyjskiej agresji na Ukrainę:

Nie odmawiają jednak koncertów w Rosji. Dlaczego grają w kraju agresora?

- Zastanawiałyśmy się, czy to robić - przyznała przed koncertem w Moskwie Tatiana Gawriluk. - Tylko kiedy zacznie się prawdziwa wojna, zostaną zamknięte granice, to wtedy już nic nie będzie można zrobić. Nie wolno też wszystkich wrzucić do jednego worka. Jest Putin, kremlowski reżim, i są ludzie, którzy wychodzą na Marsz Pokoju w Moskwie. Jedyne, co możemy zrobić, to przyjechać, wejść z nimi w kontakt, i powiedzieć światu to, co chcemy mu powiedzieć.

I mówią. Nie mają skrupułów, by - z uśmiechem na twarzy - powiedzieć rosyjskiemu dziennikarzowi, że - wbrew oficjalnej propagandzie Kremla - Rosja prowadzi wojnę z Ukrainą, że Krym to - mimo aneksji - wciąż Ukraina.

W swoich utworach często sięgają po teksy znanych autorów (T. Szewczenko, W. Szekspir, I. Brodski, Ch. Bukowski). Śpiewają po ukraińsku, rosyjsku, angielsku, francusku i niemiecku.

Zespół, pod przewodnictwem Vlada Troickiego, kultowego kijowskiego reżysera i producenta, twórcy znanego na całym świecie zespołu DakhaBraha. Dziewczyny z Dakh Daughters Band występowały m.in. w Paryżu, Moskwie, Permie, Odessie, Lwowie, zawsze rewelacyjnie przyjmowane przez międzynarodową publiczność. Ich twórczość to niepowtarzalna okazja do zajrzenia w głąb współczesnej ukraińskiej kultury

Dakh Daughters: Solomiia Melnyk – wiolonczela, akordeon, fortepian, bębny Ruslana Khazipova – bębny, perkusja, kontrabas, trombita Tanya Hawrylyuk – fortepian, kontrabas, bębny, flet Natalia Halanevych – kontrabas, perkusja, fortepian Natalia Zozul skrzypce – trombita Anna Nikitina – gitara, perkusja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze