1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Polacy podbijają najważniejszą scenę świata

Piotr Beczała i Anna Netrebko będą gwiazdami „Adriany Lecouvreur” transmitowanej z The Metropolitan Opera do polskich kin w dniu 12.01.2019 | Fot.: V. Peters
Zobacz galerię 13 Zdjęć
Dzięki transmisjom HD LIVE zobaczysz ich w swoim kinie. Zasiądź na widowni najlepszych teatrów. Wybierz: The Metropolitan Opera w Nowym Jorku czy Teatr Bolszoj w Moskwie?

Nie musisz wsiadać w samolot i rezerwować hotelu. Najlepsze przedstawienia operowe i baletowe z prestiżowych scen – dzięki przekazom satelitarnym na żywo – czekają na Ciebie w Twoim kinie.

TEKST: Katarzyna Gardzina-Kubała

 

Transmisje wydarzeń kulturalnych do kin to nowy sposób obcowania z operą i baletem. Znakomita jakość obrazu i dźwięku oraz dodatkowe reportaże zza kulis i rozmowy z gwiazdami na żywo tuż przed wejściem na scenę stwarzają niepowtarzalną okazję do delektowania się przedstawieniami muzycznymi we własnym kinie. Takie właśnie pokazy w kinach i ośrodkach kultury w całej Polsce organizuje .

Deborah Voigt przeprowadza wywiad z polskim barytonem Mariuszem Kwietniem w przerwie transmisji „Eugeniusza Oniegina” z Nowego Jorku | Fot.: M. Sohl

Już 2 grudnia na blisko 40 ekranach będzie można obejrzeć barwny balet komiczny „Don Kichot” Minkusa w wykonaniu solistów i zespołu baletowego Teatru Bolszoj. Rosyjscy tancerze zadziwiają swoimi umiejętnościami i zachwycają sceniczną swobodą. Spektakl skrzy się barwami kostiumów i dekoracji, przenosząc widza do słonecznej Hiszpanii, gdzie biedny cyrulik Basilio, z pomocą rycerza Don Kichota, stara się zdobyć rękę pięknej córki oberżysty. „Don Kichota” można oglądać do połowy stycznia.

Mistrzowski balet „Don Kichot” z Teatru Bolszoj w Moskwie w blisko 40 polskich kinach już w grudniu | Fot.: D. Jusupow

W grudniu tradycją gwiazdkową Teatru Bolszoj jest prezentowanie „Dziadka do orzechów”, słynnego baletu z muzyką Piotra Czajkowskiego. To przedstawienie familijne dla małych i dużych, które co roku gości na ekranach kin i przyciąga przed Bożym Narodzeniem całe rodziny. Każdego grudnia miłośnicy baletu chętnie wracają do baśni o małej Klarze, która w prezencie gwiazdkowym otrzymuje dziadka do orzechów. Zabawka okazuje się zaczarowanym księciem. Musi on stoczyć walkę z Królem Myszy i jego armią. Po zwycięstwie Klara i Książę odbywają baletową podróż do zaczarowanej krainy. Retransmisję tego baletu można oglądać już od 9 grudnia, a dzień przed Wigilią, 23 grudnia, dodatkowo odbędzie się bezpośrednia transmisja satelitarna z Moskwy tego spektaklu w nowej obsadzie solistów.

Gwiazdkowy balet „Dziadek do orzechów” w wykonaniu tancerzy z moskiewskiego Teatru Bolszoj cały grudzień w polskich kinach | Fot.: D. Jusupow

Dla wielbicieli opery ten sezon transmisji kinowych z The Metropolitan Opera obfituje w wyjątkowe i wyczekiwane spektakle. Już 15 grudnia odbędzie się transmisja jednej z najbardziej lubianych i popularnych oper Giuseppe Verdiego – „La traviaty”. Widzowie w kinach obejrzą nową inscenizację tego dzieła ze sceny nowojorskiej Met zaledwie dziesięć dni po jej premierze. W rolach kurtyzany Violetty i zakochanego w niej młodego Alfreda wystąpią: wybitna niemiecka sopranistka Diana Damrau i ulubieniec światowej widowni –peruwiański tenor Juan Diego Flórez.

Polscy widzowie transmisji z Nowego Jorku czekają jednak najbardziej na dwa tytuły, które pojawią się w kinach po Nowym Roku. W obu wystąpią polscy artyści, od lat będący ozdobami The Metropolitan Opera. W „Adrianie Lecouvreur” Francesca Cilèi zaśpiewa pochodzący z Czechowic-Dziedzic (tam też są transmisje!) Piotr Beczała, zaliczany obecnie do absolutnej światowej czołówki tenorów. Tego artystę już wielokrotnie można było podziwiać w transmitowanych spektaklach. 12 stycznia wykona partię Maurycego, księcia zakochanego w aktorce, tytułowej Adrianie. W tej roli zabłyśnie inna gwiazda światowych scen – rosyjska sopranistka Anna Netrebko.

Natomiast 2 lutego do kin pośpieszą kolejne tłumy, aby w absolutnym operowym hicie, popularnej „Carmen” Georges’a Bizeta, oglądać dobrze nam znane operowe małżeństwo: polską sopranistkę Aleksandrę Kurzak i francuskiego tenora Roberta Alagnę. Roberto wcieli się w żołnierza Don Joségo, który odrzuci czyste uczucie zakochanej w nim Micaëli, aby podążyć za uwodzicielską Cyganką Carmen. Aleksandra zagra właśnie ową odrzuconą dziewczynę. Dla polskiej śpiewaczki będzie to pierwszy występ w transmitowanym do kin spektaklu z Nowego Jorku, choć na scenie The Metropolitan Opera gości regularnie już od 14 lat. Wszyscy melomani czekają z niecierpliwością na ten transmisyjny debiut naszej gwiazdy. W postać tytułowej Carmen wcieli się francuska mezzosopranistka Clémentine Margaine.

To tylko najbliższe wybrane transmisje kinowe ze światowych scen. Obecny sezon pokazów trwa do maja 2019 roku. Nigdy jeszcze sztuka przez duże „SZ” nie była tak dostępna widzom na całym świecie, również w miastach i miasteczkach, w których nie ma i niestety nigdy nie będzie teatru operowego czy baletowego. Listę miejsc w Polsce, w których można oglądać transmisje i retransmisje z The Metropolitan Opera, Teatru Bolszoj w Moskwie, a także z National Theatre w Londynie czy Comédie-Française w Paryżu, można znaleźć na stronie . Zapowiedzi transmisji i ciekawostek na temat artystów i spektakli dostarcza profil , a kanał pozwala obejrzeć fragmenty przedstawień, reportaże zza kulis oraz wywiady z gwiazdami i twórcami przedstawień. Warto zapisać się również na newsletter, by być na bieżąco z hitami. Można to zrobić przez stronę

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze