1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Filmy biograficzne o muzykach, które warto znać

Kadr z filmu "Bohemian Rhapsody". Rami Malek jako Freddie Mercury. (Fot. BEW PHOTO)
Rewelacyjne, nagrodzone Oscarami obrazy takie jak "Bohemian Rhapsody" czy "Rocketman" rozbudziły na nowo apetyt widzów na filmy biograficzne o muzykach. Dzięki tym tytułom, filmy o piosenkarzach oraz innych znanych osobistościach ze świata muzyki przeżywają swój renesans i znowu stają się popularne. Przed wami zestawienie filmów o muzykach, które zrobiły na nas największe wrażenie.

1. "Rocketman" to historia życia i kariery Eltona Johna. Brytyjski piosenkarz i kompozytor, autor takich hitów jak "Can You Feel The Love Tonight?" czy "Your Song" od lat inspiruje twórców filmowych. Mimo to, "Rocketman" to pierwszy pełnometrażowy film poświęcony temu charyzmatycznemu wokaliście. Opowiada nie tylko o jego wielkim talencie i charyzmie scenicznej, ale też o uzależnieniach, problemach psychicznych oraz niezrozumieniu ze strony najbliższych.

2. "Bohemian Rhapsody" to film biograficzny, o którym w ostatnich latach było szczególnie głośno. Wątpimy więc, by znalazł się ktokolwiek, kto nigdy o nim nie słyszał. Jeśli jakimś cudem ominęła was ta bezsprzecznie fenomenalna pozycja, powinniście szybko nadrobić zaległości. Mistrzowska, nagrodzona Oscarem rola Ramiego Maleka okraszona największymi przebojami zespołu Queen oraz wycinkami z życia charyzmatycznego wokalisty grupy to must watch dla fanów filmów o znanych muzykach.

3. "Green Book" to film opowiadający o pianiście Donie Shirley'u. Jego nazwisko może nie być wam znane, niemniej jednak warto je zapamiętać oraz zapoznać się z twórczością tego niesamowicie uzdolnionego artysty. Filmy o muzykach często są smutnym portretem ludzi wrażliwych, nie radzących sobie z własnymi emocjami i sukcesem. W tym przypadku czeka was miła niespodzianka. Niezwykle pogodny "Green Book" to  jeden z najlepszych filmów biograficznych ostatnich lat. Obraz ukazuje niezwykłą relację, jaka połączyła prostego faceta z ekstrawaganckim i na pozór wyniosłym muzykiem. W rolach głównych świetny Viggo Mortensen i znakomity Mahershala Ali.

4. "Ray" opowiada o życiu i niebywałym talencie Raya Charlesa. Muzyk będący niewątpliwą legendą jazzu i bluesa pomimo przeciwności losu, choroby oraz cenzury udowodnił milionom ludzi, że ma ponadprzeciętne umiejętności. Prawdziwy geniusz! Choć film miał swoją premierę już ponad 15 lat temu, warto sobie o nim przypomnieć.

5. "Sugar Man" to wzruszający i dający do myślenia film biograficzny o muzyku, który w wyniku różnych pomyłek, nieporozumień i przeciwności losu nie osiągnął spektakularnego sukcesu, choć talentem przewyższał m.in. Boba Dylana i Milesa Daviesa. Historia życia i nieudanej kariery Sixto Rodrigueza to pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów muzyki. Polecamy go również tym, którzy nie mogą wybaczyć sobie (lub innym) "zmarnowanej szansy".

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze