1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Premiera filmu "W domu innego" już 29 marca!

Powojenne Niemcy, rok 1946. Rachael Morgan (nominowana do Oscara Keira Knightley) przybywa do zrujnowanego Hamburga w środku mroźnej zimy, by dołączyć do swego męża, Lewisa (Jason Clarke), brytyjskiego pułkownika, któremu powierzono zadanie odbudowania miasta. Film jest ekranizacją powieści autorstwa Rhidiana Brooka.

Hamburg, drugie największe miasto w Niemczech, w 1943 roku przeżyło katastrofalne bombardowanie sił alianckich. Kiedy do miasta weszły siły brytyjskie, zastały miliony obywateli niemieckich bez dachu nad głową, jedzenia, paliwa i innych środków do życia.
W takich okolicznościach do ruin Hamburga przybywa z Anglii Rachael Morgan, na spotkanie z mężem, brytyjskim pułkownikiem, któremu powierzono zadanie odbudowy zniszczonego miasta po zakończeniu drugiej wojny światowej. Po przybyciu do nowego domu Rachel ze zdumieniem odkrywa, iż Lewis podjął nietypową decyzję: małżonkowie będą dzielić rezydencję z jej dawnymi właścicielami, architektem, który zaprojektował majestatyczną siedzibę, Stephanem Lubertem (Alexander Skarsgård) oraz jego zbuntowaną, nastoletnią córką, Fredą (Flora Li Thiemann).
Chociaż w przestronnej rezydencji nie brakuje miejsca zarówno dla angielskiego małżeństwa, jak i niemieckich wysiedleńców, nietypowa sytuacja rodzi napięcie i dyskomfort, a Rachel czuje skrytą urazę wobec gości, uważając ich za intruzów. W pełnej napięcia atmosferze wrogość i smutek szybko ustępują miejsca namiętności i zdradzie...
Rhidian Brook, autor światowego bestsellera „W domu innego”, inspirował się niesamowitą historią swojego dziadka. Pułkownik Walter Brook był jednym z angielskich oficerów, wysłanych do Niemiec, żeby postawić kraj na nogi po latach zabijania i niszczenia. Gubernator okręgu w okolicach Hamburga, Walter Brook, zarekwirował dom dla swojej rodziny, ale zdecydował się nie wyrzucać na bruk niemieckich właścicieli. I tak, dwie rodziny – kilka miesięcy wcześniej będące po przeciwnych stronach śmiertelnego konfliktu – mieszkały w jednym domu przez pięć lat.
Walter Brook był inspiracją dla postaci Pułkownika Lewisa Morgana, postępowego i altruistycznego oficera armii, który pozwolił Stephanowi Lubertowi, architektowi oczekującemu na pozwolenie, by powrócić do pracy w zawodzie, zostać w jego rezydencji nad Łabą. „Chociaż wydarzenia, opisane w „W domu innego” są mojego autorstwa, ta historia nie powstałaby, gdyby nie wyjątkowy akt życzliwości mojego dziadka” - powiedział Rhidian Brook.
W filmie, wyreżyserowanym przez Jamesa Kenta, na podstawie scenariusza Joe Shrapnela oraz Anny Waterhouse (Zwycięzca) oraz Rhidiana Brooka, w oparciu o powieść Brooka, występują nominowana do Oscara Keira Knightley (Colette, Gra tajemnic, Pokuta), zdobywca Emmy Alexander Skarsgård (Tarzan: Legenda, Wielkie kłamstewka) oraz Jason Clarke (Pierwszy człowiek, Wróg numer jeden, Everest). Producentami filmu są Jack Arbuthnott dla Scott Free Films oraz Malte Grunert, zaś producentami wykonawczymi Ridley Scott, Carlo Dusi i Beth Pattinson oraz Joe Oppenheimer dla BBC Films. W ekipie filmu znaleźli się ponadto, operator Franz Lustig, scenografka Sonja Klaus, montażystka Beverly Mills, kostiumograf Bojana Nikitovič, kompozytor Martin Phipps i kierowniczka castingu Nina Gold.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze