1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Premiera filmu "W domu innego" już 29 marca!

Premiera filmu "W domu innego" już 29 marca!

Powojenne Niemcy, rok 1946. Rachael Morgan (nominowana do Oscara Keira Knightley) przybywa do zrujnowanego Hamburga w środku mroźnej zimy, by dołączyć do swego męża, Lewisa (Jason Clarke), brytyjskiego pułkownika, któremu powierzono zadanie odbudowania miasta. Film jest ekranizacją powieści autorstwa Rhidiana Brooka.

Hamburg, drugie największe miasto w Niemczech, w 1943 roku przeżyło katastrofalne bombardowanie sił alianckich. Kiedy do miasta weszły siły brytyjskie, zastały miliony obywateli niemieckich bez dachu nad głową, jedzenia, paliwa i innych środków do życia.
W takich okolicznościach do ruin Hamburga przybywa z Anglii Rachael Morgan, na spotkanie z mężem, brytyjskim pułkownikiem, któremu powierzono zadanie odbudowy zniszczonego miasta po zakończeniu drugiej wojny światowej. Po przybyciu do nowego domu Rachel ze zdumieniem odkrywa, iż Lewis podjął nietypową decyzję: małżonkowie będą dzielić rezydencję z jej dawnymi właścicielami, architektem, który zaprojektował majestatyczną siedzibę, Stephanem Lubertem (Alexander Skarsgård) oraz jego zbuntowaną, nastoletnią córką, Fredą (Flora Li Thiemann).
Chociaż w przestronnej rezydencji nie brakuje miejsca zarówno dla angielskiego małżeństwa, jak i niemieckich wysiedleńców, nietypowa sytuacja rodzi napięcie i dyskomfort, a Rachel czuje skrytą urazę wobec gości, uważając ich za intruzów. W pełnej napięcia atmosferze wrogość i smutek szybko ustępują miejsca namiętności i zdradzie...
Rhidian Brook, autor światowego bestsellera „W domu innego”, inspirował się niesamowitą historią swojego dziadka. Pułkownik Walter Brook był jednym z angielskich oficerów, wysłanych do Niemiec, żeby postawić kraj na nogi po latach zabijania i niszczenia. Gubernator okręgu w okolicach Hamburga, Walter Brook, zarekwirował dom dla swojej rodziny, ale zdecydował się nie wyrzucać na bruk niemieckich właścicieli. I tak, dwie rodziny – kilka miesięcy wcześniej będące po przeciwnych stronach śmiertelnego konfliktu – mieszkały w jednym domu przez pięć lat.
Walter Brook był inspiracją dla postaci Pułkownika Lewisa Morgana, postępowego i altruistycznego oficera armii, który pozwolił Stephanowi Lubertowi, architektowi oczekującemu na pozwolenie, by powrócić do pracy w zawodzie, zostać w jego rezydencji nad Łabą. „Chociaż wydarzenia, opisane w „W domu innego” są mojego autorstwa, ta historia nie powstałaby, gdyby nie wyjątkowy akt życzliwości mojego dziadka” - powiedział Rhidian Brook.
W filmie, wyreżyserowanym przez Jamesa Kenta, na podstawie scenariusza Joe Shrapnela oraz Anny Waterhouse (Zwycięzca) oraz Rhidiana Brooka, w oparciu o powieść Brooka, występują nominowana do Oscara Keira Knightley (Colette, Gra tajemnic, Pokuta), zdobywca Emmy Alexander Skarsgård (Tarzan: Legenda, Wielkie kłamstewka) oraz Jason Clarke (Pierwszy człowiek, Wróg numer jeden, Everest). Producentami filmu są Jack Arbuthnott dla Scott Free Films oraz Malte Grunert, zaś producentami wykonawczymi Ridley Scott, Carlo Dusi i Beth Pattinson oraz Joe Oppenheimer dla BBC Films. W ekipie filmu znaleźli się ponadto, operator Franz Lustig, scenografka Sonja Klaus, montażystka Beverly Mills, kostiumograf Bojana Nikitovič, kompozytor Martin Phipps i kierowniczka castingu Nina Gold.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze