1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Piękno obdartych ze skóry. O twórczości Wojciecha Pelca według Art in House

"Harmonia" autorstwa Wojciecha Pelca
Jednym przywodzi na myśl Franciszka Starowieyskiego, drugim kojarzy się zaś z renesansowymi studiami rysunkowymi poszczególnych mięśni człowieka. Pomijając kwestie afiliacji artystycznych, jego styl stał się rozpoznawalny na pierwszy rzut oka; za każdym razem budzi jednak sprzeczne emocje z powodu turpistycznego ujęcia ciała, osadzając go na granicy życia i śmierci.

przedstawia Państwu Wojciecha Pelca.

Dzieła sztuki i piękno śmierci

Wojciech Pelc jest artystą, który wykształcenie w zakresie grafiki zdobył w na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Wybór takiego kierunku rzutuje na całą jego twórczość: papier stał się podstawowym medium dla artysty, zaś jego kompozycje wykonane farbą akrylową opierają się na starannym rysunku, podkreślającym ruch oraz strukturę ciał ludzkich i zwierzęcych. Tematyka dzieł Pelca sprawia, że trudno postrzegać je jako typowe obrazy do salonu: możemy myśleć o nich w kategoriach XVI-wiecznej tradycji artystycznej, która nakazywała sporządzanie dokładnych szkiców sylwetki człowieka przed przystąpieniem do malowania obrazu. W kolejnym kroku postacie „ubierano” w warstwy ubrań czy zbroje; Wojciech Pelc pozostaje jednak przy obnażonych, oskórowanych ciałach, pozbawionych indywidualnych rysów. W tym sensie jego surowe, często monochromatyczne prace przypominają traktaty anatomiczne Andreasa Vesaliusa, w których sylwetki ukazujące własne wnętrze, przyjmowały staranne pozy (osadzone oczywiście w kontekście sztuki tego czasu).

Sztuka współczesna a twórczość artysty

Publiczność oglądająca obrazy Wojciecha Pelca często dochodzi do wniosku, iż przypominają one prace Franciszka Starowieyskiego. Nic w tym dziwnego – artystów łączy nie tylko zamiłowanie do grafiki, ale również podobny kierunek eksperymentów artystycznych. U Starowieyskiego, podobnie jak u Pelca, ciało ludzkie zyskuje wymiar makabrycznego majestatu zaklętego w tradycję szkiców dawnych mistrzów: obnażone kości i mięśnie kłębią się w jeden organiczny kombinat, ulegają metamorfozom bądź oddziaływują na siebie gestami pełnymi agresji lub żądzy. Wojciech Pelc znajduje się jednak ponad historyczno-symbolicznymi kategoriami, jakimi posługiwał się Starowieyski; choć w jego twórczości pojawiają się istoty mitologiczne, wszystkie ciała funkcjonują w witruwiańskiej, ponadczasowej przestrzeni.

Aukcja sztuki, galeria sztuki,  - Gdzie zobaczyć prace Wojciecha Pelca?

Dzieła artysty można zobaczyć na aukcjach dzieł sztuki w Art in House. Jest to dom aukcyjny oraz galeria malarstwa online z siedzibą w Warszawie. Na ich stronie możecie śledzić aktualną ofertę, wśród której zawsze znajdzie się nazwisko Wojciecha Pelca; warto jednak zobaczyć pracę artysty na żywo, w czasie wystawy odbywającej się przez cały tydzień przed licytacją. Tylko poprzez bezpośredni kontakt z dziełem uzmysłowicie sobie jej wielkość, barwy oraz majestatyczność surowych mięśni.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze