1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Kultura
 4. >
 5. Cykl felietonów Katarzyny Miller, czyli osobowość rozpisana od A do Z

Cykl felietonów Katarzyny Miller, czyli osobowość rozpisana od A do Z

Zbiór wybranych felietonów znanej i lubianej psycholożki i psychoterapeutki Katarzyny Miller publikowanych w miesięczniku Zwierciadło. Znana i ceniona psycholożka opisuje i porządkuje otaczający nas świat według liter alfabetu.

Zbiór wybranych felietonów znanej i lubianej psycholożki i psychoterapeutki Katarzyny Miller publikowanych w miesięczniku Zwierciadło. Znana i ceniona psycholożka opisuje i porządkuje otaczający nas świat według liter alfabetu. Z lekkim przymrużeniem oka przyporządkowuje im zagadnienia i rozwija temat z nim związany.

W alfabecie Kasi znajdują się takie tematy jak:

 • Nałóg, czyli o tym, jak marzymy o wolności, tkwiąc w szponach szeroko rozumianego uzależnienia.
 • Czas, czyli o tym, jak żyć dniem dzisiejszym.
 • Lenistwo, czyli o tym, jak umiejętność nicnierobienia jest cnotą.
 • Ojciec, czyli o tym, jak nawet niedojrzali tatusiowie są potrzebni.
M jak matka

Nasza relacja była trudna. Czułam się przez matkę niechciana. Bolesne miejsca? Umniejszanie mnie w oczach innych, szczególnie mężczyzn, stały brak akceptacji, czułości i szacunku. Gdy matka wychodziła z domu, robiło się inne powietrze, moje ciało uwalniało się od napięcia. Przeglądała moje rzeczy, za karę zamykała mnie w ciemnej łazience, mówiła o moich tajemnicach innym. Tak się działo, bo brakowało jej zakotwiczenia w sobie, ona mnie traktowała trochę jak siebie samą

S jak singielka

Jeśli jestem singlem i z nikim nie mam wspólnej przestrzeni, to jest mi przykro i smutno, ale mogę mieć wspólną przestrzeń z przyjaciółmi, z dochodzącym kochankiem albo z komuną, z którą mieszkam. Jestem sama, ale nie samotna. Kobiety coraz częściej dziś mówią: Dlaczego mam być z kimś, kto mi w ogóle nie pasuje, kto mnie próbuje sobie podporządkować albo nie potrafi zrozumieć.

R jak rozmowa

Można powiedzieć, że terapia jest formą rozmowy. Podstawa to słuchanie. Oczywiście, terapeuta jest profesjonalnie przygotowany, sam wcześniej musiał zrobić ze sobą porządek, więc teraz nie przelewa swoich niezałatwionych spraw na pacjenta. Klienta przyjmuje się z dobrodziejstwem inwentarza, ze wszystkimi problemami, w jego specyficzności. Terapeuta zachowuje bezstronność, patrzy na niego bez oczekiwań. Mówię swoim klientom: „Nie przychodzisz do poprawki, nie jesteś źle uszytą kiecką. Jesteś żywym człowiekiem, który mógłby funkcjonować jak dotąd, tylko chce, żeby mu było lepiej”.

Więcej w książce Katarzyny Miller i Dariusza Janiszewskiego "Życie od A do Z", Wydawnictwo Zwierciadło.

Życie od A do Z Katarzyna Miller; Dariusz Janiszewski Zobacz ofertę promocyjną
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze