1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Przegląd polskiego kina w Londynie

Jednym z wydarzeń kulturalnych Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej jest wielki przegląd filmu polskiego "Poland On Screen" w Londynie. W siedmiu cyklach tematycznych zostanie pokazanych 49 polskich produkcji.

"Poland on Screen" to próba pokazania różnorodności polskiej kinematografii, która zrodziła tak wybitnych twórców jak Roman Polański, Wojciech Jerzy Has, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi czy Krzysztof Kieślowski. W programie nie zabraknie też dzieł przedstawicieli dwóch filmowych zawodów, o których mówi się, że zostały zdominowane przez Polaków: operatorów (Janusz Kamiński, Sławomir Idziak, Witold Sobociński, Paweł Edelman) i kompozytorów (Krzysztof Penderecki, Krzysztof Komeda, Zbigniew Preisner, Jan A.P. Kaczmarek).

Londyńska publiczność będzie miała okazję obejrzeć filmy legendarne, jak: "Przesłuchanie" Ryszarda Bugajskiego, nagrodzone po latach w Cannes za wybitną kreację Krystyny Jandy,"Przypadek" Krzysztofa Kieślowskiego z równie fascynującą rolą Bogusława Lindy, "Korczak"Andrzeja Wajdy, obraz, który wywołał rwetes w środowiskach francuskich Żydów, czy też tego samego reżysera "Ziemia obiecana", nominowana do Oscara, oraz "Pianista" Romana Polańskiego wyróżniony trzema statuetkami prestiżowej nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej za poruszający obraz Holocaustu. Zostaną pokazane obrazy kultowych twórców, mających swoich "wyznawców" wśród innych wielkich mistrzów kina, jak odkryty przez Martina Scorsese Wojciech Jerzy Has. Wśród prezentowanych tytułów znalazła się "Szamanka" Andrzeja Żuławskiego, uwielbiana przez Koreańczyka Kim Ki-duka. "Poland on Screen" to próba pokazania, jak ekran filmowy stawał się odbiciem polskiej rzeczywistości bez względu na ograniczenia cenzury komunistycznej lub obyczajowej.

Filmem otwarcia są "33 sceny z życia" Małgorzaty Szumowskiej - historia młodej kobiety, która staje wobec śmierci swoich rodziców. Najpierw u matki zostaje zdiagnozowany nowotwór - bohaterka musi oswoić się z chorobą bliskiej osoby i przygotować na nieuchronne. Przychodzi jej to z trudem, bowiem mąż przebywa za granicą, zaś ojciec, znający dotąd odpowiedź na wszystko, okazuje się bezradny. Kiedy matka umiera, trzeba zmierzyć się z całą masą problemów, stawić czoło mieszczańskiemu konwenansowi. Znów samotnie, gdyż mąż nie może przerwać swoich zajęć, a ojciec po śmierci żony załamuje się i wkrótce sam umiera. Bohaterka zostaje sama. Nadeszła pora, by wszystko zacząć pod początku.

Przeglądowi towarzyszy wystawa polskiego plakatu filmowego w kinie Ritzy Picturehouse. Autorem plakatu zapowiadającego "Poland on Screen" jest Andrzej Pągowski. Zostanie też wydany katalog dokumentujący londyńskie wydarzenie.

Przegląd polskiego kina w Londynie potrwa do 1 grudnia 2011.

Więcej informacji o przeglądzie: .

źródło: Stopklatka

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze