1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Wakacje z muzyką, literaturą i rowerem, czyli 3. edycja Artfestiwalu w Horyńcu-Zdroju

Wakacje z muzyką, literaturą i rowerem, czyli 3. edycja Artfestiwalu w Horyńcu-Zdroju

Trzecia edycja Artfestiwalu w Horyńcu-Zdroju to wędrówki zarówno artystyczne, jak i rowerowe. (fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 5 Zdjęć
Już w sobotę, 6 lipca startuje trzecia edycja jednego z najciekawszych wakacyjnych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Artfestiwal rozgrywa się na malowniczym Roztoczu, w Horyńcu-Zdroju i trwa aż 44 dni. 

Przed wojną jeździło się tu do wód. Dziś są tu słynne sanatoria, ale Horyniec-Zdrój stał się też centrum wakacji z kulturą i krajobrazem. Wszystkie wydarzenia we wspaniałym krajobrazie i mikroklimacie - gratis!

Piórem

Na trzecim Artfestiwalu spotkamy zarówno znanych pisarzy (Wojciech Kuczok, Kamil Sipowicz, Michał Zabłocki), jak i twórców filmowych (Janusz Majewski). Uczestnicy festiwalu będą mogli także zobaczyć wystawę komiksów Dino Buzzatiego – włoskiego klasyka, malarza, pisarza i autora znanej w Polsce książki i filmu „Pustynia Tatarów”. Dla dzieci przygotowano m.in. „Czułe czytanki”, czyli spotkania i zabawy wokół m.in. nowej książki Michała Zabłockiego.

Rowerem

W poniedziałek, 8 lipca odbędzie się otwarcie tras rowerowych i promocja opisującego je kieszonkowego przewodnika “HORYNIEC-ZDRÓJ ROWEROWO”, który został napisany z myślą o miłośnikach rowerowych wędrówek i wyjątkowego krajobrazu.

“W zwięzłej formie staraliśmy się zaprezentować w naszym przewodniku wyjątkowe bogactwo kulturowe i historyczne okolic Horyńca-Zdroju, prowadząc trasy rowerowe przez miejsca malownicze i bogate w zabytki kultury. Trzy główne trasy opracowaliśmy w dwóch wariantach, biorąc pod uwagę tych, którzy lubią się zmęczyć i tych, którzy chcą tylko podziwiać piękno krajobrazu i cieszyć się jazdą rowerem – mówi Robert Krzyśków, który razem z Mariuszem Lewko jest współautorem przewodnika.

- Mój ulubiony szlak, nazwaliśmy „Smolinka” od nazwy płynącej tutaj rzeczki – mówi Robert Krzyśków. Trasa zaczyna się w Horyńcu, przebiega przez Radruż, gdzie zobaczymy drewnianą cerkiewkę z XVI wieku zachowaną w idealnym stanie, miniemy Huta Kryształową i pozostałości po majątku rodziny Andruszowskich z zachowaną przepiękną zabytkową aleją. Wzdłuż trasy widać na polach i rozstajach przepiękne kamienne krzyże, spotykane tylko w tej części Polski, tzw. krzyże bruśnieńskie. Przebiegając przez wioskę Podlesie z przepięknym cmentarzem ewangelickim oraz przez tajemnicze stare kolejowe bocznice i kończy się w Horyńcu. Jeśli ktoś nie wie, jak piękne jest Roztocze wystarczy, że przejedzie Smolinkę.

 

Wakacyjnie

Artfestiwal to czas wyjątkowych spotkań najbardziej cenionych pisarzy, reżyserów, grafików, muzyków oraz aktorów z cudowną publicznością, która odkryje tajniki “czułego czytania” na spotkaniach i warsztatach oraz ulegnie czarowi kina podczas plenerowych projekcji filmów. “Od pierwszej edycji towarzyszy nam idea, że literatura i sztuka z jej możliwością tworzenia narracji stanowi bogactwo naszego życia - tak samo jak przyroda. Nieprzypadkowo Horyniec-Zdrój stał się naszym źródłem inspiracji” - mówi Tomasz Brzozowski, główny organizator Artfestiwalu.

Pełny program 3. edycji Artfestiwalu

Więcej informacji na oraz na

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze