1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Andriej Konczałowski gościem festiwalu "Sputnik nad Polską"

Andriej Konczałowski gościem festiwalu "Sputnik nad Polską"

W trakcie trwania 5. edycji Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z twórczością wybitnego reżysera Andrieja Konczałowskiego.

Andriej Konczałowski jest synem poety, autora słów zarówno do hymnu radzieckiego jak i rosyjskiego, Siergieja Michałkowa, oraz starszym bratem równie znanego reżysera Nikity Michałkowa. Przyjęty przez niego pseudonim Konczałowski jest panieńskim nazwiskiem jego matki, córki Piotra Konczałowskiego, znanego malarza.

Podczas festiwalu zaprezentowany zostanie m.in.: debiut reżysera p.t. "Pierwszy nauczyciel", nakręcony w 1965 roku. Będzie można obejrzeć także wyróżniony nagrodą FIPRESCI Międzynarodowego Festiwalu w Berlinie film "Historia Asi Klaczinej, która kochała, lecz za mąż nie wyszła"  (1988). Widzowie będą też mogli zobaczyć "Dziadka do orzechów"spektakularna wizualnie megaprodukcja w 3D z 2010 opartą na motywach słynnego baletu Piotra Czajkowskiego z młodziutką Elle Fanning i Johnem Turturro. Film powstał z wykorzystaniem najnowszych technologii komputerowych i efektów specjalnych.

Podczas retrospektywy publiczność festiwalowa będzie mogła obejrzeć również: "Dom wariatów", "Szlacheckie gniazdo“, "Kurka Riaba", "Wujaszek Wania“ (Srebrna Muszla na MFF w San Sebastian), "Bliski krąg“ . Nie zabraknie "Syberiady“ (Nagroda Główna Jury na MFF w Cannes, 1979) z muzyką Eduarda Artiemiewa.

Podczas festiwalu odbędzie się również otwarte dla publiczności spotkanie z samym twórcą.

5. edycja Festiwalu „Sputnik nad Polską” odbędzie się w okresie 17-27 listopada.

Więcej informacji na stronie festiwalu: 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze