1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

VI Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania 2011 w Warszawie

W dniach 16-20 listopada 2011 odbędzie się VI Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania 2011 w Warszawie Nomadzi kultury - opowieści ze Wschodu, Zachodu, Południa i Północy.

W ramach festiwalu do Warszawy przyjadą artyści z całego świata. Tegoroczna edycja porusza tematykę nomadyzmu, wędrowania i różnych wymiarów i  sposoby rozumienia tego zjawiska: zarówno nomadyzm tradycyjny, jak i nomadyzm współczesny, ten nie zawsze chciany, czasem wymuszony i związany z koniecznością porzucenia dotychczasowej tożsamości; z definiowaniem siebie, własnego dziedzictwa, obyczaju, pamięci – na nowo. Nomadyzm jest więc wędrówką, podróżą, wyprawą, ale i ucieczką czy wygnaniem, ale  może też być indywidualnym stanem ducha.

Opowieści przywoływane przez tegorocznych gości festiwalu będą tych wszystkich wymiarów nomadyzmu dotykały. Mariana Sadowska, znakomita pieśniarka i aktorka Ukrainy, zaśpiewa tradycyjne pieśni we własnej, fenomenalnej aranżacji; archaiczne melodie i teksty łączą się w tym projekcie z opowieściami i pieśniami Ukraińców doświadczających życia na emigracji, w dalekiej Ameryce. Magda Lena Górska będzie śpiewać i opowiadać o Słowiku Rozbójniku i Ilii Muromcu, przypominając mało w Polsce znaną tradycję ruskich bylin.

Chirine el-Ansary, zjawiskowa Egipcjanka, zaprosi nas do wędrówki z beduińskimi plemionami, do przemierzania pustyni, zaś Malika Halbaoui z Maroka zabierze nas prosto z bazaru do łaźni – droga to będzie krótka, ale jaki ścisk! Krok w krok za nią będą podążać opowiadacze z Grupy Studnia O., idąc tropem zORIENTowanej wyobraźni. Nicolás Buenaventura ze słów utka wehikuł czasu, którym będziemy podróżować po dawnej i współczesnej Kolumbii, by stamtąd – za sprawą charyzmatycznego muzyka-opowiadacza Tuupa – przenieść się do Gujany.

A kiedy zrobi się naprawdę gorąco, uciekniemy w sam środek tajgi i będziemy słuchać tradycyjnych i współczesnych opowieści syberyjskich, pozostających w dialogu z niesamowitymi historiami i slajdami z wędrówek po Syberii Jacka Hugo-Badera.  Drogę przebiegnie nam również średniowieczna trubadurkaKurhanek Maryli wciągnie nas w wir niesamowitej wyobraźni romantycznej.

Więcej informacji na stronach 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze