1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Let’s get crazy” - oficjalna piosenka Euro 2012

Sięgając do słowiańskich korzeni krajów–gospodarzy przyszłorocznych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, marka Coca-Cola zaprosiła do współpracy zespół Gogol Bordello. Choć pochodzi on z Nowego Jorku jego członkowie mają słowiańskie korzenie. Lider zespołu Eugene pochodzi z Ukrainy. Utwór „Let’s get crazy”, podobnie jak hit K’naan’a „Wavin Flag” z Mistrzostw Świata FIFA 2010, ma szansę podbić serca kibiców i fanów futbolu.

Gogol Bordello to trudne do sklasyfikowania połączenie kultur, które przekłada się na brzmienie każdego z utworów tego zespołu. Muzycy stawiają nie tylko na nietypowe brzmienie, ale przede wszystkim na autentyczność i żywiołowość wykonania. Swoją muzyką umiejętnie uwodzą zarówno masową jak i tę bardziej wymagającą publiczność. Ich muzyka dociera do najbardziej krytycznych odbiorców, którzy nie szczędzą im słów uznania.

Zespół jest unikalną mieszanką etniczną. Pomysłodawcą i założycielem Gogol Bordello jest Ukrainiec - Eugene Hütz. Pozostali członkowie grupy to Rosjanie: Siergiej Riabcew (skrzypce) oraz Jurij Lemeszew (akordeon), Etiopczyk Thomas Gobena (gitara basowa), Amerykanin Oliver Charles (perkusja), pół-Chinka pół-Szkotka Elizabeth Sun (instrumenty perkusyjne i taniec), Ekwadorczyk Pedro Erazo (instrumenty perkusyjne) oraz pochodzący z Izraela gitarzysta Oren Kaplan.

Ten niewzykły mix kultur reprezentowanych przez czonków grupy jak i charakter wykonywanych przez nich utworów doskonale wpisują się w  kontekst miedzynarodowej integracji kibiców z całej Europy, jaka towarzyszy takim wydarzeniom jak UEFA EURO 2012.

Utworu można posłuchać pod

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze