1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Ogłoszono nominacje do Paszportów Polityki w kategorii literatura

Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Redakcja tygodnika "Polityka" podała nazwiska trójki nominowanych w kategorii: "literatura". Są to Szczepan Kopyt, Mikołaj Łoziński i Zygmunt Miłoszewski.

O nominowanych opowiada Justyna Sobolewska z Działu Kultury "Polityki":

- "Trójka nominowana w tym roku to autorzy, którzy już zostali dostrzeżeni i docenieni. Mamy po raz pierwszy w historii Paszportów nowy gatunek – „płytomik” Szczepana Kopyta „Buch”, czyli książkę poetycką wydaną razem z płytą. Słowa i muzyka są tu równie ważne. Nie jest to tzw. poezja śpiewana, tylko eksperyment mieszający gatunki muzyczne i dobrze sprawdzający się na koncertach. Szczepan Kopyt nie idzie śladem Marcina Świetlickiego, bliżej mu do poetów Nowej Fali, jest to bowiem poezja zaangażowana. „Buch” jest wyrazem buntu przeciwko wyzyskowi i niesprawiedliwości. To pieśń oburzonych, ciekawa literacko i autoironiczna.

O polskiej rzeczywistości opowiada też Zygmunt Miłoszewski w „Ziarnie prawdy”, tyle że w formie opowieści kryminalnej. Okazuje się, że nie w każdej plotce i stereotypie tkwi owo ziarno prawdy. Zwłaszcza w stereotypach antysemickich, których wyrazem jest słynny obraz w katedrze w Sandomierzu, przedstawiający rzekomy mord rytualny. Miłoszewski pokazuje, jak łatwo ożywić w Polsce przesądy antysemickie. Jednocześnie intryga kryminalna i postać prokuratora Szackiego są – tak jak w poprzednim „Uwikłaniu” – bardzo umiejętnie skonstruowane.

"Książka” Mikołaja Łozińskiego to fikcja oparta na opowieściach rodzinnych, która jest próbą rozplątania zawikłanego węzła rodzinnego. W tle mamy lata 50., 1968 r., ale ważniejszy jest dramat rodzinny, w którym powtarza się porzucenie i samotność. Ta opowieść odrywa się od konkretnej historii i może dotyczyć każdej rodziny. Przeszłość kładzie się cieniem na teraźniejszości, urazy są przekazywane z pokolenia na pokolenie."

Ponadto zgłoszeni zostali:

Joanna Bator, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Julia Fiedorczuk, Michał Kalicki, Adam Lipszyc, Kaja Malanowska, Marcin Michalski, Ninette Nerval, Włodzimierz Nowak, Magdalena Parys, Alan Sasinowski, Filip Springer, Marta Syrwid, Mariusz Szczygieł, Wit Szostak, Szczepan Twardoch, Maciej Wasielewski.

Nominowali: Anna Nasiłowska (Instytut Badań Literackich PAN), Inga Iwasiów (Uniwersytet Szczeciński), Przemysław Czapliński (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza), Robert Ostaszewski (Portal kryminalny, "Dekada Literacka"), Piotr Kofta ("Wprost"), Dariusz Nowacki (Uniwersytet Śląski), Marta Mizuro ("Odra", "Zwierciadło"), Marek Zaleski (Instytut Badań Literackich PAN), Paweł Dunin-Wąsowicz ("Lampa"), Grzegorz Jankowicz ("Tygodnik Powszechny").

Więcej pod adresem

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze