1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Książka talizman Agnieszki Grochowskiej - prezent od Andrzeja Wajdy

Książka talizman Agnieszki Grochowskiej - prezent od Andrzeja Wajdy

Fot. archiwum prywatne
Ten prezent od Andrzeja Wajdy przypomina aktorce Agnieszce Grochowskiej pracę z mistrzem oraz to, co w jej zawodzie naprawdę ważne. 

W czasie kręcenia zdjęć do filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w scenach, w których nie grałam, siadałam za monitorem, za Andrzejem Wajdą, gdzieś w trzecim rzędzie. Ciekawiło mnie, jak grają koledzy, zwłaszcza mój filmowy partner Robert Więckiewicz. Pan Andrzej to, oczywiście, widział. I któregoś dnia przyniósł mi swoją książkę „Powtórka z całości”. Wręczając mi ją, powiedział, że bardzo przeprasza za to, że ktoś inny miał ją kiedyś dostać, ale ponieważ to jeden z ostatnich egzemplarzy, więc ofiarowuje mi taki, z życzeniami dla niedoszłego adresata. Ale też z dedykacją dla mnie:

„Bardzo drogiej Agnieszce Grochowskiej na pamiątkę naszych zmagań z filmem »Wałęsa«, Andrzej Wajda, 4 stycznia 2012 roku”
Książka była wydana w Polsce w niewielkim nakładzie w 1986 roku. Potem została przetłumaczona na angielski i wydana w Nowym Jorku, w supermałej edycji, w pięknej ascetycznej formie: czarna okładka, srebrne napisy na grzbiecie. Na pierwszej stronie widnieje informacja: „Z książek Krystyny Zachwatowicz i Andrzeja Wajdy”. Tak naprawdę jest więc zdjęta z półki pana Andrzeja, czyli jest czymś bardzo osobistym.

To dla mnie bardzo ważna książka. Po pierwsze dlatego, że jest częścią życia pana Andrzeja. Po drugie, dotyczy bardzo ważnego dla mnie filmu, wręcz przełomowego, który miał szeroką widownię na całym świecie, dzięki któremu mam agenta za granicą. No i co najważniejsze – książka przypomina mi o pracy z Mistrzem, wyjątkowym reżyserem i człowiekiem. Upłynęło tyle lat od tamtego czasu, a ja wciąż pamiętam pierwsze nasze spotkanie – i wszystkie pozostałe – jako niesamowicie budujące doświadczenie. Mam poczucie, że praca z Nim to taki prezent, który noszę głęboko w środku i który nie zniknie. Pan Andrzej dał mi dużo wolności i odwagi do tego, żebym uwierzyła, że jako artystka mam dużo do powiedzenia, że moje pomysły mają sens. Miał taki sposób pracy, że wybierał aktorów i oddawał im rolę, zawierzał im, ale też powierzał  ogromną odpowiedzialność.

Ta książka o tym wszystkim mi przypomina. W momentach, gdy potrzebuję jakiegoś kopa, inspiracji, otwieram ją na chybił trafił i zawsze coś ważnego odkrywam. Wyjeżdżam z nią do pracy. To taki mój talizman. Ostatnio dużo pracowałam za granicą i wszędzie ją zabierałam. Ona na tych wyjazdach „żyje”. Bo ją, oczywiście, czytam, ale też wkładam między kartki różne zdjęcia, zaproszenia związane z wyjazdem. Staje się więc moją towarzyszką, ale też pamiętnikiem.

Agnieszka Grochowska aktorka filmowa i teatralna. Od marca w TVN będzie emitowany serial „Motyw”, w którym gra jedną z głównych ról.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze