1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Trzydziestka Malty – urodzinowa edycja Festiwalu Malta Poznań

materiały prasowe
Malta za każdym razem jest inna, ale zawsze powstaje z myślą o widzach. W tym roku Festiwal Malta obchodzi swoją jubileuszową edycję. Trzydziesta odsłona ma być zatem świętem publiczności. Wydarzenie odbędzie się w dniach 19-28 czerwca.

Z okazji jubileuszu, do Poznania powrócą najważniejsi europejscy twórcy teatralni, którzy stali się dla Malty szczególnie ważni i za każdym razem byli gorąco przyjmowani przez poznańską publiczność. Festiwal wystartuje hucznym pochodem i akrobacjami w centrum miasta, a zakończy się plenerowym koncertem. W programie teatralnym znajdą się m.in. bezpłatne spektakle na placu Wolności oraz cykl Poznań na Malcie, czyli przegląd zarówno poznańskich teatrów instytucjonalnych, jak i alternatywnych; premier, jak i spektakli repertuarowych.

Trzydziestka Malty ma być okazją do świętowania dla wszystkich – z tej okazji planowany jest urodzinowy happening-koncert. Specjalnym wydarzeniem będzie koncert muzyki współczesnej przygotowany przez trzech polskich kompozytorów, którego jego premiera odbędzie się w Starej Rzeźni. Muzyka wypełni także wieczory w klubie festiwalowym podczas koncertów oraz kultowych imprez silent disco.

W debatach na pl. Wolności wezmą udział socjolożki, filozofowie, pisarki, naukowcy, artystki, politolodzy; praktycy i teoretycy – z różnych pokoleń i o różnych doświadczeniach. W ramach tegorocznego Forum rozmawiać będą o przyszłości: miast, demokracji, człowieka, mediów.

Generator Malta, społeczno-artystyczna sekcja festiwalu, już po raz dziewiąty zamieni centrum miasta w „tymczasowy dom kultury" na świeżym powietrzu, w którym skupi się wiele festiwalowych działań plenerowych. Ponownie powstanie tam także strefa Wolno Dzieciom przygotowana z myślą o najmłodszych.

Malta oferuje bogactwo form i przedsięwzięć oraz wolność w eksplorowaniu programu – każdy widz podąża tu własnymi ścieżkami. Festiwal co roku tworzy kilkaset wydarzeń w kilkudziesięciu lokalizacjach: spektakle teatralne i taneczne, plenerowe koncerty, wystawy w pustostanach, warsztaty, happeningi na ulicach miasta, spotkania w klubie festiwalowym, pokazy filmowe, silent disco, inspirujące aktywności dla najmłodszych i trochę starszych. Większość wydarzeń w ramach festiwalu jest bezpłatna.

Wirtualne archiwum na 30-lecie Malty

Od 1991 roku, podczas kolejnych edycji festiwalu, Poznań był świadkiem kilkunastu tysięcy wydarzeń, w których wzięło udział kilka milionów widzów. Z okazji jubileuszu Malta przygotowuje wirtualne archiwum festiwalu i poszukuje materiałów multimedialnych. Organizatorzy proszą więc o pomoc publiczność festiwalu:
„Chcemy wspólnie z Wami opowiedzieć historię Malty”
Każdy, kto pamięta spektakle na poznańskich ulicach, kolejki po bezpłatne wejściówki, wieczorne koncerty nad Jeziorem Maltańskim, był na paradzie otwarcia lub pierwszym silent disco na Starym Rynku, będzie mógł podzielić się swoimi wspomnieniami. Festiwal Malta tworzy wirtualne archiwum. W multimedialnej bibliotece znajdą się fragmenty spektakli, recenzji, rejestracje spotkań, wspomnienia, filmy, relacje, materiały audio oraz specjalna sekcja poświęcona materiałom otrzymanym od widzów. O pomoc w zbieraniu zdjęć, filmów i innych archiwaliów organizatorzy zwracają się do festiwalowej publiczności, która przez lata dokumentowała maltańskie wydarzenia.

Pliki audio, wideo, zdjęcia można przesyłać na adres: archiwum@malta-festival.pl (w treści wiadomości prosimy o zamieszczenie zgody na użycie materiału). Każdy materiał zostanie podpisany nazwiskiem właściciela. Materiały można przesyłać do 8 czerwca.

Premiera strony odbędzie się podczas jubileuszowej edycji Malty. Portal powstanie we współpracy z Cyfrowym Repozytorium Lokalnym Poznania.

„Woda jest tobą”

Rozpoczął się nabór projektów artystycznych do programu Generatora Malta, społeczno-artystycznej sekcji festiwalu. Zgłaszać można prace z obszaru sztuki i aktywizmu, związane ze społecznym kontekstem wody i hasłem „Woda jest tobą”, przygotowane z myślą o poznańskich akwenach.

Zapraszamy artystki, muzyków, badaczki, aktywistów do wzięcia udziału w naborze „Woda jest tobą”. Czekamy na pomysły działań artystycznych, obiektów, interaktywnych instalacji, procesów artystyczno-edukacyjnych, interdyscyplinarnych doświadczeń, które opowiadają o nas z perspektywy wody – mówi Joanna Pańczak, kuratorka programu Generator Malta.

Projekty powinny być przygotowane z myślą o jednym z akwenów na terenie Poznania: jeziorze, stawie, mokradle, rzece, basenie, strumieniu, potoku, kanale, zbiorniku. Wybrane działania staną się częścią Generatora Malta podczas tegorocznej edycji festiwalu. Na realizację jednego pomysłu jest przeznaczone maks. 3000 zł brutto.

Aby zgłosić się do naboru „Woda jest tobą”, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać go na adres generator@malta-festival.pl do 6 kwietnia 2020 roku. Szczegóły znajdują się w regulaminie dostępnym na .

Generator Malta to program społeczno-artystyczny festiwalu Malta, który podejmując tematy związane z prawami człowieka, urbanizacją, migracjami i przyrodą, promuje społeczną empatię, dialog i wartościotwórczą rolę sztuki.

Urodzinowa, 30. edycja festiwalu Malta odbędzie się między 19 a 28 czerwca w Poznaniu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze