1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Teatr Wielki – Opera Narodowa zaprasza na spektakle operowe i baletowe on-line

„Tosca” Pucciniego, Teatr Wielki – Opera Narodowa (fot. Krzysztof Bieliński)
Teatr Wielki – Opera Narodowa zaprasza do zapoznania się z platformą vod.teatrwielki.pl, na której zostały udostępnione online przedstawienia operowe oraz baletowe.

Teatr Wielki zaprasza wirtualną widownie na „Toskę” w reżyserii Barbary Wysockiej. Adaptacja dzieła Pucciniego została przeniesiona w lata 70, trudny czas dla Włoch, epokę Czerwonych Brygad i terroru. Tytułowa bohaterka i losy tragiczna miłość wyznaczają oś, wokół której rozgrywa się historia skazana na porażkę. Od prapremiery "Toski" w rzymskim Teatro Constanzi minęło już prawie 120 lat, jednak ten duet miłości i zbrodni nie przestaje budzić wielkich emocji.

Reżyser „Strasznego dworu” David Pountney również przeniósł akcję opery we współczesność, w lata Drugiej Rzeczypospolitej. Idylliczność szlachecka wraz z całym zabarwieniem patriotycznym zostały potraktowane z komediowym przymrużeniem oka. Nie mamy tutaj konfliktu społecznego i zbytniego przywiązania do polskości a jedynym symbolem nawiązującym do przeszłości jest makieta strasznego dworu.

Z pewnością warto odnotować debiut operowy wybitnej twórczyni teatralnej i filmowej - Agnieszki Glińskiej, która od lat tworzy znakomite, psychologicznie spektakle na najważniejszych polskich scenach. "Halka (wileńska)" w jej odsłonie jest dramatem psychologicznym bez znanych melodii operowych, bez sławetnego Mazura i arii "Szumią jodły", a w dodatku z Jontkiem – barytonem.

Na platformie znajdują się również spektakle wystawiane na scenach innych teatrów, które połączył Jubileusz Stanisława Moniuszki. Teatr Muzyczny w Łodzi przygotował na podstawie libretto Stanisława Bogusławskiego operę pt „Flis”, której akcja rozgrywa się wśród flisaków żeglujących po Wiśle. Muzyka dobrze trafia w styl opery komicznej „Paria” to propozycja Teatru Wielkiego w Poznaniu z librettem Jana Chęcińskiego. Opowiedziana przez Grahama Vicka historia dwójki ludzi, którzy w wyraźnie hierarchicznym społeczeństwie nigdy nie powinni się spotkać zapewniła Vick’owi nominację do International Opera Awards w kategorii „najlepszy reżyser” 2019 roku.

Wielbiciele tańca klasycznego będą mogli zajrzeć do małżeńskiej alkowy podczas spektaklu "Mąż i żona" w inscenizacji Anny Hop oraz przenieść się świat romantycznych perypetii podczas baletu “Przypowieść sarmacka” Conrada Drzewieckiego.

Usłyszeć można też uwerturę koncertową "Bajka" – jeden z najbardziej znanych utworów Moniuszki.

Najmłodszych widzów zachęcamy do obejrzenia muzycznej baśni operowej "Bajko gdzie jesteś", gdzie spotkamy bohaterów rodem z bajek, ale nieco odmienionych. Dział edukacyjny zaprasza z kolei na cykl zajęć przygotowanych na platformie dla dzieci: ‘Teatr Wielki dla małych”- spotkania z muzyką połączone z edukacją oraz serię “Moniuszko. Bon ton w teatrze”, dzięki której najmłodsi poznają sekrety opery.

Teatr Wielki – Opera Narodowa zaprasza też do wirtualnego zwiedzania wystaw w Galerii Opera – dostępne są w serwisie . Zobaczyć można wystawy z ostatnich dwóch sezonów. W szczególności polecamy ostatnią ekspozycję - prace Władysława Hasiora.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze