1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Spotkajmy się #niebawemwMNW - cykl atrakcji on-line w Muzeum Narodowym w Warszawie

Spotkajmy się #niebawemwMNW - cykl atrakcji on-line w Muzeum Narodowym w Warszawie

Andrzej Wróblewski "Kolejka trwa" fot. materiały prasowe Muzuem Narodowe w Warszawie
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
W tym trudnym dla wszystkich czasie Muzeum Narodowe w Warszawie optymistycznie patrzy w przyszłość i wraz z nadejściem wiosny inauguruje akcję #niebawemwMNW. Muzeum rozpoczęło zdalne przygotowania do ponownego otwarcia muzeum i prezentuje wszystkim chętnym wirtualne spacery, warsztaty dla najmłodszych, lekcje muzealne oraz inne wyjątkowe działania on-line!

Teraz to jeszcze niemożliwe, ale niebawem znów spotkamy się w muzealnych galeriach. Zanim to nastąpi Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza publiczność do nieprzerwanego dialogu ze sztuką i do zapoznana się z muzealnymi nowościami on-line, przygotowanymi specjalnie na czas epidemii. Akcja #niebawemwMNW zainaugorowana zostanie cyklem wpisów w mediach społecznościowych. Każdego dnia na profilu muzeum na Facebooku Muzeum zamieszcza informację o dziełach znajdujących się w kolekcji MNW. W przystępnej i zabawnej formie opowiada o życiu i twórczości takich artystów, jak Józef Mehoffer, Andrzej Wróblewski, Ferdynand Ruszczyc, Ignacy Jan Paderewski.

Domowe warsztaty dla najmłodszych już od 26 marca

Na profilu na Facebooku oraz stronie internetowej MNW, Muzeum udostępnia filmy edukacyjne z udziałem muzealnych przewodników. Edukatorzy, którzy dotąd prowadzili zajęcia w galeriach i na wystawach, tym razem on-line przybliżą najmłodszym i ich  rodzicom wybrane dzieła sztuki znajdujące się w kolekcji muzeum, zaproponują kreatywne zabawy oraz zachęcą do samodzielnego wykonywania prac plastycznych w domowym zaciszu. Każde z nagrań dotyczyć będzie innej tematyki.

Opowieści rozpoczną się historiami o modzie i urodzie w dawnych czasach, potem dotyczyć będą galopujących koni w twórczości Józefa Brandta, bohaterów obrazów Jana Matejki, Józefa Mehoffera i Olgi Boznańskiej oraz zwierząt w sztuce. Przy każdym nagraniu udostępnione są materiały do pobrania – fotografie dzieł z Cyfrowego MNW oraz karty z zdaniami edukacyjnymi i pomysłami na prace plastyczne.

Dla uczniów – interaktywne lekcje od 30 marca

Dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych MNW przygotowało ofertę zajęć edukacyjnych uwzględniających wymagania podstawy programowej z języka polskiego, historii i plastyki. Muzeum proponuje tematy, które pomogą nauczycielom w prowadzeniu zdalnego nauczania. Uczniowie spotkają się z doświadczonym w pracy z młodzieżą historykiem sztuki. Każda lekcja będzie dopasowana do potrzeb danej klasy – może mieć ona charakter wprowadzający, rozszerzający lub powtarzający wybrane zagadnienie. Lekcje muzealne są bezpłatne, będą prowadzone przez Internet. Propozycje tematów zajęć oraz szczegóły dotyczące rezerwacji dostępne są na stronie internetowej MNW.

Spotkajmy się #niebawemwMNW - cykl spotkań, lekcji i zwiedzania wystaw on-line w Muzeum Narodowym w Warszawie

Kalendarz najbliższych warsztatów on-line dla dzieci

27 marca / piątek / 12.00 Sam zrób dzieło sztuki. Konie w galopie Konie w twórczości Józefa Brandta zajmują szczególne miejsce. Na większości jego obrazów możemy zobaczyć sylwetki tych pięknych zwierząt, namalowane z niezwykłą starannością. Drugą wielką miłością malarza były Kresy Wschodnie dawnej Rzeczpospolitej – rozległe stepowe obszary i ich niezwykli mieszkańcy. Podczas warsztatu połączymy te dwie fascynacje Józefa Brandta i wykonamy konia – motankę. Dawniej, na wschodzie Europy wykonywano motane lalki nazywane słonecznymi końmi. Były to talizmany przynoszące szczęście, dające odwagę, powodzenie lub też były one po prostu zabawkami dla dzieci. Konia uważano za symbol siły, odwagi, waleczności, zdrowia, wierności i uczciwości.

29 marca 2020 / niedziela / 12.00 Bohaterowie obrazów Tego dnia poplotkujemy o artystach. Dowiemy się, jak poznali się Jan Matejko i jego żona Teodora, kto najczęściej był bohaterem dzieł Józefa Mehoffera i czy Olga Boznańska kochała zwierzęta.

1 kwietnia 2020 / środa / 12.00 Zwierzęta w sztuce Na pewno lubicie zwierzęta. Ale czy kiedyś spróbowaliście namalować portret swojego psa czy kota? Artyści często przestawiali zwierzęta w swoich dziełach. Jesteście ciekawi, które stworzenia pojawiają się na muzealnych obrazach? Zapraszamy na zajęcia!

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze