1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Szymborska na czas kwarantanny

Szymborska na czas kwarantanny

(Fot. BEW PHOTO)
„Sto pociech, czyli Szymborska na czas kwarantanny” to akcja Fundacji Wisławy Szymborskiej. Od początku kwietnia możemy w sieci słuchać wierszy noblistki w interpretacji polskich aktorów i aktorek.

Od 1 kwietnia Fundacja Wisławy Szymborskiej publikuje na swoim profilu na Facebooku krótkie filmy, w których znani polscy aktorzy i aktorki czytają wiersze noblistki. – Poprosiliśmy znakomitych aktorów i aktorki o to, by wybrali swoje ulubione wiersze, przeczytali je i nagrali w swoich domach. Każdy z aktorów sam wybiera formę, w jakiej postanowi to wykonać. Artyści więc trochę zapraszają nas do swoich domów, a trochę przypominają nam poezję Szymborskiej – mówił w rozmowie z Polskim Radiem prezes fundacji i sekretarz noblistki Michał Rusinek.

Akcję „Sto pociech, czyli Szymborska na czas kwarantanny” zainaugurowała Sonia Bohosiewicz wierszem „Może to wszystko”. Kolejnymi uczestnikami byli: Krystyna Janda (przeczytała wiersz „Wrażenia z teatru”), Dorota Segda („Mikrokosmos”) , Janusz Gajos („Uśmiechy”), Agata Buzek („Jarmark cudów”) i Danuta Stenka („Pierwsza fotografia Hitlera”).

https://youtu.be/8SUzFYgHEWk

Filmy publikowane są codziennie o godzinie 11 na Facebooku fundacji oraz na jej kanale w serwisie YouTube. Początkowo Fundacja Wisławy Szymborskiej planowała, że akcja potrwa tydzień. Okazuje się jednak, że zainteresowanie, zarówno wśród odbiorców, jak i artystów czytających wiersze poetki, jest tak duże, że kolejne filmy mogą pojawiać się nawet do końca miesiąca.

Zachciało mu się szczęścia, zachciało mu się prawdy, zachciało mu się wieczności, patrzcie go! Ledwie rozróżnił sen od jawy, ledwie domyślił się, że on to on, ledwie wystrugał ręką z płetwy rodem krzesiwo i rakietę, łatwy do utopienia w łyżce oceanu, za mało nawet śmieszny, żeby pustkę śmieszyć, oczami tylko widzi, uszami tylko słyszy, rekordem jego mowy jest tryb warunkowy, rozumem gani rozum, słowem: prawie nikt, ale wolność mu w głowie, wszechwiedza i byt poza niemądrym mięsem, patrzcie go!
(fragment wiersza Wisławy Szymborskiej „Sto pociech” ze zbioru „Sto pociech”, Wydawnictwo Znak)
Takie internetowe spotkania poetyckie z poezją Wisławy Szymborskiej ocieplą nam czas kwarantanny. Słowa znakomitej polskiej noblistki, niosące ponadczasowe wartości, koją obawy i lęki oraz pozwalają choć na chwilę oderwać się od trudów rzeczywistości.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze