1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Na Jowisza! Małgorzata Musierowicz uzupełnia „Jeżycjadę”

Na Jowisza! Małgorzata Musierowicz uzupełnia „Jeżycjadę”

(Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 6 Zdjęć
Najnowsza pozycja Małgorzaty Musierowicz, mistrzyni książek dla dzieci i młodzieży, to nie lada gratka dla miłośników cyklu o rodzinie Borejków. „Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę” to kompendium wiedzy na temat „Jeżycjady” - nigdy dotąd niepublikowane ilustracje, ciekawostki i anegdoty. Premiera tej międzypokoleniowej, bo powstałej we współpracy z córką autorki – Emilią Kiereś – książki zaplanowana jest na 6 maja.

Małgorzata Musierowicz w swojej najnowszej książce połączyła słownik z autobiografią, spacerownikiem, artbookiem i romansem - a wszystko po to, by czytelnicy mogli jeszcze bliżej poznać rodzinę Borejków. „Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę” to pozycja, w której znajdziemy portrety bohaterów, których Musierowicz nigdy wcześniej nie narysowała i nie namalowała, na czele z protoplastką „genu radości” matką Ignacego Borejko. Co więcej, przeczytamy w niej opowieść o tym, jak pięcioletnia Małgosia nauczyła czteroletniego Stasia alfabetu przy pomocy dwóch dżdżownic i patyczka, zdjęcia detali jeżyckich kamienic, rodzinne legendy i historie o prawdziwych wydarzeniach, które trafiły do poznańskiej sagi. Książka ukaże się już 6 maja, nakładem wydawnictwa Egmont Polska.

Wszystko, cokolwiek człowiek tworzy, nieodmiennie musi wyrastać z tej gleby, z której on sam wyrósł.  W naszym słowniku uzupełnień znajdziecie okruchy tej gleby i źdźbła moich upodobań. Znajdziecie tu także – namalowane i narysowane na Waszą prośbę – podobizny tych bohaterów serii jeżyckiej, którzy nigdy dotąd nie zostali sportretowani. I są tu też zdjęcia ważnych miejsc powieściowych – zrobiła je Emilia, bardzo w tym zakresie kompetentna („Jeżycjada”, siłą rzeczy, jest częścią także jej życia, podobnie jak jeżycka sceneria otaczająca ją od urodzenia). No i, rzecz jasna, pokażemy to i owo z naszego rodzinnego albumu fotograficznego – napisała Małgorzata Musierowicz we wstępie do „Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę”.

Małgorzata Musierowicz z córką Emilią Kiereś (Fot. materiały prasowe)

Słownik „Jeżycjady”

Pierwszą niespodzianką, jaką kryje w sobie „Na Jowisza”, jest nietypowa forma książki. Jest to bowiem rodzaj słownika, wyjaśniającego od A (jak „Album fotograficzny”) do Ż (jak „Żółty zeszyt”), przeróżne powiązania między prawdziwym życiem a literackim światem poznańskiej sagi. Książka nie spełnia jednak uporządkowanych, encyklopedycznych standardów – zawarte w niej hasła to kwintesencja charakterystycznego, życzliwego poczucia humoru „Jeżycjady”. Wśród haseł znajdziemy więc m.in.: „Stefanię Majewską” i „Rudzika” oraz zupełnie odbiegających od reguł konstruowania słownikowych haseł – „Tatę Kłamczuchy”, „Steve’a – masywnego blondyna” czy „Dziewczynkę ze szklanymi guziczkami”. Podział na postaci literackie i autentyczne, należące do rodziny Borejków czy Musierowiczów, nie istnieje, bo wszystkie zawarte w książce hasła łączą się w wielką, czytelniczą rodzinę.

A w skład tej rodziny niewątpliwie wchodzą również czytelnicy poznańskiej sagi, którzy już od pierwszych stron „Na Jowisza!” poczują panującą w niej wyjątkową atmosferę. Szybko okazuje się też, że słownikowa forma to jedynie pretekst do snucia opowieści o niezwykłych tajemnych przejściach pomiędzy światem realnym a rzeczywistością literacką, o zwyczajnych i niezwykłych zdarzeniach, ulubionych książkach, ludziach i miejscach.

(Fot. materiały prasowe)

Zwiedzaj Poznań z „Na Jowisza!”

Dzięki „Jeżycjadzie” każdy czytelnik mógł poznać nie tylko najważniejsze miejsca na mapie Poznania, ale również najgłębsze jego zakamarki. „Na Jowisza!” bije wszystkie tomy sagi na głowę liczbą i drobiazgowością opisywanych miejsc. Liczne zdjęcia autorstwa Emilii Kiereś, córki Małgorzaty Musierowicz, sprawiają, że czytając książkę, czujemy się jak na prawdziwym  spacerze ulicami Poznania.

A różnorodnych zdjęć i grafik w książce „Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę” jest mnóstwo. Czytelnicy znajdą tam niepublikowane dotąd zdjęcia z rodzinnych albumów, rysunki i malunki Małgorzaty Musierowicz, domowe zapiski, dokumenty, zdjęcia Poznania i innych opisywanych miejsc. Jest także sporo wolnych miejsc, przeznaczonych na specjalne zapiski czytelników.

Książka szczegółowo opowiada także o kolejnych etapach życia rodziny Barańczaków (o tym, że Musierowicz jest siostrą poety Stanisława Barańczaka chyba nie trzeba nikomu przypominać?) z adresami i opisami miejsc. Czytelnicy wędrują więc przez Poznań od ulicy Grottgera, przez Kościuszki 110, zaglądają do podstawówki przy Stalingradzkiej 66, a co jakiś czas wyskakują też poza miasto z całą rodziną Musierowiczów, na przykład do Siemczyna.

(Fot. materiały prasowe)

Poznański romans

Najnowsza książka Małgorzaty Musierowicz łączy w sobie wiele cech. Jest kompendium wiedzy o „Jeżycjadzie”, swoistą autobiografią, spacerownikiem, albumem oraz artbookiem. To ponad 130 alfabetycznie ułożonych haseł, kolorowe zdjęcia, nigdy dotąd niepublikowane ilustracje, ciekawostki, anegdoty, cytaty i powiedzonka. Jednak, ku zaskoczeniu czytelników, jest to przede wszystkim związany z poznańską sagą epicki romans.

Znajdziemy w niej kilka miłości. Pierwsza i najważniejsza to, wyrażana bez patosu, a z humorem i uśmiechem, miłość do rodziny, do własnej dzielnicy i miasta. Kolejna to miłość do życia. Trzecia, olbrzymia i spełniona, ta najbardziej związana z autorką, to miłość do książek i czytania. Miłość, którą rozpoczął rodzinny księgozbiór i kolejne biblioteki, z Biblioteką Raczyńskich na czele.

„Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę” nie odbiega od poprzednich tomów w jednej, najważniejszej kwestii – jest to opowieść z happy endem, a jednocześnie otwartym zakończeniem. W żółtym zeszycie pozostały wciąż strony do zapisania. I każdy z czytelników otrzyma wraz z książką dwie z nich, które sam może zapełnić.

„Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę” przedpremierowo kupisz tutaj:

„Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę”, Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś, Wydawnictwo Egmont Polska, cena: ok. 60 zł.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze