1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Jak się ma czytelnictwo w Polsce? Raport za 2019 rok

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Biblioteka Narodowa opublikowała najnowszy raport dotyczący stanu czytelnictwa w Polsce. W 2019 roku czytaliśmy więcej, do czego przyczyniła się między innymi Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk.

 

W 2019 roku stan czytelnictwa w Polsce nie pogorszył się, a nawet, względem poprzednich lat, uległ delikatnej poprawie. 39 proc. Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki. Według informacji zawartych w raporcie Biblioteki Narodowej jest to wynikiem dobrej koniunktury, która pozwoliła ludziom na zakup nowości książkowych oraz pogłębiania zainteresowań czytelniczych dzięki powstającym ekranizacjom książek, serialom i grom komputerowym. Co więcej, dużą rolę we wzroście czytelnictwa w Polsce miała również Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk.

Po książki których autorów sięgaliśmy najczęściej w 2019 roku? Po raz pierwszy od 2012 roku na czele najczęściej wymienianych autorów książek znaleźli się sami pisarze współcześni: Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk i Stephen King, wśród których to Remiugiusz Mróz okazał się być tym najpopularniejszym. Warto podkreślić wysoką pozycję Olgi Tokarczuk, która po raz pierwszy znalazła się w czołowej trójce, choć od momentu debiutu jej książki zawsze były wymieniane przez respondentów. Czytelnicy najczęściej sięgali po te jej pozycje, które otrzymały Literacką Nagrodę „Nike”, czyli „Biegunów” (aż 2,5 proc. ogółu czytelników) i „Księgi Jakubowe” (2 proc. czytelników).

W 2019 roku czytelnicy najczęściej sięgali po literaturę gatunkową: kryminalną, sensacyjną, a przede wszystkim thriller psychologiczny. I tutaj również wysokie pozycje, już od kilku sezonów, trzymają polscy autorzy, m.in.: Remigiusz Mróz, Katarzyna Bonda, Joanna Chmielewska i Marek Krajewski. Wśród obcych autorów kryminałów wysoko utrzymują się: Harlan Coben, Stephen King i Agatha Christie.

W raporcie znajdziemy także informacje dotyczące pochodzenia książek, które w 2019 roku czytaliśmy najczęściej. Zatem, podstawowym źródłem zdobywania książek przez czytelników jest: zakup (41 proc.), pożyczenie od znajomego (35 proc.), prezent (31 proc.), wypożyczenie z biblioteki (27 proc.) i księgozbiór domowy (20proc.).

Ciekawe są również dane odnoszące się do korzystania czytelników z różnych formatów książek. Książki papierowe wciąż dominują - 98 proc. czytelników (czyli 39 proc. w całej populacji) przyznało, że korzysta z tradycyjnej formy książek. Natomiast 6 proc. (2,5 proc. w całej populacji) zadeklarowało korzystanie z e-booków, słuchanie audiobooków 3 proc. w całej populacji, a 6 proc. czytelników łączy czytanie ze słuchaniem.

Badanie czytelnictwa książek w Polsce realizowane jest cyklicznie od 1992 roku. W 2019 roku przeprowadzono je w listopadzie, a podstawą analiz były połączone wyniki trzech niezależnych sondaży sporządzonych na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie osób w wieku co najmniej 15 lat, co dało łącznie 3 tys. respondentów. Wszystkie trzy sondaże przeprowadzono metodą CAPI (Computer Assisted Personal Interview), wykorzystywaną w poprzednich edycjach badania.

Źródło: Raport Biblioteki Narodowej dotyczący stanu czytelnictwa w Polsce w 2019 roku. 

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze