1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Balet „Burza” dostępny online z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca

„Burza” Krzysztofa Pastora według Williama Szekspira (Fot. Ewa Krasucka)
Teatr Wielki Opera Narodowa zaprasza na internetowe świętowanie Międzynarodowego Dnia Tańca. Z tej okazji będziemy mogli online obejrzeć wybitnych artystów Polskiego Baletu Narodowego w spektaklu baletu „Burza” według Williama Szekspira.

W czasie pandemii koronawirusa Teatr Wielki Opera Narodowa, na swojej platformie vod.teatrwielki.pl, bezpłatnie udostępnia wspaniałe przedstawienia operowe oraz baletowe. W Międzynarodowy Dzień Tańca teatr zachęca nas do wspólnego świętowania – z tej okazji przygotował spektakl baletu Krzysztofa Pastora według Williama Szekspira „Burza” online. Przedstawienie będzie można obejrzeć o godz. 19 na platformie VOD Teatru Wielkiego Opery Narodowej oraz poprzez darmową aplikację ONSTAGE.

Jak czytamy na stronie internetowej Teatru Wielkiego Opery Narodowej: „w 1609 roku jeden z angielskich statków płynących do Ameryki w czasie burzy rozbił się u wybrzeży Wysp Bermudzkich. Rozbitkowie zdołali zbudować nowy statek i powrócić do domu. O historii tej było wówczas głośno w Londynie i mogła ona być jedną z inspiracji do napisania „Burzy”. Szekspir w „Burzy” bierze na warsztat spotkanie z Obcym wpisane w ekspansję kolonialną, podboje terytorialne, odkrycie Ameryki”.

Balet „Burza” to przedstawienie w dwóch aktach, nad którym Krzysztof Pastor pracował razem z parą artystów wizualnych urodzonych w Iranie – Shirin Neshat i Shoję Azari, twórcami nagrodzonego na festiwalu w Wenecji filmu „Kobiety bez mężczyzn”. Połączenie choreografii, obrazów, przekazu szekspirowskiego oraz muzyki Purcella, Tallisa i muzyki irańskiej daje niepokojący i inspirujący spektakl.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze