1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Harlan Coben – autor, którego książki trzeba przeczytać

Harlan Coben to jeden z najsłynniejszych pisarzy z gatunku thriller. (fot BEW)
Zobacz galerię 4 Zdjęcia
"W głębi lasu" - nowy, polski serial oparty na podstawie książki Harlana Cobena o tym samym tytule, już niebawem na Netflixie, a my przypominamy najlepsze książki autora nazywanego "specem od kryminałów". 

Niedokończone historie, nierozwiązane sprawy - historie z książek Harlana Cobena od lat trzymają w napięciu miliony fanów na świecie. Jak się okazuje najlepsze książki tego amerykańskiego autora stały się tak popularne, że na ich podstawie nakręconych zostanie kolejno aż... 14 seriali. Jednym z nich jest "The Stranger" - świetny thriller pełen nieoczywistych zwrotów akcji, który od kilku miesięcy dostępny jest już na Netflixie.

Pozostałe produkcje, na podstawie najlepszych książek Harlana Cobena również pojawią się na platformie - w pierwszej kolejności zobaczymy "W głębi lasu", który zadebiutuje już w czerwcu. To drugi polski serial, który będzie miał szansę zaprezentować się na najpopularniejszej platformie streamingowej z bardzo dobrą obsadą (w rolach głównych m.in. Agnieszka Grochowska i Grzegorz Damięcki), realizowany m.in. przez Leszka Dawida oraz Bartosz Konopka.

Aby choć odrobinę przenieść się w świat Harlana Cobena, polecamy sięgnąć po najciekawsze książki tego autora. Oto ranking najlepszych (naszym zdaniem) książek Harlana Cobena, które warto poznać:

1. "Bez skrupułów"

Pierwsza powieść Harlana Cobena, która opowiada historię niejakiego Myrona Bolitara - dawnego koszykarza, a obecnie agenta sportowego uwikłanego w tajemnicze zaginięcie narzeczonej wielkiej gwiazdy footballu, z którą Myron miał niebawem podpisać kontrakt. "Bez skrupułów" to jedna z najbardziej wciągających i przekonujących książek Harlana Cobena urzekająca postacią głównego bohatera, który pojawia się w całej serii dalszych powieści.

"Bez skrupułów" Harlan Cobec, Wydawnictwo Albatros.

2. "Nieznajomy"

W rankingu książek Harlana Cobena nie mogło zabraknąć thrillera "Nieznajomy", który w przerażający sposób przedstawia, jak wiele (pozornie) można zbudować na kłamstwie. Ekranizację tej powieści od kilku miesięcy można oglądać na Netflixie, która podobnie jak książka wciąga bez reszty. Adam Price wiedzie idealne życie - ma kochającą żonę, grzeczne dzieci i satysfakcjonującą pracę. Jedno, tajemnicze i na pozór zupełnie niewytłumaczalne spotkanie wywraca jego sielankę do góry nogami. Pewna nieznajoma zjawia się w jego życiu zupełnie niespodziewanie i zdradza mu sekret, który pociąga za sobą całą kolej przedziwnych wypadków, szokujących tajemnic i odkrywania choć cienia prawdy w skomplikowanych intrygach.

3. "Nie mów nikomu"

Uznawana za jedną z najlepszych książek Harlana Cobena, "Nie mów nikomu" to opowieść o kochającym się małżeństwie, którego szczęście przerywa tragiczny wypadek. Wkrótce po ślubie ukochana żona głównego bohatera, Alexa zostaje zamordowana w tajemniczych okolicznościach. Alex pomimo dręczących go wspomnień i koszmaru, który przeżył, stara się ułożyć sobie życie na nowo. Nie do końca pogodzony ze śmiercią ukochanej, postanawia jednak zbudować szczęście z kimś innym i zapomnieć o tym, co wydarzyło się w przeszłości. Pewnego dnia, otrzymuje tajemniczego maila, w którym dostaje niezbity dowód na to, że jego zmarła żona... żyje. Jedna z najlepszych książek Harlana Cobena, na podstawie której nakręcono film o tym samym tytule (ze świetną rolą francuskiego aktora Françoisa Cluzeta).

4. "W głębi lasu"

Książka Harlana Cobena, która została wyjątkowo dobrze przyjęta przez krytyków, i którą będziemy mogli obejrzeć niebawem na Netflixie. "W głębi lasu" to historia, która - jak zwykle u Harlana owiana jest szeregiem tajemnic. Podczas letniego obozu dla młodzieży zdarza się tragedia - dwoje nastolatków zostaje brutalnie zamordowanych, a dwoje znika bez śladu. Główny bohater książki to prokurator przydzielony do sprawy, który jednocześnie okazuje się być bratem jednej z zaginionych, i który musi poradzić sobie z masą zagadek mogących doprowadzić go do mordercy. Jedna z tych książek, po których Harlan Coben okrzyknięty został niekwestionowanym królem współczesnego thrillera.

5. "Bez śladu"

Zgłębiając historie Harlana Cobena po kolei, powieść "Bez śladu" powinno przeczytać się jako kontynuację książek "Bez skrupułów" i "Krótka piłka". Jest to bowiem dalsza część historii o Myronie Bolitarcie - bez wątpienia ulubionym bohaterze Cobena, który tym razem przyjmuje dziwną propozycję odszukania swojego dawnego rywala z czasów studenckich, a obecnie gwiazdę drużyny New Jersey Dragon - Grega, który znika bez śladu. Jak się okazuje, powodów, dla którego Greg zniknął jak kamień w wodę może być wiele, a Myron będzie musiał rozszyfrować zagadkę, która szybko uwikła go w sieć przeróżnych kłamstw i intryg.

"Bez śladu", Harlan Coben, Wydawnictwo Albatros

6. "Tylko jedno spojrzenie"

Jak to zwykle bywa w książkach Harlana Cobena, życie szybko może wywrócić się do góry nogami. Tak dzieje się i w przypadku Grace Lawson, szczęśliwej mężatki, która będzie zmuszona do rozwikłania tajemniczych zagadek związanych z przeszłością jej męża. Lawson wśród wspólnych zdjęć całej rodziny, odkrywa jedną, starą fotografię z pięcioma obcymi osobami. Jedną z nich, według Grace, jest jej mąż w młodości, który... jednak zaprzecza jakoby widniał na zdjęciu. Tej nocy ukochany głównej bohaterki znika bez śladu, co zmusza ją do odkrycia prawdy o tajemniczej fotografii. Jedna z najciekawszych książek w rankingu, której zakończenie potrafi nawet po latach wzbudzić dreszczyk emocji.

"Tylko jedno spojrzenie" Harlan Coben, Wydawnictwo Albatros

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze