1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

#hot16challenge2 – szesnaście wersów na szczytny cel

Screen YouTube: Dawid Podsiadło #hot16challenge2
O tym, że moc Internetu jest ogromna wiadomo nie od dziś. Przekonali się o tym również polscy artyści, którzy w ciągu ostatnich dni zebrali przeszło milion złotych na walkę z koronawirusem.

Wyzwanie #hot16challenge powstało w 2014 roku z inicjatywy znanego rapera, Karola Poziemskiego. Muzyk znany fanom rapu jako Solar postanowił zmierzyć się na wersy z kolegami z branży. Wyzwanie polegało na nagraniu 16-wersowej zwrotki na dowolny temat i do dowolnej muzyki oraz nominowaniu kolejnych artystów, którzy mają 72 godziny na zrealizowanie zadania i wyznaczenie kolejnych uczestników muzycznej zabawy.

Po kilku latach akcja wróciła, i to ze zdwojoną siłą. Poruszony obecną sytuacją związaną z pandemią Solar powołał do życia #hot16challenge2. Tym razem jednak przyjmujący wyzwanie nie tylko walczą na rymy, ale mierzą się również z koronawirusem. Akcji towarzyszy bowiem zbiórka na stronie siepomaga.pl, dzięki której można wpłacać pieniądze na pomoc dla służby zdrowia. Wysokość wpłaty jest oczywiście dowolna. Nominacja do wyzwania stała się więc nie tylko symbolicznym rzuceniem rękawicy na ringu artystycznym, ale też zachętą do realnego wsparcia lekarzy i szpitali walczących z pandemią.

„Do udziału w zbiórce chciałbym zachęcić nie tylko nominowanych, ale i wszystkich słuchaczy. Możesz wpłacić pieniądze na zbiórkę którą stworzyłem, ale jeśli wolisz wesprzeć inaczej” – napisał pod swoim filmem Solar.

Charytatywna edycja wyzwania błyskawicznie stała się hitem sieci, wychodząc poza granice sceny hiphopowej. Oprócz znanych raperów takich jak O.S.T.R, Taco Hemingway, Quebonafide czy Pezet wyzwanie podjęli także przedstawiciele innych gatunków muzycznych. Swoją interpretację „szesnastki” (wraz z darowizną) zaprezentowali m.in. Dawid Podsiadło, Brodka, Nosowska, Krzysztof Zalewski, Daria Zawiałow, Margaret, Paulina Przybysz, Igor Herbut, Fisz i Artur Andrus.

Celem akcji było zebranie miliona złotych. Ku zaskoczeniu wszystkich udało się to osiągnąć w niecały tydzień. Dziś, po dwóch tygodniach od rozpoczęcia wyzwania przez Solara, na koncie fundacji siepomaga.pl widnieje kwota przeszło 1,5 miliona złotych. Ponadto z każdym kolejnym dniem licznik zwiększa się o kolejne setki tysięcy złotych, a do akcji wciąż włączają się kolejni artyści.

Zbiórka dostępna jest pod adresem siepomaga.pl/hot16challenge Akcję śledzić można na stronie hot16challenge.network

Artyści, którzy podjęli wyzwanie #hot16challenge2

Dawid Podsiadło, który otrzymał nominację od duetu Taconafide nagrał utwór w charakterystycznym dla siebie stylu. Swój podziw dla służby zdrowia wyraził słowami: „Chciałbym zaznaczyć, że podziwiam lekarzy, wszystkie medyczne siły, stojące na straży”.

Brodka postawiła na zabawę słowem i skomentowała obecną sytuację w kraju. Choć artystka nie zajmuje się rapem na co dzień, internauci zgodnie przyznali, że poradziła sobie znakomicie.

Wyzwanie podjęła też Katarzyna Nosowska, która nagrała utwór ze znanym producentem muzycznym, Foxem. Artyści współpracowali ze sobą już wcześniej, chociażby przy ostatniej płycie wokalistki.

Po opublikowaniu utworu przez Darię Zawiałow zachwyceni nowym wcieleniem artystki fani poprosili ją o nagranie całej płyty w podobnym klimacie. W realizacji „szesnastki” pomógł wokalistce producent muzyczny Michał Kush.

Margaret oprócz tego, że świetnie śpiewa, jest również doskonałą raperką. Udowodniła to swoim ostatnim albumem zatytułowanym "Gaja Hornby". Swoją „szesnastkę” wzbogaciła refrenem piosenki Cher, „Bang Bang (My Baby Shot Me Down)”.

Igor Herbut, wokalista zespołu LemON, otrzymał dominację od Pawła Domagały. Artysta sam napisał tekst i skomponował muzykę, a podczas nagrania towarzyszył mu kilkumiesięczny synek, Kai.

Wyzwaniu #hot16challenge2 stawili też czoła bracia Waglewscy, którzy nominację otrzymali od Taco Hemingwaya. Zwrotkę napisał Fisz, a muzykę do niej skomponował Emade.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze