1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Nowości muzyczne - czego warto posłuchać w czerwcu?

Nowości muzyczne - czego warto posłuchać w czerwcu?

Jessie Ware (fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 8 Zdjęć
Każde lato ma swoją unikalną ścieżkę dźwiękową. Przy jakich dźwiękach będziemy bawić się podczas tegorocznych wakacji? Przedstawiamy najgorętsze premiery płytowe maja i czerwca. Będzie tanecznie, ale też melancholijnie i nostalgicznie. 

Wojciech Waglewski - "Waglewski Gra-żonie"

Mamy rok 1990. Wojciech Waglewski nagrywa album dedykowany swojej żonie Grażynie. Materiał realizuje samodzielnie (śpiew, gitary, gitara basowa, perkusja i klawisze), z wokalnym wsparciem przyjaciół (m.in. Edyty Bartosiewicz). W 2020 roku artysta Gra-żonie ponownie. Melodyjki i słowa te same od 30 lat, ale ostateczny kształt dzieła absolutnie zaskakujący. „Waglewski Gra-żonie” to dwupłytowa reedycja wydanego w 1991 roku albumu o tym samym tytule. Tym razem do krążka zawierającego zremasterowane utwory z tamtego wydawnictwa został dołożony drugi, zawierający zapis występu live „Waglewski Gra-żonie”, zarejestrowanego w Studiu Trójki im. Agnieszki Osieckiej w lutym 2020 roku. „Należałoby tę płytę potraktować jako ściśle historyczny opis cudu” – oświadczył artysta, udostępniając słuchaczom album.

Premiera: 19 czerwca

Wojciech Waglewski - "Waglewski Gra-Żonie" (Agora Muzyka)

Lady Gaga - "Chromatica"

Laureatka Oscara, Złotego Globu i Grammy, Lady Gaga wydała na świat swoje szóste muzyczne dziecko. „Chromatica” ukazała się 29 maja i zawiera 16 zupełnie nowych utworów, w tym duety z Arianą Grande, Eltonem Johnem oraz południowokoreańskim girlsbandem Blackpink. Jest to pierwszy solowy projekt Gagi od 4 lat. Muzycznie artystka wraca do korzeni. Album utrzymany jest w dance-popowym klimacie inspirowanym muzyką lat 90. Głównym motywem nowego krążka jest poszukiwanie szczęścia i taniec, nawet podczas największych trudności w życiu. "Zrobię wszystko, żeby wszyscy tańczyli i się uśmiechali" - powiedziała Lady Gaga w rozmowie z magazynem "Paper". „Chromatica” ukazała się w trzech różnych formatach: na CD, winylu i kasecie.

Premiera: 29 maja

Lady Gaga - "Chromatica" (Universal Music)

Josef Salvat - "modern anxiety"

Josef Salvat to 31-letni australijski artysta, który zdobył popularność w 2014 roku za sprawą utworu "Hustler". Dwa lata później wydał debiutancki album „Night Swim”, będący opowieścią o trudnych czasach młodości, kiedy był wyśmiewany za swój wygląd i brak męskości. Jego nowe wydawnictwo "modern anxiety" to historia o lęku, ale w nowoczesnym wydaniu. Chwytliwe melodie, świeżość, energia i szczerość - taki właśnie jest drugi album artysty. "modern anxiety" powstał we współpracy z Richem Cooperem, odpowiedzialnym za muzykę m.in. Toma Odella, i zmiksowany przez Goeffa Swana, pracującego z Edem Sheeranem i Years&Years. Wszystkie utwory znajdujące się na płycie napisał sam Salvat.

Premiera: 15 maja

Josef Salvat - "modern anxiety" (Sony)

Norah Jones - "Pick Me Up Off The Floor"

Po dwóch latach muzycznej nieobecności amerykańska wokalistka i autorka tekstów Norah Jones wydała nowy studyjny album. Wydawnictwem "Pick Me Up Off The Floor" przypomina, że ludzie powinni się wspierać, pomagać sobie i wspólnie starać się wyjść z bałaganu, w którym się znaleźliśmy. „Jeśli w tej płycie jest mrok, to nie chodziło mi o stworzenie poczucia końca. Chodzi bardziej o ludzką tęsknotę za bliskością. Niektóre z tych piosenek, które wydają się osobiste dotyczą także większych problemów, z którymi wszyscy się stykamy. A niektóre utwory, które traktują o konkretnych, globalnych rzeczach, są z kolei bardzo osobiste” – napisała Jones o płycie w oficjalnym oświadczeniu. Pierwszym singlem promującym krążek jest utwór „I’m Alive” powstały we współpracy z Jeffem Tweedym.

Premiera: 8 maja

Norah Jones - "Pick Me Up Off The Floor" (Blue Note Records)

Jessie Ware - "What's Your Pleasure?"

Przerwa była długa, ale czas na zabawę. Uwielbiana w Polsce Jessie Ware prezentuje nowy materiał i przyznaje, że cudownie jest wrócić do tworzenia muzyki. "Ostatnimi czasy tyle się wydarzyło w moim życiu, ale cieszę się, że mogę wrócić do swojej pierwszej miłości. Muzyka to moja pierwsza odwzajemniona miłość w życiu" - przyznaje artystka. Albumem "What's Your Pleasure?" Jessie żegna się z melancholijną wersją samej siebie i powraca do klubowych korzeni. Nowy materiał powstały we współpracy z kompozytorem Jamesem Fordem jest nostalgiczny, ale doskonale nadaje się też do tańca. Tematycznie skupia się na kobiecości, wolności wyobraźni i eskapizmie. Wydawnictwo promuje singiel "Spotlight".

Premiera: 5 czerwca

Jessie Ware - "What's Your Pleasure?" (Universal Music)

Hayley Williams - "Petals for Armor"

Choć wokalistka pop-punkowej grupy Paramore, Hayley Williams znana jest publiczności od lat, dopiero teraz zdecydowała się zaprezentować swój debiutancki album, "Petals for Armor". Wydawnictwo obnaża to, co naprawdę gra w duszy charyzmatycznej wokalistki. Po trudnych doświadczeniach, jakie spotkały ją w życiu prywatnym, Hayley otwiera się i na tym opiera swoje nowe utwory. Podzielony na trzy części "Petals for Armor" to przede wszystkim krążek o kobiecości, ale też o przygnębieniu, bólu, wstydzie i gniewie. Zarówno tekstowo, jak i muzycznie artystka pokazuje zupełnie nową twarz. Nie stara się szokować, krzyczeć, ani porywać do tańca. Tym razem za pomocą prostych środków próbuje przekazać słuchaczowi swoje uczucia.

Premiera: 8 maja

Hayley Williams - "Petals for Armor" (Warner Music)

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze