1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Dokument "Można panikować" znów dostępny za darmo w sieci

Dokument "Można panikować" znów dostępny za darmo w sieci

Film
Film "Można panikować" wzbudził wśród widzów ogromne zainteresowanie, dlatego jego twórcy postanowili ponownie udostępnić go na serwisie YouTube. (Fot. materiały prasowe)
Poruszający film dokumentalny o konsekwencjach zmiany klimatu z perspektywy fizyka atmosferycznego prof. Szymona Malinowskiego wraca do sieci. "Można panikować" można znowu obejrzeć za darmo w serwisie YouTube. 

Początkowo film dokumentalny „Można panikować” w reżyserii Jonathana Ramseya, amerykańskiego autora filmów dokumentalnych z Warszawy, miał być dostępny za darmo w sieci jedynie przez cztery pierwsze dni czerwca. W ten sposób producent filmu i organizatorzy Festiwalu Millennium Docs Against Gravity chcieli zwrócić uwagę na Światowy Dzień Ochrony Środowiska, który przypada 5 czerwca. Okazało się jednak, że film wzbudził wśród widzów ogromne zainteresowanie i z tego względu jego twórcy postanowili przywrócić film „Można panikować” na YouTube.

"Wspólnie postanawiamy anulować wcześniejsze ustalenia [...] i w efekcie przywrócić film „Można panikować” na YouTube tak, aby każdy miał do niego dostęp w wybranym miejscu i czasie. Abyście mogli go oglądać, komentować, polecać i rozpowszechniać! Działajmy wspólnie w imię nadrzędnej wartości, jaką jest dobro naszej planety. Jeśli ten film może przekonać chociaż jednego nieprzekonanego, to znaczy, że było warto! Jeśli choć jedna osoba zda sobie sprawę, że ma realny wpływ na to, w jakich warunkach żyjemy, to osiągnęliśmy bardzo wiele!" - czytamy we wspólnym oświadczeniu Ramsey United, producenta filmu dokumentalnego „Można panikować” oraz Against Gravity, organizatora Festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

"Można panikować" to historia o zmianach klimatycznych z perspektywy fizyka atmosferycznego prof. Szymona Malinowskiego, dyrektora Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor od wielu lat zajmuje się zjawiskami, które wpływają na zmiany klimatyczne, a jego osobistą misją jest ostrzeganie ludzi przed zbliżającą się katastrofą klimatyczną.

https://youtu.be/osm5vyJjNY4

- Coraz bardziej upalne lata, coraz mniej śniegu zimą. Płoną lasy, jest coraz bardziej sucho. Brakuje wody. Znikają lodowce w górach. Znika lód morski w Arktyce. Rozmarza zmarzlina. Metan uwalnia się do atmosfery. Topnieją lądolody. Podnosi się poziom morza. Zakwasza się ocean. Giną pszczoły. Zanika bioróżnorodność. Występują coraz silniejsze burze i cyklony tropikalne. Plastik jest wszędzie. To wszystko nasz świat – mówi prof. Szymon Malinowski, główny bohater filmu.

We wrześniu, w ramach Millennium Docs Against Gravity, profesorowi Szymonowi Malinowskiemu zostanie uroczyście wręczona Nagroda miesięcznika „Focus” dla Największej Osobowości Festiwalu. Będzie on także gościem specjalnym tegorocznej edycji, która odbędzie się 4-13 września.

Wszelkie fakty naukowe potwierdzają, że działanie człowieka ma ogromny i bezpośredni wpływ na zmiany klimatyczne w zakresie globalnym. Odpowiedzialność za wszystko, co dzieje się na świecie, a w szczególności za zmiany klimatyczne, spoczywa na nas wszystkich. Bez względu na miejsce zamieszkania, płeć, wiek czy poglądy. Wspólnie zadbajmy o dobro naszej planety!

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze