1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Jakich podcastów słuchamy na wakacjach? Top 10 podcastów w Audiotece

Przedstawiamy ranking 10 najchętniej słuchanych podcastów w Audiotece. (Fot. materiały prasowe)
Przedstawiamy ranking 10 najchętniej słuchanych podcastów w Audiotece. (Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 9 zdjęć
W Polsce grupa miłośników podcastów nieustannie rośnie w siłę. I dobrze! Słuchanie podcastów to doskonały sposób na to, by zgłębiać wiedzę na interesujące nas tematy mimochodem, gdzieś w drodze do pracy czy podczas jazdy rowerem. Jakie podcasty są najpopularniejsze w te wakacje? Oto ranking 10 najchętniej słuchanych w Audiotece. 

W ostatnich latach rynek podcastów w naszym kraju rozwija się w zawrotnym tempie. Z badania Tandem Media i Publicis Groupe wynika, że w 2019 roku słuchał ich co czwarty polski internauta - większość co najmniej raz w miesiącu, a ponad połowa raz w tygodniu. Podcastów słuchamy za pomocą przeróżnych aplikacji, platform, serwisów i stron internetowych. Jednym z nich jest Audioteka, która jest dystrybutorem i producentem audiobooków i innych produkcji audio, w tym podcastów. Jakich podcastów najczęściej słuchali jej użytkownicy w czasie wakacji?

10. Czarny Romans

 (Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Czarnego Romana znała cała Warszawa. Dla jednych był kolorowym ptakiem, głosem z innego wymiaru, dla innych przerażającym szamanem zwiastującym przechodniom śmierć. Niektórzy mówili – ot, cinkciarz, który po bankructwie popadł w obłęd i został bezdomny. Czego potrzeba, żeby opowiedzieć życie jednego człowieka? Kim naprawdę był Czarny Roman? Michał Marczak, reżyser i dokumentalista Cezary Ciszewski chcąc dojść do prawdy o życiu Romana spędzili rok na jego ukochanej ulicy Chmielnej i doszli do zaskakujących tajemnic, które skrywało życie jednej z najbardziej kolorowych ulicznych legend Warszawy. Siedem odcinków reportażu to jeden z hitów roku Audioteki.

9. Plan B

 (Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

“Chcesz rozbawić Pana Boga, opowiedz mu o swoich planach” - mówi znane powiedzenie. Adam Bochiński i Maciek Hamela, dwóch nagradzanych reportażystów, opowiada historie osób, którym życie spłatało figla i zmusiło do zmiany planów. Od byłej miss Indii, która w czasach PRLu uciekła do Polski przed aranżowanym małżeństwem, do modela przypominającego Leonardo di Caprio, który obecnie zajmuje się przeprowadzkami w Londynie, słuchacze poznają fascynujące, czasem smutne, a czasem przynoszące pocieszenie ludzkie historie.

8. Jak nie zwariować? O psychoterapii w pigułce

 (Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

W trudnym czasie pandemii wiele osób szuka rozwiązań i celów w życiu. W Audiotece od początku wybuchu pandemii o 94 proc. wzrosła popularność audiobooków w kategorii “Religia”. Programy z dziedziny psychologii mają także swoich zagorzałych fanów. “Jak nie zwariować” to oryginalna produkcja Audioteki, w której Dr Paweł Holas, psychiatra i psychoterapeuta uchyla drzwi do gabinetu psychoterapeutycznego. Razem z zaproszonymi ekspertami odpowiada na różne pytania z dziedziny zdrowia psychicznego i psychoterapii.

7. Outriders Brief

https://www.instagram.com/p/CEJShTdpvsR/?utm_source=ig_web_copy_link

Dla fanów newsów cotygodniowy newsletter międzynarodowego serwisu Outriders to jeden z najlepszych sposobów pogłębienia wiedzy o świecie. Podsumowanie tygodnia zajmuje się niekoniecznie tematami z pierwszych stron gazet, ale zapewnia głębokie analizy istotnych tematów z zakresu polityki, gospodarki, nauki i zmian społecznych. Wersja audio newslettera powstaje we współpracy z Audioteką i obudowana jest szeregiem dodatkowych źródeł dla tych, którzy chcą jeszcze więcej dowiedzieć się o poruszanych tematach.

6. Filip Springer, Nie Wiem

 (Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Podcast oswajający niepewność, bo przecież w niepewnych czasach zwracamy się po odpowiedzi do autorytetów. Filip Springer, dziennikarz i autor reportaży postanowił jednak zapytać mądrych ludzi o to, czego nie wiedzą. Dotychczasowymi gośćmi programu byli m.in. architektka Ewa Kuryłowicz, Jerzy Hausner, czy pisarka Julia Fiedorczuk.

5. Podkast Powszechny

https://www.facebook.com/TygodnikPowszechny/posts/10160098835259112

Tygodnik Powszechny to nie tylko pismo, ale także podcast. Tematy? Polityka, świat, wiara, kultura i nauka. W podcaście nie tylko omawiane są bieżące wiadomości i tematy z magazynu, ale także pojawiają się autorzy Tygodnika. Jest też miejsce na wywiady. To jeden z dwóch najpopularniejszych podcastów w Audiotece, których firma sama nie produkuje.

4. Radio Książki

 (Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Audioteka to głównie serwis i aplikacja dla miłośników literatury. Dlatego w zestawieniu nie mogło zabraknąć podcastu o literaturze właśnie. W tym programie, realizowanym przez Audiotekę we współpracy z magazynem “Książki”, Michał Nogaś rozmawia z autorami, tłumaczami i reporterami, omawia nowości wydawnicze i wyróżnienia. Często można także usłyszeć fragmenty dzieł czytane przez ich autorów.

3. Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

https://www.facebook.com/UniwersytetSWPS/posts/10159005027266803

Kolejny psychologiczny podcast - tym razem stworzony przez naukowców ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Strefa Psyche to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną. Jego założeniem jest udostępnienie rzetelnej wiedzy na związane z ludzką psychologią tematy. Naukowcy rozmawiają o związkach, relacjach, akceptacji czy samotności.

2. Czwarty zabójca mojego syna

 (Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

True crime - historie o prawdziwych przestępstwach, to jeden z chętniej słuchanych podgatunków podcastów, a mrożące krew w żyłach opowieści mają swoich amatorów. Audioserial reporterski “Czwarty zabójca mojego syna” to efekt dziennikarskiego śledztwa trwającego dwa lata. W 2002 roku do domu rodziny Kacprzaków weszło czterech zamaskowanych sprawców. Zabity został 21-letni Radek. Jednak na ławie oskarżonych zasiadły jedynie dwie osoby. Odpowiedzi na pytania dotyczące śmierci Radka szuka także Marta Woźniak - dziennikarka Halo Radia i Super Expressu, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Współpomysłodawcą podcastu jest znany reporter śledczy Marcin Kącki.

1. Rzeczy ulubione - Anna Gacek, jej goście i wszystko, co najważniejsze

 (Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

To najnowsza wspólna produkcja Anny Gacek i Audioteki. I od razu wskoczyła na pierwsze miejsce wśród najpopularniejszych audycji. Tym razem dziennikarka zmienia formułę i rozmawia z ludźmi kultury o tym, co lubią. O przedmiotach, a także związanych z nimi wspomnieniach i tym, co jest dla nich najważniejsze. W dwóch pierwszych odcinkach udział wzięli Katarzyna Bonda i Artur Rojek.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze