1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Koreańska Jesień w Warszawie

(Fot. materiały prasowe)
(Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 3 zdjęcia
Intryguje cię koreańska literatura, film i sztuka? Ta jesień jest dla ciebie. Będzie nie tylko złota, ale i ostra od papryczki gochugaru. 

Festiwal kultury koreańskiej organizowany przez Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie odbywa się już niemal od dekady. Na stałe zagościł na mapie stolicy i co roku przyciąga warszawiaków głodnych kulturalno-kulinarnych wrażeń.

W tym roku jego edycja jest wyjątkowa. Trwać będzie bowiem nie jeden dzień, ale cały długi miesiąc. Wydarzenia zaś, które złożą się na jego program, odbywać się będą i stacjonarnie, i online. Dzięki temu koreańska jesień będzie mogła zagościć nie tylko w Warszawie, lecz także w całej Polsce. Przed nami kilka tygodni wystaw, projekcji filmowych, koncertów oraz warsztatów kulinarnych.

Co się nosi, czyta i przy czym tańczy w Seulu?

Już w najbliższy poniedziałek, 5 października o godz. 19.00 odbędzie się panel dyskusyjny „Prosto z ulic Seulu: moda koreańska”, który transmitowany będzie na kanale YouTube Centrum Kultury Koreańskiej. Znawczynie mody koreańskiej – Harel, dziennikarka i autorka najstarszego bloga o modzie w Polsce, oraz Kimikohime promująca kulturę koreańską w social mediach przybliżą wpływ mody koreańskiej na światowe ulice i wybiegi. Podpowiedzą, co się teraz nosi w Seulu i skąd czerpać najlepsze inspiracje. Dyskusję poprowadzi dziennikarka Basia Starecka.

 (Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Współczesna muzyka koreańska to nie tylko popularny K-pop, lecz także mocne rytmy tworzone przez Koreanki takie jak znana na całym świecie producentka Peggy Gou. 8 października, o godz. 19., w oczekiwaniu na weekend można będzie potańczyć do najmodniejszego K-house prosto z Korei Południowej. Godzinny set DJ-ski Oliwii Be z Noizz.pl będzie transmitowany na kanale YouTube Centrum Kultury Koreańskiej.

Na tej samej platformie można będzie również wziąć udział w dwóch kolejnych dyskusjach. Pierwsza z nich, „Zrozumieć koreańską duszę: literatura koreańska” odbędzie się 12 października o godz. 19.00. Karolina Bednarz, japonistka, reporterka i założycielka wydawnictwa oraz księgarni Tajfuny specjalizującej się w literaturze Azji Wschodniej przybliży tematykę największych przebojów literatury koreańskiej ostatnich lat. Druga dyskusja panelowa „Korea w Polsce: jak żyje się Koreańczykom w naszym kraju?” odbędzie się 24 października, godz. 19.00. i w spotkaniu wezmą udział Koreanki na stałe mieszkające oraz pracujące w Polsce. Wszystkie dyskusje panelowe w trakcie festiwalu będą miały interaktywny charakter – widzowie przed ekranami będą mogli zadawać pytania gościom, korzystając z opcji czatu na YouTubie.

Warsztaty z kimchi i koreańskich kopytek

Wiedzę na temat kuchni koreańskiej można będzie pogłębić na warsztatach, które zaplanowane zostały na 23 października, o godz. 17.00. W stołecznym studiu CookUp, przy ul. Hożej 51, można będzie przygotować koreańską fermentowaną kapustę, czyli kimchi, oraz ugotować i zjeść „tteokbokki” – koreańskie kopytka z mąki ryżowej. Pod okiem szefa kuchni Piotra Bruś-Klepackiego można będzie poznać sekrety największych kulinarnych przebojów Korei Płd ostatnich lat oraz techniki przygotowania koreańskich potraw. Na wydarzenie obowiązują zapisy przez stronę CKK.

 (Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Koncerty, wystawy i warsztaty w Łazienkach Królewskich

Już od 2 października można oglądać wystawę poświęconą współczesnej sztuce koreańskiej „U źródeł. Inspiracje koreańską tradycją i kulturą” prezentowaną w Podchorążówce w Łazienkach Królewskich. Przygotowana przez Muzeum Sztuki Współczesnej Savina w Seulu prezentuje dzieła jedenastu współczesnych koreańskich artystów tworzących w Korei i poza jej granicami. Wystawa potrwa ponad miesiąc, bo aż do 29 listopada.

Towarzyszyć jej będą pokazy koreańskich filmów sztuk scenicznych (6-21 października), m.in. koncert koreańskiego kwartetu smyczkowego NOVUS Quartet w przepięknym Teatrze Królewskim w Łazienkach, oraz warsztaty z koreańskiej kaligrafii i tradycyjnych instrumentów muzycznych (6-15 października) w Starej Kordegardzie. Bilety i wejściówki na bezpłatne wydarzenia w Łazienkach Królewskich dostępne są na stronie Lazienki-krolewskie.pl.

Koreańską jesień kończy szósta edycja Warsaw Korean Film Festival. Festiwal koreańskiej kinematografii potrwa od 26 -31 października, a seanse odbywać się będą na platformie MojeeKino.pl.

Więcej informacji o festiwalu Koreańska Jesień W Warszawie na stronie pl.korean-culture.org

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze