1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Najlepsze filmy dokumentalne – ranking filmów na Netflix

W dokumencie „David Attenborough: Życie na naszej planecie” legendarny brytyjski biolog, popularyzator wiedzy przyrodniczej i podróżnik, opowiada o ewolucji życia na Ziemi, ubolewając nad zanikiem dzikiej przyrody. (Fot. materiały prasowe Netflix)
W dokumencie „David Attenborough: Życie na naszej planecie” legendarny brytyjski biolog, popularyzator wiedzy przyrodniczej i podróżnik, opowiada o ewolucji życia na Ziemi, ubolewając nad zanikiem dzikiej przyrody. (Fot. materiały prasowe Netflix)
Prawda boli. Ale często też inspiruje, uczy, przeraża i bawi. Poczuj to na własnej skórze, dzięki znakomitym filmom dokumentalnym Netflixa. Oto nasze zestawienie 12 najlepszych dokumentów, które możecie obejrzeć na platformie. 

„Amanda Knox”

Amerykańska studentka Amanda Knox wyjeżdża na wymianę studencką do Włoch. Tam zostaje dwukrotnie oskarżona o morderstwo swojej współlokatorki, Meredith Kercher. Kim naprawdę jest Amanda Knox? Psychopatką, która z zimną krwią zamordowała swoją koleżankę, czy niewinną uczennicą uwikłaną w niekończący się koszmar? Oto historia słynnego procesu sądowego w reżyserii Roda Blackhursta i Briana McGinna. W dokumencie usłyszymy szczere wypowiedzi samej oskarżonej i ludzi związanych ze sprawą.

„Becoming. Moja historia”

„Becoming. Moja historia” to bardzo intymne spojrzenie na życie byłej pierwszej damy USA, Michelle Obamy, w czasie przełomowych zmian – nie tylko w jej życiu prywatnym, ale również w kraju, któremu u boku męża służyła w Białym Domu przez ponad osiem ważnych lat. Dokument przedstawia wyjątkowe kulisy trasy promującej książkę Michelle Obamy, w czasie której była pierwsza dama odwiedziła 34 miasta i odkrywała wraz ze swoimi czytelnikami, jak ważną rolę w zwalczaniu podziałów społecznych odgrywa wspólnota i jaka siła kryje się w szczerości i uczciwości.

„David Attenborough: Życie na naszej planecie”

Ten wyjątkowy film dokumentalny opowiada historię życia na naszej planecie z punktu widzenia mężczyzny, który zna świat natury lepiej niż ktokolwiek inny na świecie. W ciągu ponad 90 lat David Attenborough odwiedził każdy kontynent, badając dzikie miejsca na Ziemi i dokumentując życie przeróżnych niesamowitych stworzeń. Film analizuje wyzwania, przed jakimi stoi nasza planeta, i daje nadzieję przyszłym pokoleniom. Dokument został wyprodukowany przez WWF oraz wytwórnię Silverback Films specjalizującą się w filmach przyrodniczych.

„Dylemat społeczny”

To jeden z najgłośniejszych filmów dokumentalnych ostatniego miesiąca. Tweetujemy, lubimy, udostępniamy... Ale jakie zagrożenia niesie ze sobą nasza zależność od mediów społecznościowych, które coraz częściej są dla nas główną metodą kontaktu ze światem? Eksperci z Doliny Krzemowej ujawniają prawdę, która znajduje się po drugiej stronie ekranu, i wyjaśniają, w jaki sposób media społecznościowe zmieniają oblicze naszej cywilizacji.

„Gaga: Five Foot Two”

Dokument Netflixa „Gaga: Five Foot Two: ukazuje jeden z najbardziej przełomowych okresów w karierze Lady Gagi. Film został nakręcony w stylu Cinema Verité, dając widzom niefiltrowany, zakulisowy dostęp do życia artystki. W filmie Gaga spędza czas z bliskimi przyjaciółmi i członkami rodziny, nagrywa i wydaje album „Joanne” dotyczący osobistych zmagań. Fascynujący portret w reżyserii Chrisa Moukarbela pokazuje m.in. walkę wokalistki z bólem emocjonalnym i fizycznym, ale też radosne aspekty jej życia (np. chrzciny rodzinne, wizyta u babci czy gotowanie i zabawa z psami w domu). To film, który pomoże zrozumieć, jak wszystkie te doświadczenia wpływają na twórczość Gagi.

„Ikar”

Reżyser Bryan Fogel, będący również amatorskim kolarzem, testuje na swoim organizmie działanie dopingu, aby odkryć prawdę o stosowaniu przez sportowców niedozwolonych substancji. W aferę dopingową, którą bada uwikłany jest doktor Rodchenkov, demaskator numer jeden na celowniku Putina. Osobisty eksperyment przeradza się więc w geopolityczny thriller, a centrum wielkiego skandalu stanowi ogromna afera dopingowa w rosyjskim środowisku olimpijskim. Dokument „Ikar” umieszcza widza w centrum międzynarodowej gry w kotka i myszkę, gdzie błąd w obliczeniach może kosztować życie. To historia o poświęceniu i obronie prawdy, którą musicie obejrzeć.

„Jim i Andy”

Reżyser Chris Smith dokumentuje przemianę aktora Jima Carreya w słynnego komika Andy'ego Kaufmana. Film obejmuje około 100 godzin materiału nakręconego na planie „Człowieka na Księżycu”. Występ zapewnił Carrey'owi uznanie krytyków i statuetkę Złotego Globu za swój występ, jednak najwięcej kaufmańskich momentów w produkcji rozgrywało się za jej kulisami. Na szczęście wszystko zostało uchwycone na wideo przez byłą dziewczynę Andy'ego, Lynne Margulies i byłego partnera pisarza, Boba Zmudę.

„Morderstwo po amerykańsku: Zwyczajna rodzina”

„Morderstwo po amerykańsku: Zwyczajna rodzina” jest pierwszym filmem, który daje głos ofiarom zbrodni. W 2018 roku we Frederick w stanie Kolorado zaginęła 34-letnia Shanann Watts i jej dwie córki. Gdy na jaw wyszły dramatyczne szczegóły popełnionej zbrodni, sprawa trafiła na pierwsze strony gazet. Wykorzystując wyłącznie archiwalne materiały, obejmujące m.in. posty z social mediów, nagrania policyjne, wiadomości tekstowe i nieudostępnione nigdy wcześniej domowe nagrania, reżyser Jenny Popplewell składa w całość przejmujący obraz rozpadającego się małżeństwa i przebiegu śledztwa policji.

„Okresowa rewolucja”

W pewnej wiosce niedaleko indyjskiego Delhi kobiety rozpoczynają cichą rewolucję. Walczą z głęboko zakorzenionym piętnem menstruacji. Ich historię opowiada krótki dokument „Okresowa rewolucja”. Całe pokolenia kobiet w tej okolicy nie miały dostępu do podpasek, co powodowało problemy zdrowotne i opuszczanie lekcji lub całkowitą rezygnację z nauki w szkole. Gdy w wiosce pojawia się automat do podpasek, kobiety uczą się produkować i sprzedawać własne podpaski, dzięki czemu nabierają wiary we własne siły. Nadają swojej marce nazwę „FLY”, bo chcą, żeby kobiety mogły wznieść się ponad własne ograniczenia.

„Sekretna miłość”

„Sekretna miłość” to niezwykła historia miłosna Terry Donahue i Pat Henschel, których związek trwał niemal 70 lat. Terry grała w profesjonalnej lidze bejsbolowej kobiet, a jej kariera była inspiracją dla hitowego filmu „Ich własna liga”. Film ten nie opowiedział jednak prawdziwej historii kobiet, które przez większość życia ukrywały swoją orientację. Dokument Netflixa śledzi losy Terry i Pat od momentu, w którym się poznały, poprzez ich życie zawodowe w Chicago, wyznanie prawdy o związku ich konserwatywnym rodzinom oraz rozważania, czy się pobrać. Stawiając czoła trudnościom i chorobie u schyłku życia, są przykładem miłości, która przezwycięża wszystko.

„Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego”

Dokument „Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego” to podróż w głąb umysłu wybitnej postaci ubiegłego stulecia. Film pokazuje, jak w zaskakujący sposób historia potrafi stanąć na drodze prawdziwego artystycznego geniuszu w jednym pokoleniu, by potem z całą mocą ujawnić go w kolejnym. W 1968 roku kolekcjoner dzieł popkultury i miłośnik sztuki surrealistycznej Glenn Bray natrafił na niezwykłą książkę z twórczością Stanisława Szukalskiego. Zachwycony jego twórczością, pokazał rysunki i zdjęcia rzeźb artysty znajomym z undergroundowego świata komiksu, którzy zgodnie stwierdzili, że wizja zapomnianego polskiego mistrza zdecydowanie wyprzedzała swoją epokę.

„XIII poprawka”

Tytuł tego niezwykłego dokumentu nawiązuje do XIII poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, według której „Nie będzie w Stanach Zjednoczonych ani niewolnictwa, ani przymusowych robót, chyba że jako kara za przestępstwo, którego sprawca został prawidłowo skazany”. Reżyser Avy DuVernay jasno pokazuje, że druga część tej uroczystej deklaracji może być teraz kojarzona z horrorem masowej kryminalizacji i rozrastającym się przemysłem więziennym. Film zawiera archiwalne zdjęcia, opinie działaczy, polityków oraz historyków z różnych stron barykady, a także opowieści byłych więźniów i więźniarek.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze