1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„The Crown”, „Gambit królowej” – pokaz serialowych kostiumów

Zdjęcie z planu „The Crown” (Fot. Ollie Upton/materiały prasowe Netflix)
Zdjęcie z planu „The Crown” (Fot. Ollie Upton/materiały prasowe Netflix)
Zobacz galerię 39 Zdjęć
The Brooklyn Museum razem z platformą Netflix przygotowały wystawę poświęconą kostiumom z dwóch niezwykle popularnych seriali – „Gambit królowej” oraz „The Crown”.

W związku z pandemią wystawa została całkowicie przeniesiona do wirtualnej rzeczywistości, dzięki czemu można w niej uczestniczyć w zaciszu własnego domu. Umieszczenie kostiumów w cyfrowej przestrzeni oferuje „zwiedzającym” możliwości, z których nie mogliby skorzystać w realnej rzeczywistości. Wystawę można oglądać do 13 grudnia na stronie thequeenandthecrown.com

Wybrane kostiumy z obydwu produkcji zostały zrenderowane (przetwarzone na obraz) dzięki czemu można  je nie tylko dokładnie obejrzeć z każdej strony, ale także przyjrzeć się z bliska detalom czy zobaczyć fakturę materiału. Takich możliwości nie daje zazwyczaj tradycyjna wystawa, na której eksponaty umieszcza się w pewnej odległości od zwiedzających. Cyfrowa rzeczywistość pozwoliła również na dodanie wybranych fragmentów serialu oraz dyskusyjnego panelu z udziałem kuratora wystawy i obydwu kostiumografek, odpowiadających za stroje głównych bohaterek popularnych produkcji Netflix.

„Gambit królowej”

 Zdjęcie z planu „Gambit Królowej” (Fot. materiały prasowe Netflix) Zdjęcie z planu „Gambit Królowej” (Fot. materiały prasowe Netflix)

Zaprojektowane przez niemiecką kostiumografkę Gabriele Binder ubrania w serialu „Gambit królowej”, świetnie pokazują zmieniającą się modę przełomu lat 50. oraz 60., ale także wewnętrzną przemianę głównej bohaterki. Kostiumy Elizabeth „Beth” Harmon, w którą w serialu wcieliła się 24-letnia Anya Taylor-Joy, ukazują nie tylko wpływ czołowych projektantów epoki (André Courrèges i Pierre Cardin) czy ikon stylu (przede wszystkim Jean Seberg i Edie Segwick), ale nawiązują także do motywu szachownicy. Proste linie, czarno-białe detale czy wzór kraty odnaleźć można również w uzupełniających wystawę artefaktach pochodzących z bogatych zbiorów The Brooklyn Museum. Pośród wybranych przez Matthew Yokobosky’ego, kuratora wystawy przedmiotów, znalazły się między innymi gra planszowa z czasów starożytnego Egiptu czy peleryna z motywem szachownicy pochodząca z początku XX wieku, a także fotografie i obrazy.

„The Crown”

Druga część wystawy poświęcona została wybranym kostiumom z czwartego sezonu „The Crown”, zaprojektowanych przez laureatkę nagrody Emmy, brytyjską kostiumolożkę Amy Roberts. Część z nich dokładnie odwzorowuje oryginalne ubrania, które w latach 80. nosiły królowa Elżbieta II, księżniczka Małgorzata, księżna Diana czy premier Margaret Thatcher. Amy Roberts z niezwykłą pieczołowitością odtworzyła słynną suknię ślubną Diany, błękitną kreację, w której księżna wystąpiła podczas balu w Sydney czy charakterystyczne garsonki z kwadratowymi ramionami premier Thatcher.

The Brooklyn Museum to jedna z najbardziej znanych amerykańskich placówek, która już od lat 30. XX wieku przygotowuje ekspozycje poświęcone modzie. W ostatniej dekadzie zwiedzający mogli oglądać między innymi retrospektywną wystawę projektów Pierre’a Cardina, Jean Paul Gaultier czy kostiumów Davida Bowie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze