1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „The Crown”, „Gambit królowej” - pokaz serialowych kostiumów

„The Crown”, „Gambit królowej” - pokaz serialowych kostiumów

Zdjęcie z planu „The Crown” (Fot. Ollie Upton/materiały prasowe Netflix)
Zdjęcie z planu „The Crown” (Fot. Ollie Upton/materiały prasowe Netflix)
Zobacz galerię 39 Zdjęć
The Brooklyn Museum razem z platformą Netflix przygotowały wystawę poświęconą kostiumom z dwóch niezwykle popularnych seriali – „Gambit królowej” oraz „The Crown”.

W związku z pandemią wystawa została całkowicie przeniesiona do wirtualnej rzeczywistości, dzięki czemu można w niej uczestniczyć w zaciszu własnego domu. Umieszczenie kostiumów w cyfrowej przestrzeni oferuje „zwiedzającym” możliwości, z których nie mogliby skorzystać w realnej rzeczywistości. Wystawę można oglądać do 13 grudnia na stronie thequeenandthecrown.com

Wybrane kostiumy z obydwu produkcji zostały zrenderowane (przetwarzone na obraz) dzięki czemu można  je nie tylko dokładnie obejrzeć z każdej strony, ale także przyjrzeć się z bliska detalom czy zobaczyć fakturę materiału. Takich możliwości nie daje zazwyczaj tradycyjna wystawa, na której eksponaty umieszcza się w pewnej odległości od zwiedzających. Cyfrowa rzeczywistość pozwoliła również na dodanie wybranych fragmentów serialu oraz dyskusyjnego panelu z udziałem kuratora wystawy i obydwu kostiumografek, odpowiadających za stroje głównych bohaterek popularnych produkcji Netflix.

„Gambit królowej”

Zdjęcie z planu „Gambit Królowej” (Fot. materiały prasowe Netflix) Zdjęcie z planu „Gambit Królowej” (Fot. materiały prasowe Netflix)

Zaprojektowane przez niemiecką kostiumografkę Gabriele Binder ubrania w serialu „Gambit królowej”, świetnie pokazują zmieniającą się modę przełomu lat 50. oraz 60., ale także wewnętrzną przemianę głównej bohaterki. Kostiumy Elizabeth „Beth” Harmon, w którą w serialu wcieliła się 24-letnia Anya Taylor-Joy, ukazują nie tylko wpływ czołowych projektantów epoki (André Courrèges i Pierre Cardin) czy ikon stylu (przede wszystkim Jean Seberg i Edie Segwick), ale nawiązują także do motywu szachownicy. Proste linie, czarno-białe detale czy wzór kraty odnaleźć można również w uzupełniających wystawę artefaktach pochodzących z bogatych zbiorów The Brooklyn Museum. Pośród wybranych przez Matthew Yokobosky’ego, kuratora wystawy przedmiotów, znalazły się między innymi gra planszowa z czasów starożytnego Egiptu czy peleryna z motywem szachownicy pochodząca z początku XX wieku, a także fotografie i obrazy.

„The Crown”

Druga część wystawy poświęcona została wybranym kostiumom z czwartego sezonu „The Crown”, zaprojektowanych przez laureatkę nagrody Emmy, brytyjską kostiumolożkę Amy Roberts. Część z nich dokładnie odwzorowuje oryginalne ubrania, które w latach 80. nosiły królowa Elżbieta II, księżniczka Małgorzata, księżna Diana czy premier Margaret Thatcher. Amy Roberts z niezwykłą pieczołowitością odtworzyła słynną suknię ślubną Diany, błękitną kreację, w której księżna wystąpiła podczas balu w Sydney czy charakterystyczne garsonki z kwadratowymi ramionami premier Thatcher.

The Brooklyn Museum to jedna z najbardziej znanych amerykańskich placówek, która już od lat 30. XX wieku przygotowuje ekspozycje poświęcone modzie. W ostatniej dekadzie zwiedzający mogli oglądać między innymi retrospektywną wystawę projektów Pierre’a Cardina, Jean Paul Gaultier czy kostiumów Davida Bowie.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze