1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Filmy o podróżach – najlepsze produkcje o wyprawach i podróżnikach

Kadr z filmu "Jedz, módl się, kochaj". (Fot. BEW Photo)
Zobacz galerię 11 Zdjęć
A gdyby tak rzucić to wszystko i wybrać się w podróż życia? Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Szczególnie w momencie, gdy blokuje nas wiele ograniczeń. Całe szczęście, podróże to motyw chętnie podejmowany przez filmowców, dzięki czemu możemy łatwo i szybko przenieść się nawet w najdalsze zakątki świata. Wybierzcie się tam razem z nami. Przed wami zestawienie 10 najlepszych produkcji o wyprawach i podróżnikach.

"Dzienniki motocyklowe"

W 1952 roku dwóch młodych Argentyńczyków wyruszyło na poszukiwanie prawdziwego oblicza Ameryki Łacińskiej. Film "Dzienniki motocyklowe" śledzi ich losy. Poprzez odkrywanie bogactwa i złożoności kontynentu latynoamerykańskiego, podróżujący mężczyźni poznają również samych siebie. To historia o trudnych wyborach, przyjaźni, solidarności i szukaniu własnego miejsca na świecie. W rolach głównych Gael Garcia Bernal oraz znany m.in. z roli Palermo w serialu "Dom z papieru" Rodrigo De la Serna.

Kadr z filmu "Dzienniki motocyklowe". (Fot. Rights Managed/Mary Evans Picture Librar/Forum)

"Dzika droga"

Ekranizacja bestsellerowej autobiografii Cheryl Strayed to historia kobiety, która ma za sobą kilka trudnych lat, w tym uzależnienie od heroiny, rozpadające się małżeństwo i śmierć matki. Pewnego dnia postanawia wyruszyć w samotną wyprawę i bez żadnego przygotowania przejść liczący ponad tysiąc mil szlak Pacific Crest Trail wiodący przez całe Stany Zjednoczone. Aby odnaleźć siebie i sens istnienia. W roli głównej laureatka Oscara Reese Witherspoon.

Kadr z filmu "Dzika droga". (Fot. NG Collection/Interfoto/Forum)

"Wszystko za życie"

Zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami film "Wszystko za życie" to film, który poruszył widzów na całym świecie. Autor scenariusza i reżyser Sean Penn w prawdziwie mistrzowski sposób połączył w nim piękno, rozrywkę, napięcie i niepowtarzalny klimat. Christopher Mcandless (w tej roli Emile Hirsch) pewnego dnia decyduje się porzucić dotychczasowe życie i rozpoczyna wspaniałą, osobistą podróż. Trafia na Alaskę, gdzie czeka na niego bezwzględna dzika przyroda.

Kadr z filmu "Wszystko za życie". (Fot. NG Collection/Interfoto/Forum)

"Jedz, módl się, kochaj"

Podnoszący na duchu film "Jedz, módl się, kochaj" to kolejna ekranizacja bestsellerowej powieści o pogubionej życiowo kobiecie, która na nowo odkrywa w sobie apetyt na życie. Po latach różnych perturbacji życiowych 35-letnia Liz (w tej roli znakomita Julia Roberts) opuszcza Nowy Jork i wyrusza w trwającą rok podróż, podczas której odwiedza Włochy, Indie i Bali, próbując poprzez nowe doznania smakowe i medytację, odkryć samą siebie oraz odnaleźć prawdziwą miłość.

Kadr z filmu "Jedz, módl się, kochaj". (Fot. BEW Photo)

"Bonnie & Clyde"

„Jestem Clyde Barrow, a to Bonnie Parker. Napadamy na banki". Film "Bonnie i Clyde" to absolutna klasyka kina gangsterskiego. W czasach Wielkiego Kryzysu, podróżując przez południowy zachód Ameryki, para kochanków-gangsterów, rozpoczyna wspólną, przestępczą drogę. Nikomu nie chcą wyrządzić żadnej krzywdy. Pragną jedynie przygody i siebie nawzajem. Oboje wzbudzają sympatię, z czasem zaczynamy lubić ich coraz bardziej. Jednak niech was to nie zmyli. Przygotujcie się na solidną dawkę przemocy.

Kadr z filmu "Bonnie & Clyde". (Fot. Mary Evans Picture Librar/Forum)

"Everest"

Spektakularny thriller opowiadający o jednej z najtragiczniejszych w historii wypraw na Mount Everest, która miała miejsce w maju 1996 roku. Film przedstawia historię grupy himalaistów, którzy próbują zmierzyć się z ekstremalnymi warunkami niedostępnego szczytu, śmiertelnym zimnem i nawałnicami śnieżnymi. "Everest" to film o granicach ludzkiej wytrzymałości - fizycznej i psychicznej. W rolach głównych Jason Clarke, Jake Gyllenhaal, Josh Brolin i Emily Watson.

Kadr z filmu "Everest". (Fot. BEW Photo)

"Droga życia"

Amerykański lekarz Tom nie może się pogodzić z tragiczną śmiercią syna, który zginął w Pirenejach, pokonując Camino de Santiago, drogę zwaną też Szlakiem Świętego Jakuba. Mężczyzna wyrusza do Europy po szczątki syna i postanawia przejść cały szlak, aby uczcić jego pamięć. To spore wyzwanie, droga jest bardzo długa, a Tom nie ma żadnego doświadczenia trekkingowego. Okazuje się jednak, że nie będzie mierzył się z tym wyzwaniem sam...

Kadr z filmu "Droga życia". (Fot. Film Stills/Forum)

"Siedem lat w Tybecie"

Przemiana bohatera w wyniku zderzenia z innym, zupełnie nieznanym wcześniej światem to główny motyw filmu "Siedem lat w Tybecie". Austriacki himalaista Heinrich Harrer (Brad Pitt) wyrusza w 1939 roku na szczyt Nanga Parbat. Wybuch wojny sprawia, że zostaje on zatrzymany w Azji jako jeniec. Film jest historią pobytu i ucieczki Harrera z obozu, jego wędrówki oraz życia w stolicy Tybetu, do której dociera wraz z poznanym podczas wyprawy Peterem (David Thewlis).

Kadr z filmu "Siedem lat w Tybecie". (Fot. TriStar Pictures/Entertainment Pictures/Forum)

"W drodze"

Sal i Dean są dwójką przyjaciół nieakceptujących klasycznego stylu życia, narzuconego przez współczesne społeczeństwo. Zagubieni w rzeczywistości i zakochani w swoich młodzieńczych ideałach, pewnego dnia buntują się przeciw "reżimowi" i postanawiają wyruszyć w wyprawę wzdłuż Ameryki, zabierając ze sobą równie wyzwoloną dziewczynę Sala, Marylou. Podróżują kradzionymi samochodami, szukając totalnej swobody, radości, szalonych przygód i wolnej miłości. Film oparto na książce Jacka Kerouac.

Kadr z filmu "W drogę". (Fot. materiały prasowe dystrybutora)

"Thelma & Loiuse"

Wyreżyserowany przez mistrza kina akcji Ridleya Scotta obraz "Thelma & Louise" okrzyknięty został najlepszym filmem drogi wszech czasów. Dwie młode kobiety (Susan Sarandon i Geena Davis) na skutek tragicznego wypadku w przydrożnym barze muszą uciekać przed służbami prawa przez południowy zachód Stanów Zjednoczonych. Nie poprzestając na jednym wykroczeniu kobiety, nie zwracając uwagi na konsekwencje, kontynuują pełną adrenaliny i dobrej zabawy, oczyszczającą, osobistą podróż.

Kadr z filmu "Thelma & Louise". (Fot. MGM/Entertainment Pictures/Forum)
Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze