1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Książki dla dzieci pod choinkę. Poleca szefowa działu kultury "Zwierciadła"

Kto uważa, że książka pod choinkę to dla dziecka prezent drugiej kategorii, ten nie miał w ręku wyjątkowych nowości wydawniczych. (Fot. iStock)
Kto uważa, że książka pod choinkę to dla dziecka prezent drugiej kategorii, ten nie miał w ręku wyjątkowych nowości wydawniczych. (Fot. iStock)
Zobacz galerię 6 Zdjęć
Za chwilę Gwiazdka, a wam wciąż brakuje pomysłów na prezenty dla dzieciaków? Oto pomysły na prezenty last minute, czyli pięć rewelacyjnych książek dla młodszych czytelników (w różnym wieku). Kto uważa, że książka pod choinkę to dla dziecka prezent drugiej kategorii, ten nie miał w ręku tych wyjątkowych nowości wydawniczych.

Anna Skowrońska „Wiatr”, wyd. Muchomor, wiek 10+

Wiatr? Po prostu wieje i tyle. Co jeszcze można tu dodać? Oj, można wiele. Autorka Anna Skowrońska zabiera czytelników przygląda się równie uważnie potężnym historycznym żaglowcom i nowoczesnym wiatrakom, co niesionym podmuchami wiatru pyłkom kwiatowym czy pająkom, które równie chętnie korzystają z tego środka transportu. Jak się tworzy cyklon tropikalny? Czy w kosmosie jest wiatr? Jak się mierzy jego prędkość? Co kogut, kaczka i owca robiły w pierwszym na świecie pasażerskim balonie? Znajdziecie tu odpowiedzi na te i inne pytania. Całość zilustrowały świetne graficzki Agata Dudek i Małgorzata Nowak, nic dziwnego, że „Wiatr” nominowany został do do nagrody graficznej Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY.

 Anna Skowrońska „Wiatr”, wyd. Muchomor Anna Skowrońska „Wiatr”, wyd. Muchomor

Eric Linklater „Wiatr z Księżyca”, wyd. Muchomor, wiek 6+

I kolejna książka z wiatrem w tytule. Na tym koniec podobieństw, bo ta napisana w 1944 roku przez Erica Linklatera powieść to klasyka brytyjskiej literatury dla dzieci. Nie straciła nic ze swojego uroku i na aktualności. Rozpala wyobraźnię i mimo że pozornie wydarzają się tu rzeczy naprawdę zwariowane, magiczne, surrealistyczne – ma walor edukacyjny. Bohaterkami są tu dwie dziewczynki, siostry Dora i Flora, którym bardzo się nudzi, co daje początek niezwykłym przygodom. Co tu się będzie działo! Z zamienianiem się w kangury i pobytem w więzieniu włącznie. W Polsce książka ukazała się pierwszy raz w latach ’60 i tym razem także wydana jest z kultowymi ilustracjami Zbigniewa Lengrena, taty „przekrojowego” Pana Filutka.

 Eric Linklater „Wiatr z Księżyca”, wyd. Muchomor Eric Linklater „Wiatr z Księżyca”, wyd. Muchomor

Ester Gaya „Fungarium”, wyd. Dwie Siostry, wiek 7+

Były już „Botanicum”, „Animalium”, „Dinozaurium”, „Planetrium”. Wszystkie wydane w formie wielkoformatowych, eleganckich albumów. „Fungarium” to kolejna część tej niezwykłej serii.  W roli głównej, oczywiście, grzyby. Mamy tu więc odmiany, budowę, jest tu także sporo o odkryciach naukowych, miejscach występowania różnych gatunków. Szata graficzna (autorką ilustracji jest znana z „Botanicum” i „Animalum” Katie Scott) nawiązuje do XIX-wiecznych ryciny z atlasów botanicznych, ale opisy są w duchu bardzo współczesne, pełno tu ciekawostek i strawna porcja wiedzy. Wszystko to podane jest taki sposób, że „Fungarium” to w gruncie rzeczy prezent dla każdego, nie tylko dla dzieci.

 Ester Gaya „Fungarium”, wyd. Dwie Siostry Ester Gaya „Fungarium”, wyd. Dwie Siostry

Jörg Mühle „Dwa dla mnie, jeden dla ciebie”, wyd. Dwie Siostry, wiek 3+ 

Niedźwiedź po drodze do domu znajduje w lesie grzyby. A zaprzyjaźniona łasica smaży je na patelni pośrodku lasu na profesjonalnej kuchence elektrycznej, tuż obok stoi elegancki kredens z zastawą stołową oparty o drzewo. Kiedy niedźwiedź i łasica wreszcie siadają do stołu, pojawia się problem: grzyby są trzy, no a ich jest dwoje. Co robić? To historia napisana i zilustrowana przez Jörga Mühle, któremu międzynarodową popularność przyniosła seria o króliczku (m.in. „Śpij, króliczku”, „Nie płacz, króliczku”). Wystarczy rzut oka na „Dwa dla mnie, jeden dla ciebie” i już wiadomo, że to jedna z najurokliwszych książeczek dla małych dzieci wydanych w mijającym roku.

 Jörg Mühle „Dwa dla mnie, jeden dla ciebie”, wyd. Dwie Siostry Jörg Mühle „Dwa dla mnie, jeden dla ciebie”, wyd. Dwie Siostry

Agnieszka Syczyło „O Malwinie i tajemnicy Dziadka piwnicy”, wyd. Zielona Sowa, wiek 7+

Zwycięska książka w konkursie „Piórko 2020”. Napisana przez Agnieszkę Syczyło i rewelacyjnie, dynamicznie zilustrowana przez Magdalenę Starowicz. Opowieść o 8-letniej Malwinie i o tym, na jakie skarby można trafić w piwnicy, szukając czegoś, co przyda się na lekcję plastyki. A właściwie nie w piwnicy tylko w miejscu nazywanym przez domowników „drugą piwnicą”, prowizorycznej pracowni fotograficznej nieżyjącego już dziadka, do której od dawna nikt nie zaglądał. Malwina znajduje tam pewną starą fotografię z tajemniczym podpisem na odwrocie i rozpoczyna własne śledztwo w tej sprawie. To także mądra opowieść o dorastaniu i pamiętaniu.

 Agnieszka Syczyło „O Malwinie i tajemnicy Dziadka piwnicy”, wyd. Zielona Sowa Agnieszka Syczyło „O Malwinie i tajemnicy Dziadka piwnicy”, wyd. Zielona Sowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze