1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Znakomite filmy, które warto sobie przypomnieć w te święta

„Billy Elliot” (Fot. NG Collection/Interfoto/Forum)
„Billy Elliot” (Fot. NG Collection/Interfoto/Forum)
Wszyscy lubimy bożonarodzeniowe hity filmowe: Kevina, który co roku zostaje sam w domu, zwariowaną rodzinkę Griswoldów czy nieznoszącego świąt Grincha. My, na przekór społecznemu przymusowi oglądania w święta typowo świątecznych produkcji, postanowiliśmy przygotować dla was zestawienie poruszających filmów, które nie są związane z Bożym Narodzeniem, a jednak warto je nadrobić podczas zbliżających się świąt. Życzymy miłego oglądania i spokojnego świętowania.

„Billy Elliot”

Billy Elliot to 11-latek wychowywany w górniczej rodzinie, gdzie prym wiodą surowy ojciec i brat. Chcąc wykrzesać w dorastającym chłopcu wzorzec męskości, ojciec zaprowadza go na trening boksu, jednak Billy nie pała pasją do tego sportu. Przez przypadek trafia na lekcję tańca klasycznego. Wkrótce okazuje się, że ma wielki talent. Zaczyna naukę baletu pod czujnym okiem niespełnionej primadonny, pani Wilkinson, która marzy, by Billy został tancerzem Królewskiej Akademii Tańca. Czy mu się to uda i jak zareaguje ojciec, gdy dowie się, że jego syn zamienił rękawice bokserską na atłasowe baletki?

„Billy Elliot” to piękna opowieść o spełnianiu marzeń, upartym dążeniu do celu, relacji syna z ojcem, wychowywaniu się bez matki, problemach dziecka z niezamożnej rodziny, a także niezrozumieniu, tolerancji i stereotypach i archetypach dotyczących męskości. Pokrzepia i podnosi na duchu. Klimat filmu buduje nie tylko fenomenalny scenariusz i rewelacyjne aktorstwo, ale również znakomicie dobrana ścieżka dźwiękowa, na której znalazły się utwory kultowych brytyjskich zespołów, takich jak T.Rex, The Clash oraz The Jam. W rolach głównych wystąpili: nagrodzony statuetką BAFTA dla najlepszego aktora pierwszoplanowego Jamie Bell, a także Julie Walters oraz Gary Lewis.

„Kraina Miodu”

Nominowany do Oscara macedoński dokument „Kraina Miodu” przedstawia historię 50-letniej Hatidze, która mieszka z chorą matką w opustoszałej wiosce bez dróg, prądu i bieżącej wody. Kobieta hoduje pszczoły i jest ostatnią z linii niezależnych pszczelarzy sprzedających miód w małych partiach. Handluje nim w najbliższym mieście, oddalonym od jej domu o cztery godziny drogi. Codziennie chodzi po zboczu wzgórza, aby sprawdzić swoje ule. Kocha pszczoły, zaklina je śpiewem, delikatnie manewrując plastrami miodu bez kombinezonu, siatki na twarzy lub rękawiczek. Żyje tradycyjnie, w zgodzie z naturą, jednak pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. W jej życie wkradają się wrzeszczące dzieci, ryczące krowy i silniki. Nowi sąsiedzi również hodują pszczoły, ale traktują miód i pszczoły nieco inaczej. Tradycję zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja. Hatidze czuje, że to, czego nie da się zmienić, należy zaakceptować, ale nowi przybysze poważnie zagrażają jej życiu oraz ulom. Film ukazuje zanikającą tradycję szacunku do pszczół oraz traktowania ich jak partnerów, a nie poddanych człowiekowi niewolników produkujących miód.

„Milczenie”

Inspirowany autentycznymi wydarzeniami i zrealizowany z niezwykłym rozmachem film „Milczenie” to jeden z najmocniejszych, a jednocześnie jeden z najbardziej osobistych dzieł w karierze Martina Scorsese. Historia ukazana w filmie ulokowana jest w XVII wieku. Dwóch młodych jezuitów, Sebastiano Rodrigues oraz Francisco Graupe, pokonuje tysiące kilometrów, aby potajemnie przedostać się do ogarniętej prześladowaniami i przemocą Japonii, gdzie toczy się bezwzględna walka z chrześcijaństwem. Misjonarze poszukują swojego nauczyciela – słynącego z odwagi kapłana Cristovao Ferreire, o którym krążą plotki, że wyrzekł się wiary katolickiej i został buddyjskim mnichem. To, czego doświadczą, wystawi ich umiejętności przetrwania, a także wszystko, w co wierzą, na najcięższą próbę. To film, w którym reżyser poszukuje odpowiedzi na pytania dotyczące istoty i sensu religii, a także wierności swoim przekonaniom na świecie. Pyta na czym polega istota wiary, czy męczeństwo ma jakikolwiek sens oraz czy wyparcie się Boga może być jednocześnie wyznaniem miłości do niego. W rolach głównych znakomici Andrew Garfield, Adam Driver oraz Liam Neeson.

„W rękach Boga”

Biograficzny film „W rękach Boga” to pasjonująca opowieść o pionierach operacji na otwartym sercu, oparta na historii opisanej przez waszyngtońską dziennikarkę Katie McCabe. Produkcja przedstawia historię zdolnego i ambitnego kardiochirurga Alfreda Blalocka pracującego w uniwersyteckim szpitalu Johna Hopkinsa w Baltimore oraz jego czarnoskórego pomocnika Viviena Thomasa. Afroamerykanin pasjonuje się medycyną i pragnie ukończyć studia lekarskie, jednak w wyniku nieszczęśliwych wydarzeń marzenia odchodzą na dalszy plan. Chłopak podejmuje pracę jako sprzątacz, a następnie technik laboratoryjny w gabinecie Blalocka. Mężczyźni z powodzeniem wykonują doświadczenia na zwierzętach, żeby w końcu jako pierwsi w historii przeprowadzić poważny zabieg u małej pacjentki z wrodzoną wadą serca.

Złożona relacja głównych bohaterów znakomicie odzwierciedla nastroje społeczne panujące w Ameryce połowy XX wieku, w której czarnoskórzy byli traktowani jak obywatele drugiej kategorii i nie mieli praktycznie żadnych szans na awans społeczny. To film, który wzrusza, inspiruje i zmusza do myślenia. Główne role zagrali laureat BAFTY Alan Rickman oraz muzyk Mos Def.

„Ona”

Nagrodzona Oscarem „Ona” z fenomenalnym Joaquinem Phoenixem niejednokrotnie pojawiała się w naszych filmowych zestawieniach. To film, który za każdym razem uderza w nas jeszcze mocniej. Futurystyczna wizja świata Spike’a Jonze ilustruje bowiem problemy współczesnego społeczeństwa samotność, uzależnienie od technologii oraz rozpaczliwą potrzebę bliskości drugiego człowieka. Główny bohater filmu, Theodore Twombly, to pełen kompleksów, wrażliwy mężczyzna, który zarabia na życie pisząc wzruszające, osobiste listy do innych ludzi. U załamanego po zakończeniu długoletniego związku mężczyzny zainteresowanie budzi nowy system operacyjny, który jako obdarzony samodoskonalącą się inteligencją, intuicyjnie dostosowuje się do potrzeb użytkownika. Po uruchomieniu systemu Theodore jest zachwycony. Ciepły kobiecy głos zdaje się należeć do osoby takiej jak on szalenie wrażliwej, wnikliwej i zabawnej. Wkrótce ich przyjaźń pogłębia się i przeradza w miłość. To ważny film, który idealnie trafia w obecne czasy.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze