1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Legendarny Top Wszech Czasów przenosi się do innej stacji

Legendarny Top Wszech Czasów przenosi się do innej stacji

Marek Niedźwiecki (Fot. Michal Tulinski/Forum)
Marek Niedźwiecki (Fot. Michal Tulinski/Forum)
Fani legendarnej audycji Marka Niedźwieckiego po raz kolejny spędzą Nowy Rok ze swoimi ulubionymi piosenkami. Top Wszech Czasów zagości na nowej antenie, jednak ze starymi prowadzącymi. 

Top Wszech Czasów to audycja będąca zestawieniem najlepszych piosenek z lat 70., 80 i 90. XX wieku, nadawana w Programie III Polskiego Radia na przełomie grudnia i stycznia od 1994 roku (wcześniej jednorazowo w 1983 roku). Jej autorem jest Marek Niedźwiecki, do którego na przestrzeni lat dołączyli również Piotr Metz, Piotr Baron i Piotr Stelmach, a o kolejności utworów decydowali słuchacze, głosując na piosenki z puli przygotowanej wcześniej przez prowadzących. Na 27 notowań najwięcej, bo aż jedenaście razy zwyciężył utwór „Brothers in Arms” Dire Straits. Całkiem dobrze radził sobie też hit „Stairway to Heaven” Led Zeppelin (osiem razy na pierwszym miejscu) oraz „Bohemian Rhapsody” Queen (pięciokrotne zwycięstwo). Przez ponad 25 lat corocznego nadawania, audycja zyskała pokaźne grono wiernych fanów, a założony przez nich profil na Facebooku śledzi prawie 130 tysięcy osób.

W Nowy Rok 2021 roku Top Wszech Czasów nie zagra w Trójce po raz pierwszy od 17 lat. Audycja nie znika, lecz przenosi się do Radia 357, jednej z dwóch stacji założonych przez byłych dziennikarzy Programu III Polskiego Radia, finansowanych z wpłat słuchaczy. Tym samym, Top Wszech Czasów dołącza do grona audycji, które migrowały z Trójki razem z jej twórcami. To konsekwencja wydarzeń z maja, gdy notowanie trójkowej Listy Przebojów Marka Niedźwieckiego wygrała piosenka Kazika Staszewskiego „Twój ból jest lepszy niż mój”. Ówczesny dyrektor stacji domagał się usunięcia utworu z zestawienia, a następnie oskarżył twórców audycji o oszustwo. W ciągu kilku kolejnych dni konflikt eskalował, doprowadzając do odejścia większości dziennikarzy oraz potężnego kryzysu wizerunkowego.

Top Wszech Czasów w Radiu 357 usłyszymy tradycyjnie 1 stycznia w godzinach 9:00-21:00. Audycję poprowadzi Marek Niedźwiecki w towarzystwie Piotra Stelmacha i Marcina Łukawskiego. W tym roku wyjątkowo to oni, a nie słuchacze, wybiorą kolejność utworów w zestawieniu. Kto zajmie pierwsze miejsce? Dire Straits, Queen czy Led Zeppelin? Tego dowiemy się już w piątek.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze