1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

"Nomadland" faworytem tegorocznych Oscarów

Kadr z filmu "Nomadland". (Fot. materiały prasowe)
Najpierw był Złoty Lew w Wenecji, potem nagroda publiczności na festiwalu w Toronto, a teraz cztery wyróżnienia przyznane przez National Society of Film Critics. Przejmujący "Nomadland" w reżyserii Chloé Zhao ma coraz większe na Oscara. Jak twierdzą amerykańscy krytycy - ogłoszenie nominacji pozostaje jedynie formalnością. 

W ubiegłą sobotę poznaliśmy tegorocznych laureatów prestiżowej nagrody przyznawanej przez National Society of Film Critics, organizację zrzeszającą najbardziej cenionych krytyków filmowych w Stanach Zjednoczonych. Obrazem, który zdobył najwięcej wyróżnień (w tym tytuł najlepszego filmu roku) okazał się "Nomadland" Chloé Zhao, najnowsze dzieło reżyserki głośnego "Jeźdzca". Film zdobył również nagrodę za najlepszą reżyserię, główną rolę kobiecą oraz zdjęcia.

Wcześniej "Nomadland" został już zauważony na wielu innych prestiżowych festiwalach filmowych - produkcja zdobyła m.in. Złotego Lwa w Wenecji oraz nagrodę publiczności na festiwalu w Toronto. Amerykańscy krytycy nie pozostawiają złudzeń - to najmocniejszy kandydat do Oscara w tym sezonie. Wszystko wskazuje na to, że nominacje pozostają jedynie formalnością. Czy przewidywania specjalistów od filmu się sprawdzą? Tego dowiemy się już 15 marca.

Powstały na podstawie głośnego reportażu Jessiki Bruder z 2017 roku "Nomadland" to opowieść o 60-letniej kobiecie, która z powodu pogarszającej się sytuacji finansowej musi przeprowadzić się do kampera. Po utracie całego dobytku w wyniku ekonomicznej zapaści w swoim rodzinnym mieście wyrusza w podróż po USA w poszukiwaniu sezonowych prac. Reżyserką i scenarzystką filmu jest Chloé Zhao, główną rolę zagrała natomiast Frances McDormand, dwukrotna laureatka Oscara (za role w filmach "Fargo" i "Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri"). Na ekranie towarzyszą jej m.in. David Strathairn, Linda May i Charlene Swankie. Polską premierę filmu zaplanowano na 19 lutego.

93. ceremonia wręczenia Oscarów miała odbyć się tradycyjnie w lutym 2021 roku. Z powodu pandemii COVID-19, Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej podjęła jednak decyzję o przesunięciu uroczystości na 25 kwietnia 2021 roku. Mimo to, forma oraz przebieg gali w przypadku reżimu sanitarnego nie są jeszcze znane.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze